Instrukcja BHP koparko-ładowarki
Instrukcja BHP koparko-ładowarki jest dokumentem niezbędnym na każdym stanowisku, na którym wykorzystuje się tego typu sprzęt budowlany. Obsługa maszyny wiąże się z ryzykiem wypadku przy niezachowaniu podstawowych zasad pracy w nierównym terenie. Jednym z zagrożeń jest możliwość zsunięcia się maszyny ze skarpy i jej przewrócenia, co niesie za sobą poważne konsekwencje dla operatora i innych osób przebywających na placu budowy. Dlatego prawidłowo sporządzona instrukcja BHP koparko-ładowarki powinna kłaść szczególny nacisk na zachowanie ostrożności i przewidywanie skutków wynikających z brawury czy nieumiejętnej oceny warunków terenowych.
Instrukcja BHP koparko-ładowarki – wymagania dotyczące operatora
Praca na maszynie budowlanej przeznaczonej do wykonywania prac ziemnych wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Obejmuje ona nie tylko bezpieczeństwo operatora i sprzętu, ale również innych osób, które znajdują się w zasięgu jego pracy. Przenoszenie na łyżce koparko-ładowarki setek kilogramów ziemi czy gruzu wymaga szczególnej ostrożności. Dlatego instrukcja BHP koparko-ładowarki powinna mocno akcentować wymagania stawiane operatorowi. Zaliczają się do nich:
- przystępowanie do pracy w stanie trzeźwości,
- niepozostawanie pod wpływem używek i środków odurzających,
- dobry stan zdrowia, który sprzyja koncentracji,
- dobre zdrowie psychiczne, potwierdzone badaniami lekarskimi,
- przeszkolenie z zakresu BHP oraz uprawnienia do obsługi sprzętu (szkolenie DTR).
Instrukcja BHP koparko-ładowarki – nakazy postępowania
Obsługa maszyn w ruchu, które stwarzają zagrożenie dla osób postronnych, wymaga szczególnej ostrożności. Dlatego od operatora wymaga się określonego postępowania, które zmniejszy ryzyko wypadku. Instrukcja BHP koparko-ładowarki określa je w formie nakazów, czyli czynności, które operator ma obowiązek wykonać przed przystąpieniem do pracy, w jej trakcie oraz po zakończeniu. Do obowiązków operatora należą przede wszystkim:
- stosowanie środków ochrony osobistej i odzieży roboczej,
- używanie pasów bezpieczeństwa podczas przebywania w kabinie,
- realne ocenianie odległości od zboczy, nawisów, skarp itp.,
- reagowanie na sygnały ostrzegawcze, tabliczki i instrukcje umieszczone w kabinie,
- utrzymywanie maszyny w optymalnej odległości od przewodów elektrycznych,
- utrzymanie w czystości tabliczek ostrzegawczych, stopni i wnętrza kabiny.
Instrukcja BHP koparko-ładowarki powinna też zwracać uwagę na czynności zakazane i zabronione. Do szczególnie istotnych można zaliczyć postępowanie związane z udziałem osób niepowołanych, takie jak przewożenie pasażerów w kabinie czy dopuszczanie ich do obsługi maszyny. Zabronione jest też przenoszenie ładunków nad pojazdami czy ludźmi oraz dokonywanie jakichkolwiek napraw w uruchomionym sprzęcie.
Instrukcja BHP koparko-ładowarki – przestrzeganie przed nieprzemyślanymi działaniami
Jednym z aspektów, jakie powinna poruszać instrukcja BHP koparko-ładowarki, jest zapobieganie działaniom wynikającym z bezmyślności i braku wyobraźni. Zachowania takie jak palenie papierosów przy uszkodzonym układzie klimatyzatora, dokonywanie rozruchu maszyny przy pomocy eteru czy też stawanie w rozkroku nad liną holującą mogą prowadzić do poważnych w skutkach wypadków.
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl