Instrukcja bhp – praca w przestrzeni zamkniętej

Poradnik BHP/Instrukcje BHP – Instrukcja bhp – praca w przestrzeni zamkniętej

Praca w przestrzeni zamkniętej

Charakter działalności niektórych przedsiębiorstw sprawia, że część pracowników jest zmuszona do wykonywania swoich obowiązków w przestrzeni zamkniętej. Chodzi o miejsca, w którym liczba i rozmiar otworów wyjściowych są ograniczone i nie występuje tam dostateczna naturalna wentylacja. Taki obszar nie jest przystosowany do permanentnego przebywania w nim pracowników. Instrukcja BHP – praca w przestrzeni zamkniętej to dokument, który powinien ściśle określać warunki wykonywania takiej pracy i być znany wszystkim pracownikom przedsiębiorstwa, którzy ją wykonują.

Instrukcja BHP – praca w przestrzeni zamkniętej i najważniejsze zasady z nią związane

Instrukcja BHP – praca w przestrzeni zamkniętej musi uwzględniać kilka naczelnych zasad. Dostęp i wykonywanie pracy w takiej przestrzeni odbywa się wyłącznie za pisemną zgodą pracodawcy. Musi istnieć możliwość udzielenia pracownikom natychmiastowej pierwszej pomocy, w razie gdyby przydarzył im się wypadek. Konieczny jest stały nadzór w trakcie wykonywania obowiązków w przestrzeni zamkniętej. Dotyczy to obszaru technicznego, ale też samej organizacji pracy.

Instrukcja BHP – praca w przestrzeni zamkniętej i jej przygotowanie

Praca w przestrzeni zamkniętejZanim praca się rozpocznie, przestrzeń zamknięta powinna zostać prawidłowo przygotowania. Przestrzeń zamknięta musi zostać oczyszczona i opróżniona. Konieczna jest redukcja zagrożenia pożarowego, jeżeli takie występuje i zapewnienie pracownikom środków ochrony przeciwpożarowej. Urządzenia znajdujące się w przestrzeni zamkniętej powinny zostać odłączony od źródeł zasilania. Należy skontrolować poziom tlenu i temperaturę panującą w przestrzeni zamkniętej. Według przepisów, nie powinna ona różnić się od temperatury otoczenia o więcej niż 5 stopni Celsjusza.

Instrukcja BHP – praca w przestrzeni zamkniętej oraz jej organizacja

Instrukcja BHP – praca w przestrzeni zamkniętej zakłada, że w trakcie wykonywania pracy, wejścia do obiektu powinny pozostać otwarte. Jeśli poziom tlenu nie będzie wystarczający, trzeba zadbać o wdmuchiwanie powietrza. Pracownicy powinni mieć dostęp do źródła światła I możliwość wygodnego transportu narzędzi i przedmiotów. W obiektach o dużej głębokości pracownik powinien wykonywać swoje obowiązki na pomoście, a także być zabezpieczony przed możliwością utonięcia (jeżeli przestrzeń jest wypełniona płynem). Ponadto, w niektórych przestrzeniach obowiązkiem jest wdrożenie rozwiązań zapobiegających powstawaniu wybuchów poprzez zgromadzenie niebezpiecznego stężenia gazów.

Instrukcja BHP – praca w przestrzeni zamkniętej i niezbędne środki ochrony

Praca w przestrzeni zamkniętejOsobną kwestię stanowią środki ochrony osobistej pracowników. W miejscu pracy musi je określać instrukcja BHP. Praca w przestrzeni zamkniętej wiąże się nierzadko z rozmaitymi zagrożeniami. Jeśli pracownik jest wpuszczany do wnętrza, powinien być wyposażony w szelki bezpieczeństwa, z linką solidnie zamocowaną na zewnątrz. Standardowym wyposażeniem pracownika są odzież ochronna i hełm. Gdy jakość powietrza stanowi zagrożenie dla układu oddechowego, pracodawca musi zapewnić ochronę także i w tym zakresie.

 

Instrukcja BHP – praca w przestrzeni zamkniętej to niezwykle ważny dokument. Przy jego sporządzaniu trzeba mieć na uwadze, że jeden drobny błąd lub uchybienie mogą doprowadzić do groźnego wypadku.

 


☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl


NAJBLIŻSZE KURSY I SZKOLENIA BHP

Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.