W XXI wieku brak ruchu staje się globalnym problemem wielu pracowników.
A współczesne pokolenie nazywane jest „pokoleniem trzech krzeseł: fotela w domu, krzesła biurowego i fotela samochodowego”. Brak aktywności fizycznej znacząco wpływa na zdrowie pracowników, obniżając tym samym ich wydajność i motywację do pracy.
Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy od maja br. prowadzi kampanię społeczną pn. „Aktywni w pracy”. Dotyczy ona promowania aktywności fizycznej osób pracujących. W jednej z publikacji przedstawia badania, które ukazały się na początku 2019 roku w American Journal of Epidemiology.
Badanie wykazało, że jeżeli zastąpimy zaledwie 30 minut siedzenia aktywnością fizyczną nawet o niskiej intensywności, to obniżymy ryzyko przedwczesnej śmierci o 17%! Z kolei, jeżeli zmienimy ten sam czas siedzenia na aktywność umiarkowaną lub energiczną, co byłoby dwa razy bardziej skuteczne, zmniejszymy ryzyko przedwczesnej śmierci o 35%!
Naukowcy odkryli również, że nawet krótkie aktywności, które trwają zaledwie minutę lub dwie, przynoszą korzyści zdrowotne.
Wynika z tego, że w ciągu dnia, również w pracy, powinniśmy znaleźć czas na małą aktywność. Może to być nawet krótki spacer lub szybkie rozciąganie się co pół godziny. Dwie minuty ćwiczeń co pół godziny to około 30 minut w ciągu ośmiogodzinnego dnia roboczego.
Autorzy badania twierdzą, że „jeśli twoja praca lub styl życia wymaga dużo siedzenia, możesz zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci poruszając się częściej – tak długo, jak chcesz i na ile pozwala na to twoja zdolność, bez względu na to, czy oznacza to 1 godzinę zajęć o wysokiej czy niższej intensywności, takich jak choćby chodzenie”.
Dbaj o swoje zdrowie, nie marnuj czasu na siedzenie.
Źródło: ciop.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA