Instrukcja BHP przy pracach ślusarskich
Instrukcja BHP przy pracach ślusarskich stanowi część instruktażu stanowiskowego, czyli szkolenia BHP, które powinien przejść pracownik przed podjęciem obowiązków zawodowych. Ślusarstwo wiąże się przede wszystkim z wykorzystywaniem ostrych narzędzi oraz maszyn i urządzeń charakteryzujących się dużą prędkością ruchu. Piły czy szlifierki niosą za sobą ryzyko poważnego uszkodzenia ciała, włącznie z utratą jego części. Instrukcja BHP przy pracach ślusarskich musi też zwracać uwagę na ochronę pracownika przed pyłem, jaki powstaje podczas szlifowania metali. Dlatego obowiązkowym zapisem powinien być ten dotyczący środków ochrony osobistej, w tym narządu wzroku i układu oddechowego. Ważnym aspektem jest stosowanie odpowiedniego ubioru roboczego – w odpowiednim rozmiarze, zapiętego na wszystkie guziki oraz bez luźnych części.
Instrukcja BHP przy pracach ślusarskich – wymagania dotyczące kwalifikacji i szkoleń
Jak w większości dokumentów związanych z instruktażem stanowiskowym również instrukcja BHP przy pracach ślusarskich powinna określać wymogi stawiane pracownikowi przed przystąpieniem do wykonywania zadań. Konieczne jest zwrócenie uwagi na pozostawanie w trzeźwości, dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego oraz odpowiednie kwalifikacje. Te ostatnie zazwyczaj obejmują przygotowanie zawodowe, natomiast dopuszczalne jest też umieszczenie zapisu o udzieleniu zezwolenia na wykonywanie pracy przez przełożonego. Natomiast instrukcja BHP przy pracach ślusarskich jako obowiązkowe powinna określać szkolenie z zakresu BHP i ppoż.
Instrukcja BHP przy pracach ślusarskich – stanowisko pracy
Jednym z czynników, który w znacznym stopniu wpływa na bezpieczeństwo pracy, jest utrzymanie ładu i porządku na stanowisku. Pozostawianie wiórów metalowych po obróbce, rozlanych środków smarnych, rozrzuconych gwoździ czy ostrych narzędzi powoduje wzrost prawdopodobieństwa powstawania urazów. Dlatego instrukcja BHP przy pracach ślusarskich powinna kłaść duży nacisk na sprzątanie stanowiska pracy po zakończonym zadaniu oraz staranne segregowanie, zabezpieczanie i przechowywanie narzędzi.
W prawidłowo sporządzonym dokumencie należy też umieścić informacje o wytrzymałości stołu na obciążenia, właściwym oświetleniu czy podziale płaszczyzny roboczej siatką, jeśli stół jest wykorzystywany przez dwóch pracowników. Instrukcja BHP przy pracach ślusarskich musi też zobowiązywać do odkładania na miejsce wszystkich wykorzystywanych narzędzi.
Instrukcja BHP przy pracach ślusarskich – postępowanie w sytuacjach awaryjnych
Poza opisem czynności niezbędnych podczas realizowania zadań na stanowisku oraz czynności zabronionych instrukcja BHP przy pracach ślusarskich musi też zawierać informacje o postępowaniu w nagłych wypadkach. Obejmuje ono przede wszystkim obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz zgłoszenie faktu zajścia wypadku osobie odpowiedzialnej. Poinformowania osoby odpowiedzialnej wymaga też każde stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa pracy, a także uszkodzenia sprzętu czy jego braku. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy z jednego stanowisk korzysta kilku pracowników.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl