Plan operacyjno-ratowniczy

nuclear-power-plant-3545244_1920

Plan operacyjno-ratowniczy sporządzany jest na wypadek dojścia do poważnej awarii przemysłowej zagrażającej środowisku i zdrowiu ludzi. Obowiązek jego opracowania spoczywa na zakładach o dużym i zwiększonym ryzyku wystąpienia wypadku.

Zgodnie z Art. 248. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2019.0.1396) o kwalifikacji zakładu do kategorii dużego lub zwiększonego ryzyka  wystąpienia poważnej awarii przemysłowej decyduje rodzaj, kategoria oraz ilość substancji niebezpiecznej znajdującej się w zakładzie. Kryteria te określa załącznik do Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych (Dz.U. 2016 poz. 138).

Na przedsiębiorcy prowadzącym zakład o określonym ryzyku spoczywa też obowiązek sporządzenia programu zapobiegania poważnym awariom przemysłowym, który wdraża za pomocą systemu zarządzania bezpieczeństwem, gwarantującego odpowiedni do zagrożeń poziom ochrony ludzi i środowiska, stanowiącego element ogólnego systemu zarządzania zakładem (art.  251 Prawo ochrony środowiska).

Obowiązki prowadzącego zakład o dużym ryzyku:

  • opracowanie wewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego, a w razie zagrożenia awarią przemysłową lub jej wystąpienia – niezwłoczne przystąpienie do jego realizacji;
  • dostarczenie komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej informacji niezbędnych do opracowania zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego, z uwzględnieniem transgranicznych skutków awarii przemysłowych;
  • pokrycie kosztów opracowania i zmiany zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego.

Przedłożenie komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej wewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego powinno nastąpić w następujących terminach:

  • co najmniej na 30 dni przed dniem uruchomienia zakładu nowego lub jego części;
  • 2 lat od dnia zaliczenia zakładu innego do zakładu o dużym ryzyku.

Wymagania dotyczące sporządzania wewnętrznych oraz zewnętrznych planów opisane zostały w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać plany operacyjno-ratownicze.

Źródło: Prawo ochrony środowiska Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz.U.2019.0.1396 t.j.)

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA


Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.