O FIRMIE
Skontaktuj się
-
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy -
22 517 88 66
-
michal.sekunda@seka.pl
- Formularz kontaktowy
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Współpraca
Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem to tak naprawdę mnożenie tej wiedzy, weryfikacja dotychczasowych działań i ciągłe doskonalenie.
Rozmowa z Małgorzatą Kochańską Ekspertką od zagrożeń psychospołecznych, Przewodniczącą Komitetu Technicznego Rady Programowej Ośrodka Oceny i Doskonalenia Kompetencji BHP w CIOP-PIB oraz Doradcą Prezesa Zarządu SEKA S.A.
ROZMAWIAŁ: Maciej Mazerant / Magazyn SEKA
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – komu jest ono potrzebne?
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie jest inicjatywą 13 generalnych wykonawców – 12 sygnatariuszy i jednej firmy zrzeszonej w Porozumieniu – mającą na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich budowach. Zakłada ona zrealizowanie szeregu projektów wprowadzających rozwiązania systemowe z dziedziny BHP, m.in.: wspólne wzory dokumentów, model potwierdzania kwalifikacji zawodowych pracowników budowlanych czy szkolenia okresowe. Porozumienie ma propagować kulturę bezpieczeństwa, uświadamiać zagrożenia płynące z pracy na budowie i w konsekwencji eliminować ryzyko1.
To cytat ze strony internetowej Porozumienia, który oddaje istotę tej inicjatywy. Głównym celem działań Porozumienia na rzecz środowiska budowlanego jest „Zero wypadków”. W mojej ocenie brzmienie tego hasła jest symbolem dążenia do minimalizacji, ograniczenia i w konsekwencji eliminacji zdarzeń nie tylko wypadkowych, ale także tzw. incydentów wypadkowych, czyli „prawie wypadków”.
Proszę zauważyć, że Porozumienie tworzą przedsiębiorstwa, które uczestniczą w przetargach, których przedmiotem są usługi budowlane, a więc stoją w opozycji do siebie! Jednak obszar poprawy bezpieczeństwa w inwestycjach budowlanych połączył konkurujące ze sobą podmioty gospodarcze.
Na jednym ze spotkań Porozumienia wygłosiłam taką tezę, że tak jak na drogach są ustawiane tablice z czarnymi punktami i informacjami, ile osób zginęło lub uległo wypadkowi w danym miejscu, to analogicznie można by oznakować powstające i istniejące obiekty. Miałoby to nie tylko uzmysłowić użytkownikom skalę problemu, ale przede wszystkim pokazać, że bezpieczeństwo to stan umysłu. Był taki okres, kiedy na krajowych budowach co 15 minut dochodziło do wypadku!
Aktualnie, śledząc dane Głównego Urzędu Statystycznego, branża budowlana nie jest już na pierwszym miejscu odnotowywanych zdarzeń wypadkowych. Najwięcej notuje się ich w… handlu.
Oczywiście, że malkontenci obruszą się i znajdą argumenty, że w ostatnich latach był zastój w inwestycjach, że „wypadki” są nieujawniane, że to głównie podwykonawcy, którzy są często „przyuczani” do zadań i poza strukturami generalnego wykonawcy. I tak, i nie. Niemniej budowy objęte Porozumieniem po pierwsze widać (wizualizacja dla obszaru bezpieczeństwa), a po drugie rzeczywiście odnotowuje się obniżenie liczby wypadków.
Jaką rolę odgrywają poszczególni partnerzy tego przedsięwzięcia?
Partnerami Porozumienia są innowacyjne firmy z branży szkoleniowo-doradczej, które nie boją się podzielić swoim doświadczeniem i wiedzą w zakresie tworzenia kultury bezpieczeństwa, w tym przypadku kultury bezpieczeństwa w obszarze budownictwa. Stworzona siatka instytucji szkoleniowych idealnie wpisuje się w cele i misję Porozumienia. Na co dzień konkurencja, tutaj – partnerzy we wspólnym działaniu. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem to tak naprawdę mnożenie tej wiedzy, weryfikacja dotychczasowych działań i ciągłe doskonalenie.
W efekcie powstaje produkt szkoleniowy dopasowany do potrzeb branży i uwzględniający jej specyfikę. Produkt niezwykły, niepowielający dotychczasowych schematów. Narzędzie inspirujące zarówno uczestników szkoleń, jak i trenerów. To oznacza, że osoby je realizujące muszą mieć ponadstandardowe kompetencje i umiejętności interpersonalne, trenerskie. Sama wiedza o branży i doświadczenie „z budowy” nie jest wystarczające. Historycznie patrząc, aktualna „ekipa” tworząca tzw. siatkę szkoleniową, jest inna niż ta z początku działania Porozumienia.
