Instrukcja BHP przy obsłudze podestów ruchomych jest niezwykle ważnym dokumentem, ze względu na wysokie ryzyko występujące przy pracy z takimi urządzeniami. Zagrożenie występuje tu nie tylko dla operatora, ale również dla osób, które znajdują się w koszu lub na platformie zwyżki i dla tych, które znajdują się na ziemi czy podłodze hali, w sąsiedztwie pracującego urządzenia. Instrukcja BHP przy obsłudze podestów ruchomych, powinna zawierać opis zasad postępowania zarówno przed podjęciem pracy, jak i w jej trakcie oraz po zakończeniu. Niezbędne jest wskazanie czynności zabronionych oraz wskazanie postępowania w sytuacjach awaryjnych. SEKA od lat wspiera polskich pracodawców w zakresie szkoleń i doradztwa związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Ze względu na charakter tego zajęcia i podwyższone ryzyko wypadków, obsługa podestów ruchomych jest jednym z obszarów, w którym wspieramy naszych klientów. Proponujemy pomoc w stworzeniu odpowiedniej instrukcji obsługi tych urządzeń, jak również szkolenia dotyczące obsługi podestów.
Obsługa podestów ruchomych – szkolenie oferowane przez SEKA
Obsługa podestów ruchomych jest zajęciem podwyższonego ryzyka. Operator urządzenia musi zachować szczególną ostrożność. Naszym klientom z całego kraju oferujemy szkolenia w tym zakresie. Pracownicy dysponujący odpowiednią wiedzą pracują i czują się bezpieczniej w swoim miejscu pracy. Przy tworzeniu instrukcji, a także w trakcie szkoleń zwracamy uwagę na newralgiczne punkty dotyczące obsługi podestów. Bierzemy pod uwagę specyfikę branży, w której działa nasz klient. Pomaga nam w tym wieloletnie doświadczenie we współpracy z klientami i o zróżnicowanej charakterystyce. Duża liczba zaufanych partnerów i ponad 30 letnie doświadczenie zdecydowanie przemawiają na naszą korzyść. Zatrudniamy najlepszych specjalistów, których doświadczenie pomaga w tworzeniu doskonałych instrukcji dotyczących obsługi podestu i którzy gwarantują najlepsze wsparcie szkoleniowe.
Instrukcja BHP przy obsłudze podestów ruchomych – operator maszyny
Zwyżki, czyli podesty ruchome, są urządzeniami objętymi szczególną pieczą dozoru technicznego. Jest to związane z wysokim ryzykiem wypadków podczas pracy na wysokości. Dlatego obsługa takiego sprzętu wymaga odpowiednich uprawnień. Instrukcja BHP przy obsłudze podestów ruchomych powinna wskazywać na obowiązek ich posiadania, a jednocześnie na szczególne wymogi, jakie powinien spełniać pracownik obsługi. Do najistotniejszych zaliczają się niepozostawanie pod wpływem używek, dobre zdrowie i brak symptomów chorobowych, które mają negatywny wpływ na koncentrację, czas reakcji czy podejmowanie decyzji. Ponadto, instrukcja BHP przy obsłudze podestów ruchomych, musi uwzględniać obowiązek dysponowania ubiorem roboczym i środkami ochrony osobistej. Obsługa podestów ruchomych odbywająca się zgodnie z tymi zasadami jest całkowicie bezpieczna, zaś pracodawca nie musi martwić się o odpowiedzialność w wyniku ewentualnych wypadków.
