O FIRMIE
Skontaktuj się
-
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy -
22 517 88 66
-
michal.sekunda@seka.pl
- Formularz kontaktowy
Mostostal Warszawa
Zero wypadków
Działamy w grupie firm, które chcą zmienić panujące realia, dlatego wspólnie wprowadzamy różnorodne rozwiązania systemowe i technologiczne.
Rozmowa z Jackiem Szymankiem, Członkiem Zarządu ds. Zarządzania
i Administracji, Mostostal Warszawa.
ROZMAWIAŁ: Maciej Mazerant / Magazyn SEKA
„Zero wypadków” na budowach to hasło przewodnie stowarzyszenia „Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie”, ale również motto przewodnie Państwa działalności jako firmy budowlanej. Jakie działania podejmują Państwo, aby to hasło stało się rzeczywistością?
Cel jest bardzo ambitny i myślimy o nim w szerszym kontekście, mając na uwadze nie tylko budowy Mostostalu Warszawa, ale całą branżę budowlaną. Działamy w grupie firm, które chcą zmienić panujące realia, dlatego wspólnie wprowadzamy różnorodne rozwiązania systemowe i technologiczne. W naszej firmie obowiązują podwyższone standardy bezpieczeństwa, jednolite dla wszystkich członków Porozumienia. W budżecie każdego projektu są przewidziane środki na zabezpieczenia i organizację bezpiecznego miejsca pracy. Prowadzimy ścisły nadzór nad ich wydatkowaniem. Edukujemy także aszych pracowników oraz podwykonawców w zakresie polityki bezpieczeństwa. W tym celu organizujemy okresowe szkolenia BHP czy też przeprowadzamy tool box talk, czyli krótkie pogadanki z zespołami na budowach.
Jednym z narzędzi w procesie eliminacji wypadków na budowach jest Państwa Dział Badań i Rozwoju. Czym zajmuje się ten dział i z pracowników jakich profesji składa się zespół?
Na co dzień ten dział prowadzi projekty badawczorozwojowe, z reguły o międzynarodowym charakterze i wysokim poziomie zaawansowania technologicznego. W dziale badań pracują inżynierowie zajmujący się m.in. obszarem energii, infrastruktury i technologii informacyjnych. Dział R&D prowadzi również projekty, w których na szeroką skalę wykorzystywana jest technologia BIM. Chcemy wykorzystać te doświadczenia na naszych budowach w niestandardowy sposób. W tej chwili trwają prace nad tym, jak spożytkować to narzędzie pod kątem bezpieczeństwa na budowach. Modele 3D mogą posłużyć np. do wyznaczania bezpiecznych ciągów komunikacyjnych na budowie, optymalnych dróg ewakuacji, identyfikowania potencjalnych zagrożeń, a także do rozmieszczania zabezpieczeń i zaplanowania poszczególnych zabezpieczeń. Możliwości są bardzo obiecujące, bo możemy rozpatrywać różne scenariusze w zależności od stanu zaawansowania prac na budowie.
Zwiększanie poziomu kultury BHP w firmie to odpowiedzialność wszystkich. Jak przekonują Państwo pracowników na różnych szczeblach do przestrzegania standardów i procedur?
Zależy nam oczywiście na tym, aby procedury były przestrzegane, bo te mamy wystarczająco dobre. Jednak równie ważne jest dla nas to, aby ludzie rozumieli zagrożenia i potrafili na nie odpowiednio reagować. Stąd program naszych szkoleń bazuje ściśle na zagadnieniach BHP powiązanych z branżą i opierają się o przykłady z naszych budów. Takie przypadki budzą zainteresowanie i wpływają mocno na wyobraźnię. Opracowaliśmy także system oceny stanu BHP na budowach, który będzie powiązany z systemem premiowania. W ten sposób postanowiliśmy nagradzać dobre praktyki. Co roku organizujemy też na naszych budowach Tydzień Bezpieczeństwa. Jest to ogólnopolska akcja edukacyjna, podczas której angażujemy pracowników w organizację wydarzeń o różnorodnym charakterze. Program uwzględnia wiele ciekawych inicjatyw, happeningi, widowiskowe pokazy ratownictwa, konkursy, przeglądy narzędzi, pogadanki BHP. Wówczas kierownictwo spółki wizytuje również budowy. Z własnego doświadczenia wiem, jak ważny dla ludzi jest taki kontakt, szansa na rozmowę, świadomość, że ktoś interesuje się ich sprawami. Dzięki takim postawom budujemy poczucie bezpieczeństwa wśród pracowników, a to także ma wpływ na ich dalsze nastawienie i podejście do pracy.
Jakie korzyści przynosi Państwu członkostwo w Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie?
Mostostal Warszawa jest jednym z członków założycieli Porozumienia. Działamy w ścisłej czołówce firm, które starają się inicjować zmiany i które biorąc na siebie tę odpowiedzialność, same zmieniły się na plus. Mostostal Warszawa jest w ścisłym kontakcie z generalnymi wykonawcami polskiego rynku budowlanego. Prezentujemy wspólne stanowisko w kwestiach bezpieczeństwa, dzięki czemu nasz głos jest silniejszy i ma większą moc sprawczą. Możliwość wymiany doświadczeń, tworzenie wspólnej bazy wiedzy, ponad podziałami, również odgrywa istotną rolę. Nie chcemy powtarzać błędów, które kosztują czyjeś życie. Podczas cyklicznych spotkań z firmami Porozumienia możemy wspólnie analizować sytuacje wypadkowe. W ślad za tym idą optymalne, sprawdzone rozwiązania, zarówno techniczne, jak i organizacyjne, które działają.
Udziałowcem Państwa firmy jest hiszpański koncern ACCIONA, działający w ponad 30 krajach na świecie. Czy doświadczenia tego partnera są pomocne w kreowaniu polityki bezpieczeństwa i higieny pracy?
Ściśle współpracujemy z Accioną zarówno w zakresie raportowania, jak i wymiany doświadczeń. Staramy się czerpać jak najwięcej z doświadczeń wypracowanych na budowach przez naszego hiszpańskiego udziałowca. Wieloletni know-how Acciony wykorzystaliśmy ostatnio w nowo opracowanym systemie oceny budów pod względem BHP. Optymalizacja kryteriów, jasne wskaźniki są również wskazówką dla naszych ludzi, o jakie elementy bezpieczeństwa, czasem oczywiste, należy stale dbać.
Wyzwania przed jakimi stoi Mostostal Warszawa w obszarze BHP w najbliższych latach to?
Na pewno stawiamy na dalszy rozwój polityki bezpieczeństwa. Jest to jedna z fundamentalnych wartości dla naszej spółki. Zależy nam na tym, aby zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa dla wszystkich osób biorących udział w realizacji naszych projektów. Duży nacisk stawiamy na prewencję, wprowadzanie na budowach zmian, które pozwolą zapobiegać zagrożeniom. Jednocześnie bardzo ważny jest rozwój kultury BHP i promocja wartości związanych z ochroną życia i zdrowia w całej branży. Cel „zero wypadków” na budowach pozostaje dla nas wielkim wyzwaniem.
Jacek Szymanek
Członek Zarządu ds. Zarządzania i Administracji
Mostostal Warszawa
ur. 1971 r., jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie o specjalności trenerskiej oraz studiów Master of Business Administration organizowanych przez Francuski Instytut Zarządzania. Ukończył cała gamę specjalistycznych szkoleń z zakresu zarządzania, finansów oraz zasobów ludzkich. Od wielu lat związany jest z obszarem zarządzania personelem. Specyfikę różnych branż miał okazję poznawać, pracując w globalnych korporacjach. W latach 1995-1999 związany z Pepsico, gdzie był odpowiedzialny za wsparcie HR dla operacyjnej części organizacji. W latach 1999-2004 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Personalnego do spraw wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych w firmie ubezpieczeniowej Commercial Union (obecnie Aviva). W latach 2004-2005 pracował w Europejskim Funduszu Leasingowym na stanowisku Dyrektora odpowiedzialnego za cały obszar zarządzania personelem. W 2005 r. objął stanowisko Dyrektora Personalnego w międzynarodowej firmie logistycznej FM Polska, gdzie przez sześć lat odpowiadał za rozwój i kształtowanie polityki zarządzania zasobami ludzkimi w ramach Grupy FM Logistic. Od września 2011 r. jest związany z Mostostalem Warszawa SA, gdzie pełnił funkcję Dyrektora Biura Personalnego. Od lutego 2012 r. odpowiada za obszar wsparcia organizacyjnego, nadzorując pracę działów HR, Administracji, IT, BHP, R&D i Systemów Zarządzania. W dniu 3 lutego 2012 r., decyzją Rady Nadzorczej, został powołany w skład Zarządu Mostostalu Warszawa SA, w którym pełni funkcję Członka Zarządu ds. Zarządzania i Administracji. Zasiada również w Radach Nadzorczych spółek zależnych: Mostostal Kielce SA i Mostostal Płock SA oraz Mostostal Power Development.