"Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”

2529062

W sierpniu br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, który ma być realizowany w latach 2020-2022. Stanowi on kontynuację programów z poprzednich lat i ma wpływać na podnoszenie poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w Polsce.

Jak podaje Ministerstwo, stan bezpieczeństwa i higieny pracy w Polsce w ostatnich latach uległ poprawie. W dalszym ciągu jednak każdego roku w wypadkach przy pracy ginie prawie 300 osób (304 w 2015 r., 243 w 2016 r., 270 w 2017 r.), a niemal 0,5 miliona osób pracuje w warunkach przekroczenia dopuszczalnych wartości ekspozycji zawodowej. Z kolei wydatki z funduszu wypadkowego ZUS wynoszą ok. 5 mld zł rocznie. Kontynuacja Programu jest więc niezbędna.

Najważniejsze założenia Programu

V etap Programu będzie się skupiał przede wszystkim na wyzwaniach wynikających z dynamicznych zmian technologii i procesów pracy, co wymaga pogłębionych badań naukowych i prac rozwojowych w celu rozpoznania zagrożeń w inteligentnym środowisku pracy. Działania te powinny przyczynić się do znaczącego ograniczenia liczby osób narażonych na niebezpieczeństwo, a w konsekwencji ograniczyć liczbę wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Program przewiduje realizację projektów z zakresu m.in.:

  • zachowania zdolności do pracy,
  • nowych i narastających czynników ryzyka związanych z nowymi technologiami i procesami pracy,
  • inżynierii materiałowej i zaawansowanych technologii na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • kształtowania kultury bezpieczeństwa.

Małgorzata Kochańska doradca prezesa SEKA SA uważa, że należałoby też stworzyć nowe uregulowania prawne, które poprawiłyby warunki pracy.

O ile BHP przy telepracy jest uregulowane w Kodeksie pracy, to brakuje w nim przepisów odnoszących się do pracy zdalnej, która staje się coraz popularniejszą formą zatrudnienia – mówi ekspertka. – Poprawy wymaga też system kształcenia służb BHP, który jest teraz poza kontrolą, a programy na studiach kierunkowych czy podyplomowych mają mało przedmiotów bezpośrednio związano z bezpieczeństwem pracy (więcej jest na nich zajęć np.: z danego kierunku studiów) – dodaje.

Tłumaczy, że dobrym rozwiązaniem byłby obowiązek uzyskiwania certyfikatów – na podstawie niezależnej procedury, przez osoby, które chcą zostać specjalistami ds. BHP. Ten wymóg powinien dotyczyć też podmiotów oferujących szkolenia, co zdecydowanie poprawiłoby ich jakość.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Źródło: https://www.gov.pl/

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA


Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.