O FIRMIE
Skontaktuj się
-
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy -
22 517 88 66
-
michal.sekunda@seka.pl
- Formularz kontaktowy
Wyzwania dla sektora słodyczy
Pszczółka od 1952
Jednym z celów działalności naszej firmy jest produkcja wyrobów spełniających oczekiwania konsumentów. Obecnie potężnym wyzwaniem dla sektora słodyczy są zmiany zachodzące w trendach konsumenckich, nastawionych na zdrową dietę. Wzrasta bowiem świadomość konsumentów w kwestiach dotyczących zdrowego odżywiania i poszukiwania w słodyczach nie tylko wyrobów spożywanych dla przyjemności.
Rozmowa z Robertem Rudnickim, prezesem zarządu Fabryki Cukierków Pszczółka Sp. z o.o.
ROZMAWIAŁ: Maciej Mazerant / Magazyn SEKA
Są Państwo prężnie rozwijającą się firmą produkcyjną. Czy prowadzenie takiego biznesu to sama „słodycz”? Jakie wyzwania stoją dzisiaj przed tego typu firmą?
Jednym z celów działalności naszej firmy jest produkcja wyrobów spełniających oczekiwania konsumentów. Obecnie potężnym wyzwaniem dla sektora słodyczy są zmiany zachodzące w trendach konsumenckich, nastawionych na zdrową dietę. Wzrasta bowiem świadomość konsumentów w kwestiach dotyczących zdrowego odżywiania i poszukiwania w słodyczach nie tylko wyrobów spożywanych dla przyjemności. Szczególnie dotyczy to produkcji takiej jak nasza, gdzie jednym z podstawowych surowców jest cukier. Największą szansą na utrzymanie się na rynku jest inwestowanie w rozwój produktów funkcjonalnych (wzbogaconych witaminami, minerałami), wyrobów zawierających naturalne i jak najmniej przetworzone składniki, np. mielone owoce oraz produktów zawierających czekoladę. Pracujemy nad rozszerzaniem oferty asortymentowej, aby każdy konsument mógł znaleźć wyrób dla siebie. Bardzo istotne jest również organizowanie procesów produkcyjnych w sposób bezpieczny dla pracowników i środowiska. Podejmowane przez nas działania,
m.in. inwestycyjne, mają zawsze na uwadze bezpieczeństwo wyrobu, pracowników oraz otaczającego nas środowiska.
Firma powstała ponad sześćdziesiąt lat temu. Jak przez ten czas zmieniało się podejście do bezpieczeństwa zakładu i pracowników?
Firma powstała w 1952 roku jako jeden z wydziałów ówcześnie funkcjonującej Cukrowni Lublin. W ciągu lat firma przeobrażała się i doskonaliła w celu stworzenia jak najlepszych warunków do bezpiecznej pracy pracowników, umożliwiających produkcję wyrobów jak najwyższej jakości. Zmiany te zostały docenione m.in. w roku 2004 w Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy organizowanym przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy.Fabryka Cukierków „Pszczółka” otrzymała nagrodę II stopnia w kategorii „rozwiązania techniczne i organizacyjne zastosowane w praktyce”. Ostatnia inwestycja związana z budową nowego zakładu produkcyjnego przy ulicy Spiessa w Lublinie stworzyła możliwość do zorganizowania produkcji w sposób spełniający wymagania prawne, a zarazem stwarzający bezpieczne i komfortowe warunki pracy. Rozwiązania chroniące środowisko oraz minimalizujące uciążliwości dla ludzi miały szczególne znaczenie w trakcie prowadzenia prac inwestycyjnych, a także brane są pod uwagę podczas obecnej eksploatacji. Wykorzystywana na terenie Zakładu technologia jest oparta o nowoczesne rozwiązania, znajdujące zastosowanie zarówno w kraju, jak również na świecie. Dostawcami linii technologicznych są wiodący światowi producenci urządzeń dla branży cukierniczej – firmy z Niemiec, Danii, Włoch. Zastosowane w Zakładzie rozwiązania spotykają się z uznaniem organów ochrony środowiska w zakresie zastosowanych urządzeń technicznych, technologicznych i organizacyjnych, bezpiecznych dla środowiska, o czym świadczy pozytywne dopuszczenie zakładu do produkcji oraz prowadzone bez zastrzeżeń kontrole w tym zakresie. Potwierdzeniem bezpiecznej, higienicznej produkcji jest pozyskanie certyfikatów potwierdzających zgodność z normą ISO 22000 oraz standardami BRC i IFS.
