Pierwsza pomoc u dzieci – oparzenia

Pierwsza_pomoc_u_dzieci_oparzenia

Każdy wie, że pomysłowość naszych milusińskich nie zna granic. Oczywiście stały nadzór nad małymi dziećmi to podstawa, ale wystarczy chwila nieuwagi by mogło dojść do wypadku. W warunkach domowych największy procentowy udział wśród wypadków mają oparzenia. W szczególności dotyczy to małych dzieci, które nie są świadome zagrożeń. Zazwyczaj okoliczności wystąpienia urazu są nagłe. W tych warunkach opanowanie stresu i paniki u siebie jak i dziecka jest trudne, dlatego bardzo istotne jest wcześniejsze zapoznanie się właściwymi zasadami postępowania.

Wyróżnia się trzy stopnie oparzeń:
I stopień – ból i zaczerwienienie naskórka
II stopień – silny ból i pęcherze z płynem (nie należy ich przekuwać, ponieważ jest to naturalna reakcja obronna organizmu)
III stopień – uszkodzenie skóry, strup jasnego koloru

Oparzenia termiczne

W każdym przypadku w pierwszej kolejności należy upewnić się czy miejsce jest bezpieczne.

Jeżeli oparzenie nie jest rozległe miejsce urazu należy chłodzić zimną wodą do momentu aż do ustania bólu (15-20min). Na oparzone miejsce należy założyć jałowy opatrunek i wezwać pogotowie.

W przypadku rozległych oparzeń należy natychmiast wezwać pogotowie następnie schładzać miejsce urazu, ale nie dłużej niż 1-2 min. W tym czasie należy usunąć ubranie poprzez rozcięcie, nie należy odrywać części odzieży, która przywarła do ciała. Po schłodzeniu należy przykryć dziecko kocem, aby uniknąć wyziębienia. Cały czas do momentu przyjazdu pogotowia należy kontrolować stan dziecka.

Oparzenia chemiczne

Pierwszym krokiem jest usunięcie substancji chemicznej. W przypadku substancji ciekłych należy spłukać je silnym strumieniem wody. Substancje stałe przed spłukaniem należy strzepnąć. Dalej należy postępować tak jak w przypadku oparzeń termicznych.

W przypadku połknięcia chemikaliów zalecane jest podawanie płynów obojętnych takich jak woda czy mleko nie jest wskazane wywoływanie wymiotów.

W przypadku zapalenia się odzieży należy płomień należy ugasić z użyciem wilgotnego koca.

Telefony alarmowe:
Centrum powiadamiania alarmowego 112
Pogotowie ratunkowe 999
Straż pożarna 998
Policja 997

 

Źródła:
https://emotopic.pl/porady/pierwsza-pomoc-u-dzieci/
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pierwszapomoc/139519,oparzenia
https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/pierwsza-pomoc-oparzenie-termiczne

Zobacz też: bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40 kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40


Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń

Znajdź szkolenie


Nadchodzące szkolenia