Proszę pamiętać, że jest to działanie pro publico bono. Nikt przedstawicielom tych firm nie płaci za pracę na rzecz wypracowywania nowych standardów szkoleniowych. Łączy ich pasja do tego, co robią, czyli edukacji na rzecz bezpieczeństwa i chęć doskonalenia.
Wypracowany wspólnie (każdy z partnerów opracowuje odpowiedni moduł szkoleniowy) jest testowany w naturalnych warunkach, czyli w grupach szkoleniowych rekrutowanych z pracowników generalnych wykonawców. Opinia jest ciągle ta sama: tak, o to chodzi, o tego typu i w taki sposób podawane zagadnienia ze sfery bezpieczeństwa pracy na budowie.
Na budowach w Polsce dochodzi średnio rocznie do 120 wypadków śmiertelnych. Szkolenia BHP to nie wszystko?
Liczba wypadków śmiertelnych w budownictwie spadła już ze 120 do 57 – według statystyk Państwowej Inspekcji Pracy. Budowa – czy to kubaturowa, czy liniowa – to proces ciągły, dynamiczny. Wiele procesów dzieje się równocześnie. To takie mrowisko, w którym przypadkowy obserwator widzi, że panuje tam chaos, zgiełk, ludzie, maszyny – ruch. Tak jak w mrowisku, tak i tutaj, prace (na budowach Porozumienia) prowadzone są według ustalonych, i co najważniejsze, zaakceptowanych procedur. Wszyscy pracownicy, bez względu na zajmowane stanowisko, bezpieczeństwo traktują jako swój priorytet.
Bezpieczeństwo i ergonomia zaczyna się w głowie każdego z nas. To, w jaki sposób podchodzimy do tych zagadnień, tak później odczuwamy skutki zaniechania czy to w postaci urazu, czy dolegliwości, które uaktywniają się po jakimś czasie. Szkolenia w nowym rozdaniu to tylko podtrzymanie tego ciągłego procesu uświadamiania sobie potrzeby bezpieczeństwa i ergonomii. Wzmocnieniem są inne formy wpływające na człowieka, ponadstandardowe szkolenia (prestarty, szkolenia informacyjne), tablice informacyjne itd. Odsyłam na stronę internetową Porozumienia. Siłą tego projektu jest skupienie się w jednym celu tylu podmiotów chcących działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa w środowisku budowlanym.
Czym jest kultura bezpieczeństwa?
Kultura bezpieczeństwa, według Pidgeona, stanowi system znaczeń, poprzez który określona grupa ludzi rozumie zagrożenia na świecie. System ten zawiera również wyjaśnienia związane z wypadkami – dlaczego i jak powstają. Kultura bezpieczeństwa jest wyrazem tego, jaki jest stosunek danej społeczności do ryzyka, zagrożeń i bezpieczeństwa oraz jakie wartości w tym zakresie uważane są za istotne. Wysoka kultura bezpieczeństwa jest związana z wysoką wartością przykładaną zdrowiu i życiu ludzkiemu oraz utrzymywaniem granicy między niezbędnym ryzykiem, które jest nieodłącznym elementem życia i rozwoju, a zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony przed zagrożeniami2.
W roku 2008 na zakończenie studiów podyplomowych w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie, napisałam pracę na temat kultury bezpieczeństwa w środowisku placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych województwa pomorskiego. Wszystkie działania Porozumienia doskonale wpisują się w charakter systemowego podejścia do bezpieczeństwa z definicji powyżej. Przedsiębiorstwa określane mianem turkusowych (niebieskich) charakteryzują się m.in.: takim stosunkiem do minimalizowania skutków zidentyfikowanych zagrożeń i wdrażania wartości istotnych dla zdrowia i życia ludzkiego.
Działania podejmowane przez przedsiębiorstwa, które budują u siebie, a także wśród interesariuszy zewnętrznych, kulturę bezpieczeństwa pokazują, że ograniczana jest liczba zdarzeń wypadkowych, minimalizuje się absencja chorobowa związana z urazami. Innymi słowy, wzrasta świadomość bycia bezpiecznym i oddziaływania na innych.
W jaki sposób SEKA S.A. włącza się w działania „Porozumienia dla Bezpieczeństwa”?
Nasz udział, tak jak i innych przedstawicieli siatki szkoleniowej, polega na opracowywaniu przydzielonych modułów szkoleniowych, ich prezentacji, realizacji szkoleń pilotażowych.
KONTAKT: tel. 58 732 08 84 | kom. 501 068 600 | e-mail: malgorzata.kochanska@seka.pl
Przeczytaj online w Magazynie SEKA