Od 1 stycznia 2022 r. wypalenie zawodowe będzie traktowane jako choroba, na którą będzie można otrzymać zwolnienie lekarskie (L4). Do niedawna było syndromem, jednak już w 2019 r. WHO wpisało wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD).
Syndrom wypalenia zawodowego to choroba cywilizacyjna, która odnosi się do coraz większej liczby populacji. Objawy dotykają praktycznie każdego aspektu życia i znacząco wpływają na wykonywanie zawodowych obowiązków. Pracownik jest rozkojarzony, popełnia błędy, które mogą skutkować dotkliwymi konsekwencjami dla firmy.
Jakie są objawy wypalenia zawodowego?
Wypalenie nie przychodzi nagle, to długofalowy proces. Główną przyczyną rozwoju choroby jest przewlekły stres, nadmierne zmęczenie oraz stawianie sobie zbyt wysokich celów. W celu rozpoznania wypalenia należy zastosować trójwymiarową teorię Christiny Maslach. Zgodnie z nią na tę chorobę składają się trzy elementy:
- fizyczne: poczucie wycieńczenia lub wyczerpania energii,
- emocjonalne: obniżony nastrój, negatywne uczucia lub zobojętnienie przejawiające się cynicznym i pozbawionym empatii zachowaniem,
- behawioralne: zmniejszona wydajność zawodowa, obniżenie oceny własnych dokonań i poczucie, że wszystko, co się robi nie ma sensu lub jest niewystarczająco dobre.
Co wpływa na wypalenie zawodowe?
Na chorobę wypalenia najczęściej są narażone osoby, które pracują w zawodach wymagających kontaktów interpersonalnych z innym człowiekiem. Są to m.in.: psycholodzy, psychiatrzy, lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, pracownicy społeczni, policjanci, urzędnicy, handlowcy, doradcy.
Na wypalenie zawodowe mają wpływ następujące czynniki:
- nieadekwatne wynagrodzenie (41 proc.),
- przeciążenie pracą (32 proc.),
- nadgodziny (32 proc.),
- nieefektywne zarządzanie w firmie (30 proc.),
- brak związku między rolą pracownika a strategią firmy (29 proc.),
- niska kultura pracy (26 proc.).
Co może zrobić, aby nie dopuścić do rozwoju wypalenia zawodowego?
Przede wszystkim należy zadbać o równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Ponadto zdrowy tryb życia, w tym odpowiednie odżywianie, ruch na świeżym powietrzu, który sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji i oczywiście zdrowia. Pracodawca powinien też zadbać o komfort pracy pracowników: dopasowanie zadań służbowych do czynników psychofizycznych danej osoby, zadbanie o bezpiecznie i higieniczne warunki pracy, uruchomić dodatkowy benefit w postaci możliwości skorzystania z terapii zdrowia psychicznego.
Źródło: Infor
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA