Instrukcja BHP postępowania na wypadek pożaru
Instrukcja BHP postępowania na wypadek pożaru jest jednym z najpopularniejszych dokumentów tego typu. Wynika to z faktu, że zagrożenie pożarowe istnieje w każdym miejscu pracy oraz w obiektach publicznych, urzędach, placówkach handlowych i w każdym innym miejscu, w którym przebywają ludzie lub są gromadzone materiały. W każdym z takich miejsc obowiązuje podobna w treści instrukcja BHP postępowania na wypadek pożaru, z niewielkimi różnicami, które dotyczą specyfiki środowiska, rodzaju składowanych materiałów czy zagrożenia wybuchem.
Instrukcja BHP postępowania na wypadek pożaru – zapisy ogólne
O tym, że przeszkolenie przeciwpożarowe jest niezbędne w każdym wieku, wiedzą już dzieci w szkole podstawowej. Treningi ewakuacji – na wypadek pożaru – są wpisane w plan dydaktyczny szkoły i odbywają się minimum raz w roku. Dlatego większość osób dokładnie wie, jak postępować, gdy usłyszą charakterystyczny dzwonek alarmu. Pomimo to, wymogiem określonym przepisami jest obowiązkowa instrukcja BHP postępowania na wypadek pożaru, przygotowana dla konkretnego obiektu. Zawiera ona zapisy ogólne dotyczące:
- zasad ewakuacji osób po uruchomieniu alarmu pożarowego,
- użycia gaśnic, koców gaśniczych i innych środków przeciwpożarowych przez uprawnione osoby,
- zasad powiadamiania odpowiednich służb o pożarze,
- sposobów postępowania podczas ewakuacji.
Jakie zalecenia powinna zawierać instrukcja BHP postępowania na wypadek pożaru?
Pomimo wielokrotnego uczestniczenia w treningach ewakuacji ppoż. i poznawania zasad postępowania podczas pożaru, w rzeczywistości w sytuacji kryzysowej wiele osób nie pamięta, jak się zachować. Odruchem jest chwytanie za torby czy otwieranie okien – wykonywanie czynności, które mogą opóźnić ewakuację i przyspieszyć rozprzestrzenianie się ognia. Dlatego instrukcja BHP postępowania na wypadek pożaru powinna wskazywać właściwe zachowania:
- uruchomienie systemu alarmowego lub powiadomienie innych osób o pożarze,
- zawiadomienie straży pożarnej,
- odłączenie zasilania za pomocą głównego wyłącznika prądu,
- zamknięcie okien i drzwi do pomieszczeń po ich opuszczeniu,
- ewakuację najbliższymi klatkami schodowymi bez korzystania z wind,
- w przypadku zadymienia przemieszczanie się w pozycji pochylonej ku podłodze,
- zachowanie spokoju, unikanie popychania się, wyprzedzania.
Instrukcja BHP postępowania na wypadek pożaru powinna też wyraźnie podkreślać, że priorytetem zawsze jest ratowanie życia ludzkiego, a dopiero w dalszej kolejności – mienia.
Instrukcja BHP postępowania na wypadek pożaru – zalecenia szczegółowe
W niektórych zakładach pracy, biurach, urzędach, magazynach czy innych miejscach panują szczególne warunki, które należy uwzględnić podczas opracowywania zasad postępowania podczas pożaru. Dotyczy to np. przechowywania i zabezpieczania przedmiotów o dużej wartości, tajnych danych czy zachowania się w sytuacji, gdy ogień pojawi się w składzie łatwopalnych lub toksycznych środków chemicznych. W takich miejscach obowiązuje specjalna instrukcja BHP postępowania na wypadek pożaru, a ponadto każdy pracownik musi przejść specjalistyczne szkolenie. Istotnym zapisem w takich dokumentach są telefony alarmowe, zarówno do straży pożarnej, jak i do innych służb ratunkowych.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl