Instrukcja BHP dla konserwatora sieci wodno-kanalizacyjnej w sieciach kanalizacyjnych i studzienkach

Instrukcja BHP dla konserwatora sieci wodno-kanalizacyjnej w sieciach kanalizacyjnych i studzienkach

Instrukcja BHP dla konserwatora sieci wodno-kanalizacyjnej w sieciach kanalizacyjnych i studzienkach jest specyficznym dokumentem, który powinien uwzględniać wszelkie zasady bezpieczeństwa i czynniki ryzyka związane z konserwacją sieci wod-kan, jak i fakt pracy wykonywanej w ciasnych studzienkach. Oznacza to wymaganie od pracownika odpowiednich predyspozycji, a przede wszystkim braku przeciwwskazań do przebywania w ciasnych i ciemnych przestrzeniach.

Większość stanowisk pracy wiąże się ze spełnieniem wymagań dotyczących kryterium wieku. Również instrukcja BHP dla konserwatora sieci wodno-kanalizacyjnej w sieciach kanalizacyjnych i studzienkach musi informować o konieczności ukończenia 18 lat. Niezbędne jest też potwierdzenie zdolności do pracy i braku przeciwwskazań medycznych. Pracownik powinien być trzeźwy, wolny od używek, wypoczęty i zdrowy.

Instrukcja BHP dla konserwatora sieci wodno-kanalizacyjnej w sieciach kanalizacyjnych i studzienkach – środki ochrony osobistej

Praca w studzience i kanalizacji zwykle wiąże się przebywaniem w wilgotnym, zanieczyszczonym środowisku. Ograniczeniem jest również konieczność pokonania różnicy poziomów, jeśli pracownik musi zejść na dół. Z tego powodu instrukcja BHP dla konserwatora sieci wodno-kanalizacyjnej w sieciach kanalizacyjnych i studzienkach musi uwzględniać czynniki ryzyka związane z pracą na wysokości, w kontakcie z wodą i substancjami chemicznymi oraz w ciemnych i ciasnych pomieszczeniach.

Stąd też konieczność wskazania różnorodnych środków ochrony osobistej zalecanych zależnie od warunków pracy. Są to:

  • ubranie robocze i rękawice ochronne,
  • kombinezon podgumowany,
  • buty gumowe,
  • szelki bezpieczeństwa,
  • środki ochrony dróg oddechowych.

Instrukcja BHP dla konserwatora sieci wodno-kanalizacyjnej w sieciach kanalizacyjnych i studzienkach może je wymieniać ogólnie, ze wskazaniem na konieczność ich doboru do warunków pracy lub wskazywać konkretne sytuacje, w jakich należy je stosować.

Instrukcja BHP dla konserwatora sieci wodno-kanalizacyjnej w sieciach kanalizacyjnych i studzienkach – warunki pracy

Jednym z działów, jaki zazwyczaj zawiera instrukcja BHP dla konserwatora sieci wodno-kanalizacyjnej w sieciach kanalizacyjnych i studzienkach, jest wykaz szczegółowych zaleceń w sprawie organizacji miejsca pracy. Zaliczają się do nich między innymi czteroosobowy skład ekipy oraz zabezpieczenie miejsc pracy taśmami. Teren wokół studzienki na powierzchni powinien też być odpowiednio oznakowany i oświetlony, szczególnie w porze nocnej.

Ważnym aspektem pracy w kanałach i studzienkach jest problem łączności pomiędzy pracownikiem serwisowym a asekuracyjnym. Dlatego w instrukcji powinny się znaleźć zapisy dotyczące ustalania sygnałów komunikacyjnych i posługiwania się w pełni sprawnym sprzętem radiowym.

Czego zabrania instrukcja BHP dla konserwatora sieci wodno-kanalizacyjnej w sieciach kanalizacyjnych i studzienkach – środki ochrony osobistej?

Do czynności zakazanych można zaliczyć wprowadzanie do studzienek kanalizacyjnych i systemów kanalizacji osób, które nie mają uprawnień i nie wykonują żadnych prac konserwacyjnych. Zabronione jest też używanie otwartego ognia czy palenie papierosów podczas otwierania włazów do studzienek lub przebywania wewnątrz. Instrukcja BHP dla konserwatora sieci wodno-kanalizacyjnej w sieciach kanalizacyjnych i studzienkach powinna też wskazywać konieczność zgłoszenia wszelkich nieprawidłowości stwierdzonych podczas przeprowadzania prac konserwacyjnych oraz dotyczących wykorzystywanego sprzętu.


☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl


NAJBLIŻSZE KURSY I SZKOLENIA BHP

Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.