Instrukcja BHP przy obsłudze podestów ruchomych – czynności obowiązkowe i zakazane
Te dwie grupy czynności, które powinna wymieniać instrukcja BHP przy obsłudze podestów ruchomych, są ważnym wskaźnikiem, pozwalającym na zwiększenie bezpieczeństwa operatora i osób uczestniczących w procesie pracy podnośnika. Tylko doskonale przeszkolony i znający zasady działania podestu pracownik może wykonywać swoje zadania w pełni bezpiecznie. Do czynności obowiązkowych zaliczają się:
- przygotowanie do pracy przez przeprowadzenie obsługi codziennej (kontrola stanu technicznego wszystkich mechanizmów), sprawdzenie i ocenę środowiska pracy podestu, zapoznanie się z zadaniami i zaplanowanie związanych z nimi czynności,
- obsługa urządzenia zgodnie z instrukcją, płynnie, bez podrywania, z zastosowaniem sygnałów ostrzegawczych,
- wpuszczanie pracowników na podest tylko w jego najniższym położeniu,
- kontrola liczby osób na platformie zgodnie z normami obciążenia.
Czynności zabronione, które zawiera prawidłowo sporządzona instrukcja BHP przy obsłudze podestów ruchomych, to między innymi:
- użytkowanie podestu niesprawnego technicznie,
- dopuszczanie przez operatora do przechylania się pasażerów platformy przez poręcze, wykonywania gwałtownych ruchów na podeście, przechodzenia osób postronnych pod podestem, przechodzenia z jednej platformy na drugą czy przekraczania dopuszczalnego udźwigu.
Do obowiązkowych zaliczają się też wszystkie czynności związane z zabezpieczeniem urządzenia po zakończonej pracy.
Instrukcja BHP przy obsłudze podestów ruchomych – postępowanie w przypadku awarii
Jednym z istotnych punktów, które powinna zawierać instrukcja BHP przy obsłudze podestów ruchomych, jest opis postępowania w przypadku awarii lub wypadku. Do obowiązków operatora zalicza się między innymi udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym. Powinien on również zapewnić możliwość ewakuacji osób, które przebywają na platformie, odłączyć źródło zasilania, a fakt wystąpienia awarii zgłosić przełożonemu. Należy przewidywać taką ewentualność. Obsługa podestów ruchomych to nie wszystko – naszym klientom oferujemy również rozbudowane szkolenie z zakresu BHP oraz zasad udzielania pierwszej pomocy w miejscu pracy.
Obsługa podestów ruchomych – wspieramy firmy na terenie całego kraju
SEKA prowadzi swoją działalność na terenie całej Polski. Obsługa podestów ruchomych i zagadnienia z nią związane nie stanowią pod tym względem wyjątku. Posiadamy regionalne oddziały w największych polskich miastach. Są one odpowiedzialne za organizację szkoleń i bieżące wsparcie klientów. Doradzamy w zakresie tworzenia instrukcji, bez której obsługa podestów ruchomych nie może odbywać się bezpiecznie. Naszych potencjalnych klientów zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i aktualną listą szkoleń odbywających się na terenie całej Polski. Wystarczy zgłosić się do lokalnego koordynatora, aby przeszkolić swoich pracowników w dogodnym terminie i i lokalizacji. Dzięki nam tysiące polskich firm na co dzień zwiększa poziom bezpieczeństwa w zakładach pracy. Przekłada się ono na zadowolenie pracowników oraz pracodawców, którzy nie muszą martwić się o potencjalne wypadki w miejscu pracy i wynikające z nich odszkodowania, a także ewentualne kary wynikające z uchybień, jakie wychodzą na światło dzienne w trakcie kontroli. Nasze usługi możemy świadczyć jednorazowo lub podjąć stałą współpracę. Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl
NAJBLIŻSZE KURSY I SZKOLENIA BHP
Bezpieczeństwo magazynowania chemikaliów |
Szkolenie zdalne/wideokonferencja |
25.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie z zakresu bezpiecznego stosowania diizocyjanianów – szkolenie ogólne |
Białystok |
26.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami |
Szkolenie zdalne/wideokonferencja |
26.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami |
Wrocław |
26.11.2024 |
Zobacz więcej |
Szkolenie okresowe bhp dla pracowników administracyjno-biurowych |
Lublin |
26.11.2024 |
Zobacz więcej |