Poradnik BHP/Instrukcja BHP na stanowisku pracy kelnera
Instrukcja BHP na stanowisku pracy kelnera jest podstawowym wykazem wszystkich zasad postępowania, jakich powinien przestrzegać pracownik zajmujący się obsługą gości w lokalu gastronomicznym. Przygotowanie takiego dokumentu to nie tylko obowiązek pracodawcy. Jest on również wymagany podczas przeprowadzania instruktażu stanowiskowego, przed podjęciem pracy przez nowego pracownika. Jakie aspekty zawodu powinna poruszać Instrukcja BHP na stanowisku pracy kelnera? Są to wszystkie zalecenia, zasady postępowania oraz zakazy wynikające z czynników ryzyka, jakie wiążą się z pracą w gastronomii.
Instrukcja BHP na stanowisku pracy kelnera – środowisko i czynniki ryzyka
Chociaż praca kelnera raczej nie kojarzy się z zagrożeniami dla zdrowia i życia pracownika, w rzeczywistości jest to środowisko pracy o specyficznym charakterze. Na powstawanie czynników ryzyka ma wpływ specyfika pracy kelnera, który często wykonuje obowiązki w systemie zmianowym, w dni wolne lub w nietypowym wymiarze godzin. Instrukcja BHP na stanowisku pracy kelnera powinna uwzględniać aspekty takie jak zmęczenie, obniżenie odporności psychicznej czy działanie pod presją czasu. Nie bez znaczenia jest też stały kontakt z nie zawsze zadowolonymi gośćmi. Prawidłowo przygotowana instrukcja BHP na stanowisku pracy kelnera obejmuje też kwestie takie jak:
- zakres obowiązków i zasięg obsługi danego pracownika,
- obsługa gości i kontakt z żywnością,
- układ i wielkość sali konsumpcyjnej,
- liczba przeciętnie roznoszonych posiłków w czasie jednej zmiany,
- obowiązki dodatkowe takie jak np. przygotowywanie napojów,
- kontakt z ostrymi przedmiotami, urządzeniami elektrycznymi, śliską podłogą czy mikroklimat lokalu.
Instrukcja BHP na stanowisku pracy kelnera – obowiązki pracownika
Podstawowa część dokumentu, jakim jest Instrukcja BHP na stanowisku pracy kelnera, powinna zawierać opis obowiązków pracownika. Szczegółowy wykaz zadań pozwala na porozumienie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą czy bezpośrednim przełożonym, którym jest np. kierownik zmiany. Określenie obowiązków stawia też w lepszej pozycji samego pracownika, który wie, co powinien robić i w jakich okolicznościach grożą mu konsekwencje. Pod tym względem instrukcja BHP na stanowisku pracy kelnera zawiera informacje o zasięgu obsługi, czynnościach takich jak przygotowanie sali, nakrycie stolików, dbanie o czystość zastawy, przyjmowanie zamówień i ich donoszenie z kuchni, wskazywanie miejsc gościom, rozliczanie się z zamówień czy też roznoszenie dań do pokoi hotelowych.
Instrukcja BHP na stanowisku pracy kelnera – zalecenia i zakazy
Ważną częścią dokumentu jest ta poświęcona zakazom i zaleceniom. W branży gastronomicznej są one szczególnie ważne z uwagi na wysokie wymogi higieniczne i duże ryzyko zatrucia pokarmowego. Dlatego instrukcja BHP na stanowisku pracy kelnera powinna podkreślać zalecenia takie jak kultura osobista, wysoki poziom higieny, schludność wyglądu i ubioru, dbanie o estetykę sali czy podejście do klienta. W dokumencie należy też umieścić obowiązujące zakazy, do których zaliczają się m.in. palenie papierosów czy pozostawianie brudnych naczyń na stoliku.
Instrukcja BHP na stanowisku pracy kelnera powinna też zawierać opis szczeblowego postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarem, podczas którego pracownik nie tylko powinien znać zasady ewakuacji, ale też pomagać gościom w ich stosowaniu.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl