Pracownicy mogą uzyskać wgląd w ocenę ich pracy dokonywaną przez sztuczną inteligencję

sztuczna-inteligencja-ocena-pracownikow

Do sejmowej komisji trafił projekt zmian w regulacjach dotyczących wykorzystywania algorytmów i sztucznej inteligencji w prowadzeniu przedsiębiorstw. Pracodawcy już niebawem mogą zostać zmuszeni do podzielenia się wiedzą na temat wpływu AI (Artificial Intelligence - sztucznej inteligencji) na podejmowane przez nich decyzje ze związkami zawodowymi.

Właściciele firm coraz częściej sięgają po sztuczną inteligencję w celu usprawnienia działalności swojej organizacji. Dziś nierzadko to specjalne algorytmy, a nie subiektywna ocena przełożonego, decyduje o zatrudnieniu, awansie bądź zwolnieniu pracownika. w najbliższym czasie wiedza na temat mechanizmów ich działania, pozostająca dotychczas sekretem prezesa bądź zarządu danej firmy, może stać się dostępna dla wszystkich w niej zatrudnionych.

„28 września skierowano do pierwszego czytania w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii projekt zmiany ustawy o związkach zawodowych. Przewiduje on dodanie przepisu, zgodnie z którym pracodawca będzie zobowiązany udzielić na wniosek zakładowej organizacji związkowej informacji dotyczących parametrów, zasad i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które mają wpływ na podejmowanie decyzji” - tłumaczą Małgorzata Kurzynoga i Łukasz Łaguna, prawnicy z kancelarii Baran Książek Bigaj.

Eksperci oceniają, że sama idea zmian w tym zakresie powinna zostać oceniona pozytywnie, bowiem zaproponowane normy będą stanowić materializację pracowniczego prawa do informacji. Jednak już pojawiają się głosy, że przekazywanie związkom zawodowym informacji dotyczących AI może narażać interesy firm.

„Wykreowane przez pracodawcę systemy sztucznej inteligencji mogą chociażby wpływać na wzrost efektywności pracy. W takim przypadku może dojść do kolizji norm i interesów – z jednej strony pracodawca będzie starać się chronić tajemnicę przedsiębiorstwa, a z drugiej organizacja związkowa będzie uprawniona do uzyskania tego rodzaju informacji”

Zdaniem ekspertów rozwiązaniem tego dylematu mogłoby być zastrzeżenie przez pracodawcę poufności informacji udzielanych związkom zawodowym. Taką możliwość dopuszczają istniejące przepisy, m.in. ustawa wprowadzająca stałe procedury.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

najbliższe szkolenia szkolenia z zakresu prawa pracy

Zobacz też:

bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40 kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.