Produkcja słodyczy to – tak jak w przypadku każdego produktu spożywczego – złożony proces wymagający od pracowników uwagi i zachowania najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa. W jaki sposób przygotowują Państwo pracowników w tym zakresie?
Jesteśmy nowoczesną i prężnie rozwijającą się firmą, w związku z tym podążamy za zmianami zarówno w przepisach krajowych i unijnych, jak też w podejściu do bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Przez lata wypracowaliśmy w tym zakresie wysoki poziom, obejmujący wiele aspektów takich jak bezpieczeństwo pracy, ochronę przeciwpożarową czy bezpieczeństwo mienia. Wprowadzamy nowoczesne systemy zarządzania bezpieczeństwem, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracy w Zakładzie. Po zmianie lokalizacji firmy wzrosło zatrudnienie ze 125 do 215 osób, a wskaźnik wypadkowości zmalał dwukrotnie, co pokazuje, że radzimy sobie znakomicie ze zmianami, jakie przynosi nam codzienność.
Pożar to realne zagrożenie w zakładzie produkującym słodycze?
Pożar stanowi realne zagrożenie niezależnie od profilu produkcyjnego zakładu. W Fabryce Cukierków Pszczółka ze szczególną uwagą podchodzimy do zagadnień związanych z ochroną przeciwpożarową, mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników, a także świadomość kosztów, jakie musielibyśmy ponieść w związku z wystąpieniem pożaru na terenie Zakładu. Dlatego poprzez prewencję (szkolenia, opracowanie dokumentacji przeciwpożarowej), wyposażenie Zakładu w urządzenia przeciwpożarowe (system sygnalizacji pożaru, oddymianie klatek schodowych, magazynów, wind, oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne, hydranty oraz gaśnice), a także podnoszenie świadomości pracowników dążymy do maksymalnej minimalizacji zagrożeń pożarowych.
Państwa nowy zakład działa w specjalnej strefie ekonomicznej. Czy ulokowanie go w takim miejscu wiąże się z jakimiś specjalnymi wymaganiami dotyczącymi BHP, ppoż. czy ochrony środowiska?
Lokalizacja Zakładu w strefie ekonomicznej nie miała wpływu na specjalne wymagania dotyczące ochrony ppoż., jednak pozwoliła na powstanie nowoczesnego zakładu wraz z infrastrukturą (drogi dojazdowe, sieć wodociągowa ppoż. itd.).
W jaki sposób zakład oddziałuje na środowisko naturalne? Jak angażują się Państwo w ochronę środowiska?
Zakład nie jest uciążliwy dla środowiska. Niemniej jednak kwestie ochrony środowiska są nam bardzo bliskie.Dowodem tego jest:
– racjonalna gospodarka odpadowa, w tym eliminacja ilości odpadów produkcyjnych, ich selektywna zbiórka i współpraca z firmami recyklingowymi,
– ograniczanie zużycia wody poprzez stosowanie obiegów zamkniętych,
– zmniejszenie emisji poprzez zastosowanie nowoczesnych kotłów gazowych wyposażonych w modulowane palniki oraz ekonomizery zapewniające możliwie niskie zużycie gazu,
– regularne przeglądy, remonty oraz nadzór nad eksploatacją urządzeń.
Robert Rudnicki
prezes zarządu
Fabryki Cukierków
Pszczółka Sp. z o.o.
www.pszczolka.pll
Doświadczony manager, strateg, lider transakcyjny, konsultant w zakresie strategii biznesowych, doradztwa inwestycyjnego i usprawniania procesów biznesowych. Od ponad 20 lat rozwija przedsięwzięcia z branży FMCG ze szczególnym uwzględnieniem żywności. Jego kluczowe umiejętności i doświadczenia, to między innymi: doświadczenie w rozwoju i zarządzaniu wzrostem sprzedaży poprzez rozszerzenie dystrybucji i intensyfikację sprzedaży w dotychczasowych obszarach; znajomość specyfiki zachowań rynkowych w obszarze biznesu i konsumentów na rynku konsumenckim; umiejętność kompleksowego zarządzania biznesem poprzez dystrybutorów; doświadczenie w zarządzaniu dużymi zespołami sprzedaży na znacznym obszarze Polski, a także Skuteczny Lider Transakcyjny – zarządzający poprzez tworzenie właściwych strategii/wizji, stawianie celów, monitorowanie działań, udzielanie informacji zwrotnych, indywidualne traktowanie ludzi, stymulowanie otoczenia.