Instrukcja BHP obsługi czajnika elektrycznego
Instrukcja BHP obsługi czajnika elektrycznego wydaje się dokumentem zbędnym i banalnym. W rzeczywistości jednak jest niezbędna głównie z tego powodu, że tego typu sprzęt jest powszechnie wykorzystywany w większości miejsc pracy. Jednocześnie jest też zasilany elektrycznie, co powoduje potencjalne ryzyko porażenia prądem. Instrukcja BHP obsługi czajnika elektrycznego powinna być umieszczona w każdym pomieszczeniu socjalnym, w którym korzysta się z takiego sprzętu AGD, a także w kuchniach i innych pomieszczeniach gastronomicznych. Sporządzenie szczegółowego wykazu czynności obowiązkowych i zakazanych wynika zarówno z ogólnych przepisów BHP, jak i z niefrasobliwości oraz często bezmyślnego postępowania użytkowników.
Instrukcja BHP obsługi czajnika elektrycznego – dlaczego należy ją przygotować?
Korzystanie ze wspólnego sprzętu AGD dostępnego w pomieszczeniach socjalnych zazwyczaj oznacza brak poczucia indywidualnej odpowiedzialności. Im większe jest grono użytkowników, tym bardziej prawdopodobny staje się fakt, że przypadkowe uszkodzenie zostanie ukryte, zbagatelizowane i pominięte milczeniem. Instrukcja BHP obsługi czajnika elektrycznego narzuca obowiązek takiego zgłoszenia, a w przypadku jego niespełnienia – stwarza możliwość dochodzenia i wyciągnięcia konsekwencji. Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów i pozornie małego ryzyka, przetarty przewód zasilający może doprowadzić do śmiertelnego w skutkach porażenia prądem. Instrukcja BHP obsługi czajnika elektrycznego wskazuje też sytuacje, w których użytkowanie takiego sprzętu niesie za sobą szczególne zagrożenia. Dotyczy to między innymi włączania sprzętu:
- po zalaniu go wodą,
- przy zauważonym uszkodzeniu lub przetarciu przewodu zasilającego,
- przy uszkodzeniu włącznika lub podstawki,
- na zewnątrz budynku podczas deszczu,
- w pobliżu materiałów łatwopalnych.
Instrukcja BHP obsługi czajnika elektrycznego do biura i do warsztatu
Chociaż w większości przypadków instrukcja BHP obsługi czajnika elektrycznego będzie skonstruowana podobnie, istnieją szczególne okoliczności typowe dla danego środowiska pracy, które wymagają uwzględnienia w dokumencie. Przykładem jest użytkowanie czajnika w pomieszczeniu biurowym i w warsztacie mechanicznym czy samochodowym. W obu przypadkach należy uwzględnić obowiązek sprawdzenia sprawności sprzętu. Natomiast w biurze z pewnością nie ma zagrożeń w postaci smarów, olejów i innych łatwopalnych substancji. Dlatego instrukcja BHP obsługi czajnika elektrycznego do warsztatu musi zawierać odmienne wskazówki i zalecenia postępowania w takich warunkach.
Instrukcja BHP obsługi czajnika elektrycznego – przeznaczenie urządzenia
Jednym z elementów, który powinna zawierać instrukcja BHP obsługi czajnika elektrycznego, jest bezwzględny zakaz gotowania w urządzeniu płynów innych niż woda. W instrukcji warto też zaznaczyć, że konieczne jest napełnianie czajnika do poziomu określonego między minimum i maksimum oraz podłączanie go jedynie do gniazdka z uziemieniem. Nie wolno też otwierać pokrywy podczas gotowania wody. Ponadto, uszkodzone urządzenie powinno być przenoszone wyłącznie suchymi dłońmi. Instrukcja BHP obsługi czajnika elektrycznego powinna też zawierać wskazówki do postępowania w przypadku oparzenia wrzątkiem.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl