Depresja boli

Aktualnosc_ogolnoolski_dzien_walki_z_depresja

Depresja kojarzona jest z bólem emocjonalnym objawiającym się smutkiem, poczuciem beznadziejności czy utrzymującym się brakiem satysfakcji z życia. Tymczasem badania wykazują, że wiele symptomów chorobowych to de facto objawy depresji. Oddziaływanie stanu psychicznego na stan fizyczny nosi nazwę psychosomatyzacji. Poznaj nieznane oblicza depresji!

Fizyczne dolegliwości mogą być znakiem tego, że w twoim życiu psychicznym dzieje się coś złego. Ból to kolejna droga komunikacji używana przez mózg. Fizycznym objawem depresji może być m.in. chroniczne zmęczenie, pogorszona tolerancja na ból, a nawet problemy ze wzrokiem. Uciążliwości fizyczne pogłębiają dyskomfort życia co powoduje powstawanie swego rodzaju depresyjnego błędnego koła. „Szczęściem w nieszczęściu” jest fakt, że łatwiej jest nam zgłosić się do lekarza z problemami fizycznymi niż z klasycznymi objawami depresji. Osoby z problemami psychicznym są ciągle stygmatyzowane i nierozumiane.

Poznaj fizyczne objawy depresji.

Chroniczne zmęczenie

Jeżeli obserwujesz u siebie utrzymujące się osłabienie pomimo, że odpoczywasz, wysypiasz się i odpowiednio się odżywiasz a wszystkiemu towarzyszy poczucie smutku czy rezygnacji to może być to symptom depresji. To że utrzymujący się stres może powodować fizyczne wyczerpanie nie jest niczym nowym, ale kojarzenie tego stanu z depresją nie jest już takie oczywiste.

Zmniejszona tolerancja na ból

Nadwrażliwość na ból to klasyczny fizyczny objaw depresji. Antydepresanty działają w takich przypadkach jak „środki przeciw bólowe”.

Bóle mięśniowe i bóle pleców

Stwierdzono, że utrzymujące się stany zapalne mogą mieć swoje podłoże w stanie psychicznym pacjenta. Jeżeli źródłem bólu nie jest uraz albo nieprawidłowa postawa to może być to objaw depresji.

Bóle głowy

W odróżnieniu od zwykłych bólów głowy (które miewa prawie każdy) bóle o podłoży depresyjnym nie koniecznie zaburzają funkcjonowanie. Nazywane są napięciowymi i objawiają się pulsowaniem w okolicach czoła i skroni.

Zaburzenia wzroku

Osoby cierpiące na depresje często odczuwają pogorszenie percepcji kontrastu pacjent odbiera świat jako szary i rozmyty.

Ból brzucha

Depresja jest w stanie powodować stany zapalne jelit, które często są bagatelizowane i nie wiązane z tą chorobą.

Problemy z układem trawiennym

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że depresja ma wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego. Zaparcia czy biegunki nie są kojarzone z nastrojem chronicznym smutkiem, niepokojem czy lekiem a tym czasem taka zależność istnieje.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ten dzień został ogłoszony w 2002r. przez Ministra Zdrowia w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na problemy jakie niesie ze sobą depresja oraz upowszechnienie wiedzy na jej temat. Depresja jest groźna i podstępna.

Ocenia się że w Polsce na depresję cierpi 8 mln ludzi z czego jedynie 1,5 mln przypadków jest zdiagnozowanych i leczonych. Ciągle chorzy wstydzą się szukać pomocy lekarskiej i często są nierozumiani przez otoczenie.

Ocenia się że w Polsce na depresję cierpi na nią 8 mln ludzi z czego jedynie 1,5 mln jest zdiagnozowana. Ciągle chorzy wstydzą się szukać pomocy lekarskiej i często są nierozumiani przez otoczenie.

Do charakterystycznych objawów depresji zalicza się:
• smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości („nic nie cieszy”)
• zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć zajmowania się swoim hobby)
• zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania
• problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)
• zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciała (rzadziej zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała), suchość w ustach
• uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii
• lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, „niepokój w środku”
• trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej
• poczucie beznadziejności, niska samoocena,
• dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle).

 

W naszych publikacjach wielokrotnie podkreślaliśmy jak wielkie znaczenie ma dobrostan pracownika w pracy. Depresja powoduje obniżenie aktywności pracownika, osłabia poczucie satysfakcji z pracy, pogarsza: wydajność, koncentracje i stan bezpieczeństwa.

źródło:

https://www.medonet.pl/psyche/zaburzenia-psychiczne,depresja-boli–siedem-fizycznych-objawow–o-ktorych-nie-miales-pojecia,artykul,43317998.html

https://www.gov.pl/web/psse-augustow/23-luty—ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja

Skontaktuj się z nami:

szkolenia@seka.pl tel: 22 22 88 888

Szkolenia z pierwszej pomocy w ofercie SEKA S.A.

Pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożenia

Bielsko-Biała

30.12.2024

Zobacz więcej

Pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożenia

Bydgoszcz

14.01.2025

Zobacz więcej

Pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożenia

Szkolenie zdalne/wideokonferencja

14.01.2025

Zobacz więcej

Pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożenia

Wrocław

15.01.2025

Zobacz więcej

Pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożenia

Rzeszów

15.01.2025

Zobacz więcej
inne szkolenia
Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.