Instrukcja BHP przy obsłudze odśnieżarek samobieżnych

Instrukcja BHP przy obsłudze odśnieżarek samobieżnych

Instrukcja BHP przy obsłudze odśnieżarek samobieżnych ma na celu wyznaczenie zasad postępowania z urządzeniem, które stanowi potencjalne zagrożenie dla operatora. Dokument powinien zawierać opis czynności przygotowawczych, właściwego postępowania podczas pracy maszyny oraz zabiegów profilaktycznych po jej zakończeniu. Prawidłowo sporządzona instrukcja BHP przy obsłudze odśnieżarek samobieżnych powinna również uwzględniać czynności zabronione, których wykonywanie bezpośrednio wpływa na ryzyko wypadku lub uszkodzenie sprzętu. Dokument stanowi podstawę szkolenia stanowiskowego i jest obowiązkowym wyposażeniem stanowiska pracy operatora sprzętu odśnieżającego.

Instrukcja BHP przy obsłudze odśnieżarek samobieżnych – czynności przygotowawcze

Jak w przypadku każdej maszyny w ruchu, tak w przypadku sprzętu przeznaczonego do odśnieżania wymaga się wcześniejszej kontroli stanu technicznego pod kątem jego pełnej sprawności. Większość wypadków przy pracy jest następstwem drobnych usterek czy uszkodzeń przewodów elektrycznych lub części, które podczas pracy urządzenia są wyrzucane z dużą siłą lub powodują przebicia prądu. Dlatego instrukcja BHP przy obsłudze odśnieżarek samobieżnych musi uwzględniać etap przygotowawczy, określając go jako zestaw obowiązkowych czynności wstępnych. Zaliczają się do nich m.in. sprawdzenie poprawności zamocowania osłon części stałych i ruchomych oraz zapoznanie z instrukcją obsługi. Instrukcja BHP przy obsłudze odśnieżarek samobieżnych powinna też wskazywać na konieczność sprawdzenia odśnieżanego terenu w tym uwzględnienia obecności osób postronnych i zwierząt.

Instrukcja BHP przy obsłudze odśnieżarek samobieżnych – czynności zakazane

Odśnieżanie odbywa się za pomocą maszyny wyposażonej w ruchome części, która zbiera śnieg z podłoża i wyrzuca go na boki. Wraz ze śniegiem są też wyrzucane inne materiały, takie jak kamienie czy kawałki gałęzi. Instrukcja BHP przy obsłudze odśnieżarek musi uwzględniać specyfikę pracy maszyny i wskazywać na potencjalne zagrożenia. Stąd też należy wyszczególnić w niej listę czynności zabronionych. Do tych najważniejszych zaliczają się:

  • zdejmowanie osłon, odblokowywanie unieruchomionych części czy wykonywanie jakichkolwiek napraw podczas pracy maszyny,
  • uruchamianie lub wznawianie pracy odśnieżarki przy stwierdzonych uszkodzeniach, bez ich wcześniejszego usunięcia,
  • użytkowanie maszyny na zboczach, których nachylenie przekracza 20 stopni,
  • uruchamianie urządzenia w sytuacji, gdy operator lub inna osoba znajdują się po stronie wyrzutu śniegu.

Ponadto prawidłowo skonstruowana Instrukcja BHP przy obsłudze odśnieżarek musi również opisywać zasady postępowania podczas pracy, zakazywać przewożenia ludzi czy pozostawiania maszyny bez dozoru z włączonym silnikiem.

Instrukcja BHP przy obsłudze odśnieżarek samobieżnych – postępowanie powypadkowe

Zadaniem, jakie pełni instrukcja BHP przy obsłudze odśnieżarek samobieżnych, jest zagwarantowanie maksimum bezpieczeństwa pracy z urządzeniem. Nie oznacza to jednak, że na skutek różnych okoliczności nie może dojść do uszkodzenia maszyny i zwiększenia ryzyka wypadku. Dlatego w dokumencie powinny się też znaleźć instrukcje dotyczące postępowania w takich przypadkach. Obejmują one nakaz wyłączenia urządzenia, wyjęcia kluczyka ze stacyjki i zgłoszenia awarii przełożonemu.


☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl


NAJBLIŻSZE KURSY I SZKOLENIA BHP

Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.