Instrukcja BHP przy obsłudze grzejnika gazowego na gaz propan-butan
Instrukcja BHP przy obsłudze grzejnika gazowego na gaz propan-butan
Prawidłowo skonstruowana instrukcja BHP przy obsłudze grzejnika gazowego na gaz propan-butan z założenia obejmuje zasady dotyczące zarówno korzystania z samego urządzenia grzewczego, jak i transportu oraz przechowywania butli z gazem propan-butan. Obie te czynności są ze sobą powiązane, gdyż niemożliwe jest zagwarantowanie bezpieczeństwa pracy urządzenia grzewczego i ochrony osób, które przebywają w jego otoczeniu, jeśli butle z gazem będą składowanie w odpowiednich warunkach. Dlatego też instrukcja BHP przy obsłudze grzejnika gazowego na gaz propan-butan powinna rozpoczynać się od wskazówek dotyczących postępowania w tym zakresie.
Instrukcja BHP przy obsłudze grzejnika gazowego na gaz propan-butan – składowanie i transport butli z gazem
Do podstawowych zaleceń dotyczących bezpiecznego magazynowania butli z propan-butanem, jakie powinny się znaleźć w dokumencie, można zaliczyć:
- przechowywanie i transport butli w pozycji pionowej,
- zakaz toczenia, uderzania i rzucania butli,
- przechowywanie butli wyłącznie starannie zaślepionych nakrętką,
- zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania – suchego pomieszczenia, ochrony przed nagrzaniem promieniami słonecznymi.
Instrukcja BHP przy obsłudze grzejnika gazowego na gaz propan-butan może też zawierać informacje o zasadach zachowania się gazu w określonych temperaturach i wskazywać poziom nagrzania butli uważany za niebezpieczny.
Instrukcja BHP przy obsłudze grzejnika gazowego na gaz propan-butan – przygotowanie urządzenia do pracy
Grzejnik gazowy do pracy wymaga podłączenia butli z propan-butanem. Jest to czynność, która wymaga wiedzy i umiejętności. Pozwalają one na wykonanie szczelnego połączenia i wyeliminowanie ryzyka wycieku oraz wybuchu. Wskazane jest, aby instrukcja BHP przy obsłudze grzejnika gazowego na gaz propan-butan wymieniała zasady postępowania podczas przygotowania urządzenia do pracy.
Niezbędne są między innymi przestrzeganie zasad instalowania butli oraz zasady podłączania jej do urządzenia. Ważnymi czynnościami w tych procesach są ulokowanie butli z dala od urządzeń rozgrzanych, iskrzących, w pozycji pionowej oraz sprawdzenie szczelności zaworów i sprawności uszczelek przed podłączeniem reduktora.
Jakich czynności powinna zakazywać Instrukcja BHP przy obsłudze grzejnika gazowego na gaz propan-butan?
Obsługa urządzeń zasilanych łatwopalnym i wybuchowym gazem wymaga stosowania szczególnych środków ostrożności. Dlatego w dokumencie powinna się znaleźć lista czynności zabronionych. Instrukcja BHP przy obsłudze grzejnika gazowego na gaz propan-butan powinna zabraniać:
- obsługi urządzenia bez zapoznania się z instrukcją i przeszkolenia,
- użytkowania urządzenia na podłożu, w pobliżu przedmiotów lub w środowisku łatwopalnym,
- pozostawiania grzejnika bez nadzoru,
- wykonywania jakichkolwiek czynności naprawczych czy konserwacyjnych podczas pracy urządzenia.
Ponieważ konsekwencją niewłaściwego postępowania z grzejnikiem gazowym może być wybuch lub pożar, a w dalszym następstwie groźne uszkodzenia ciała poparzenia czy straty materialne, wskazane jest, aby instrukcja BHP przy obsłudze grzejnika gazowego na gaz propan-butan zawierała też telefony alarmowe do służb, a w szczególności do straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl
NAJBLIŻSZE KURSY I SZKOLENIA BHP