Poradnik BHP/Instrukcja BHP przy obsłudze giętarki
Instrukcja BHP przy obsłudze giętarki jest niezbędna na każdym stanowisku, na którym pracownik obsługuje urządzenie do profilowania blach lub rur. Specyfiką tego urządzenia jest wykorzystywanie bardzo dużej siły nacisku, dlatego obsługa maszyny wymaga szczególnej ostrożności. Przypadkowe podłożenie dłoni miałoby katastrofalne skutki. Z tego powodu instruktaż stanowiskowy pracownika musi uwzględniać czynniki ryzyka i uświadamiać pracownikowi skalę zagrożenia. Prawidłowo skonstruowana instrukcja BHP przy obsłudze giętarki to obowiązkowe uzupełnienie takiego instruktażu. Dokument powinien znajdować się w widocznym miejscu na stanowisku pracy.
Instrukcja BHP przy obsłudze giętarki – informacje ogólne
Podobnie, jak każdy tego typu dokument, również instrukcja BHP przy obsłudze giętarki zawiera ogólne zapisy dotyczące kwalifikacji pracownika. Obok informacji takich jak ukończone 18 lat czy właściwe przygotowanie zawodowe, są to również przeszkolenie w obsłudze urządzenia i BHP oraz zapoznanie z dokumentacją techniczną maszyny, włącznie z procesem konserwacji maszyny. Istotnym warunkiem jest też dobry stan zdrowia, który sprzyja pełnej koncentracji podczas wykonywania zadań.
Jako środki ochrony osobistej na tym stanowisku instrukcja BHP przy obsłudze giętarki powinna wymieniać właściwe ubranie robocze pozbawione luźnych elementów, a także obuwie i rękawice ochronne.
Instrukcja BHP przy obsłudze giętarki – zasady bezpiecznej pracy
Bezpieczeństwo pracy jest najważniejszym aspektem, jaki porusza właściwie skonstruowana instrukcja BHP przy obsłudze giętarki. Obejmuje ono wszelkie czynności, które powinny być wykonane na etapie przygotowania do pracy, jak i podczas jej właściwego wykonywania. Do tych niezbędnych zaliczają się:
- przygotowanie stanowiska pracy – narzędzi pomocniczych, oświetlenia,
- sprawdzenie stanu technicznego maszyny, szczelności przewodów olejowych i połączeń, poziomu oleju w zbiorniku, stanu przewodu zasilającego,
- kontrola otoczenia stanowiska pracy pod kątem ewentualnego zagrożenia dla osób trzecich,
- uważna obserwacja procesu gięcia,
- wykonywanie pomiarów kontrolnych gotowego elementu,
- odłożenie elementu w miejsce, w którym nie stwarza on zagrożenia dla pracowników.
Instrukcja BHP przy obsłudze giętarki – czynności zabronione
Giętarka jest urządzeniem o wysokim poziomie zagrożenia dla pracownika, który stosuje niewłaściwe praktyki. Dlatego, poza wskazaniem obowiązków i zasad bezpiecznej pracy Instrukcja BHP przy obsłudze giętarki musi też szczególnie podkreślać, jakich czynności nie wolno podejmować operatorowi. Zaliczają się do nich:
- naprawa urządzenia po włączeniu do źródła zasilania,
- samodzielna naprawa bez odpowiednich uprawnień,
- obsługa maszyny bez rękawic roboczych,
- przeprowadzenie napraw czy konserwacji w ruchu,
- pozostawianie maszyny bez nadzoru,
- obsługa maszyny w miejscu narażonym na działanie warunków atmosferycznych.
Instrukcja BHP przy obsłudze giętarki powinna również wskazywać postępowanie po zakończeniu pracy. Składają się na mnie między innymi odłączenie maszyny od źródła zasilania oraz zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem przez osoby niepożądane.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl