Instrukcja BHP przy tokarce do obróbki metali
Instrukcja BHP przy tokarce do obróbki metali jest dokumentem, który powinien znaleźć się na każdym stanowisku pracy wyposażonym w taką maszynę. Tokarka zalicza się do urządzeń stwarzających wysoki poziom zagrożenia z uwagi na części w ruchu. Dlatego też do jej obsługi są niezbędne odpowiednie wymogi zdrowotne, a przede wszystkim dobry wzrok i koordynacja ruchów.
Instrukcja BHP przy tokarce do obróbki metali musi zawierać zapisy dotyczące:
- dobrego zdrowia fizycznego pracownika,
- braku przeciwwskazań medycznych (zaświadczenie lekarskie),
- uprawnień (kwalifikacji) uzyskanych w odpowiedniej szkole lub na kursie,
- szkolenia stanowiskowego BHP.
Do wymagań wstępnych zalicza się też odpowiedni ubiór – obuwie odporne na przebicia metalowymi wiórami oraz strój dopasowany i bez swobodnie zwisających fragmentów.
Instrukcja BHP przy tokarce do obróbki metali – zasady bezpiecznej pracy
Przygotowanie każdej instrukcji wymaga precyzyjnego określenia zasad postępowania, których przestrzeganie zagwarantuje maksymalne bezpieczeństwo pracownika. Instrukcja BHP przy tokarce do obróbki metali musi uwzględniać czynności niezbędne do wykonania przed rozpoczęciem pracy, w jej trakcie oraz po zakończeniu.
Do pierwszej grupy zalicza się konieczność sprawdzenia stanu technicznego maszyny, w tym sprawności kabli elektrycznych i stabilnego zamocowania narzędzi tnących. Ponadto prawidłowo sporządzona Instrukcja BHP przy tokarce do obróbki metali powinna zawierać wykaz czynności zakazanych. Są to przykłady postępowania, które mogą prowadzić do poważnego w skutkach wypadku operatora lub osób trzecich, a także do uszkodzenia maszyny. Do typowych zaliczają się:
- zakaz wykonywania jakichkolwiek czynności montażowych czy naprawczych podczas pracy maszyny,
- dopuszczanie do obsługi tokarki osób niepowołanych i nieprzeszkolonych,
- pozostawianie maszyny w trakcie pracy bez nadzoru,
- sprawdzanie, dotykanie przedmiotu w trakcie jego obróbki.
Instrukcja BHP przy tokarce do obróbki metali – postępowanie profilaktyczne i ochronne
Instrukcja BHP przy tokarce do obróbki metali ma nie tylko chronić przed wypadkiem podczas pracy maszyny, ale też wskazywać na czynności, które mogą w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko. Pracownik w dokumencie musi otrzymać wskazówki, jak przygotować stanowisko pracy, jak o nie dbać i jak postępować w sytuacjach awaryjnych.
Do typowych zaleceń, jakie powinna zawierać Instrukcja BHP przy tokarce do obróbki metali, zaliczają się m.in. utrzymanie czystości na stanowisku pracy, usuwanie z podłogi wszelkich odpadów metalowych, czy wilgoci i środków smarnych, stosowanie środków ochrony wzroku, słuchu i dłoni oraz odpowiednie postępowanie z obrabianym przedmiotem i narzędziami tokarskimi.
W razie wypadku czy sytuacji awaryjnej, instrukcja BHP przy tokarce do obróbki metali powinna wskazywać drogi powiadamiania odpowiednich osób lub służb oraz obligować do udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy. Zalecane jest też umieszczenie w dokumencie ważnych numerów telefonu.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl