Instrukcja BHP dla pracownika ochrony (wartownika) w biurze przepustek przy bramie wjazdowej

Instrukcja BHP dla pracownika ochrony (wartownika) w biurze przepustek przy bramie wjazdowej

Instrukcja BHP dla pracownika ochrony (wartownika) w biurze przepustek przy bramie wjazdowej stanowi spis wytycznych, zaleceń i czynności zakazanych oraz innych informacji niezbędnych do prawidłowego i bezpiecznego wykonywania pracy na danym stanowisku. Jest ona przeznaczona dla osób, które dokonują kontroli pieszych i pojazdów wjeżdżających na teren obiektu przemysłowego. Wykonywanie takich obowiązków niesie za sobą ryzyko bezpośrednio związane z udziałem osób trzecich.

W pracy ochroniarza największe zagrożenie stwarzają osoby z zewnątrz, które chcą bezprawnie dostać się na teren obiektu. Dlatego instrukcja BHP dla pracownika ochrony (wartownika) w biurze przepustek przy bramie wjazdowej musi wskazywać na postępowanie w takich sytuacjach.

Instrukcja BHP dla pracownika ochrony (wartownika) w biurze przepustek przy bramie wjazdowej – obowiązki i zadania

Wartownia czy portiernia jest szczególnym miejscem, w którym odbywa się weryfikacja osób wchodzących na teren obiektu. Na pracowniku ciąży szczególna odpowiedzialność w zakresie bezpieczeństwa zakładu pracy, jakie może być zagrożone na skutek działania osób trzecich. Dlatego instrukcja BHP dla pracownika ochrony (wartownika) w biurze przepustek przy bramie wjazdowej musi precyzyjnie określać, jakie zadania i obowiązki ma wartownik. Najczęściej są to:

  • kontrola osób wchodzących i samochodów wjeżdżających na teren zakładu – sprawdzanie przepustek, wnoszonych i wwożonych materiałów oraz przedmiotów, które opuszczają teren zakładu,
  • wypisywanie przepustek, prowadzenie rejestrów i innej wymaganej dokumentacji,
  • kierowanie petentów i pojazdów w wyznaczone miejsca,
  • kontrola trzeźwości pracowników,
  • obsługa kamer i systemu kontroli dostępu CCTV.

Instrukcja BHP dla pracownika ochrony (wartownika) w biurze przepustek przy bramie wjazdowej może też nakładać na wartownika obowiązek uprzątania śniegu z dróg dojazdowych czy zawiadamianie odpowiednich służb w przypadku pożaru lub wypadku.

Instrukcja BHP dla pracownika ochrony (wartownika) w biurze przepustek przy bramie wjazdowej – wyposażenie niezbędne do przeprowadzania kontroli

Poza standardowymi zapisami dotyczącymi wymogów, kwalifikacji, predyspozycji, pełnoletniości i przeszkolenia BHP, instrukcja BHP dla pracownika ochrony (wartownika) w biurze przepustek przy bramie wjazdowej powinna też określać niezbędne wyposażenie wartownika. Jest ono wymagane do przeprowadzania kontroli ładunku. Do standardowych elementów takiego wyposażenia zaliczają się alkomat, drabinka i podest, przenośna kamera, apteczka pierwszej pomocy i ewentualnie sprzęt do odśnieżania. Stałym elementem jest też szlaban lub barierka.

Instrukcja BHP dla pracownika ochrony (wartownika) w biurze przepustek przy bramie wjazdowej – czynności zabronione

Pomimo popularnie używanej nazwy „ochroniarz”, która umniejsza znaczenie funkcji wartownika przy bramie wjazdowej, jest to praca bardzo ważna i odpowiedzialna. Dlatego mogą ją wykonywać jedynie osoby o odpowiednich predyspozycjach. Zadania, które wykonują, często mają wpływ na bezpieczeństwo całego zakładu.

Istnieją też czynności zakazane, które powinna uwzględniać instrukcja BHP dla pracownika ochrony (wartownika) w biurze przepustek przy bramie wjazdowej. Zaliczają się do nich wykonywanie czynności kontrolnych w pośpiechu, w ciemności przy braku oświetlenia, wchodzenie przed pojazd lub zbytnie zbliżanie się do niego, nieuzasadnione wyłączanie monitoringu czy korzystanie z uszkodzonego sprzętu.


☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl


NAJBLIŻSZE KURSY I SZKOLENIA BHP

Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.