O FIRMIE
Skontaktuj się
-
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy -
22 517 88 66
-
michal.sekunda@seka.pl
- Formularz kontaktowy
Lafarge
Zrównoważony rozwój
We wszystkich naszych działaniach kierujemy się zasadą mówiącą, że postępując odpowiedzialnie, działamy dla siebie, swojej rodziny, otoczenia. (…)
Już dziś około 70-80% energii cieplnej, potrzebnej do wypału klinkieru, generujemy z paliw alternatywnych
Rozmowa z Magdaleną Grońską, dyrektor ds. bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i zrównoważonego rozwoju, Lafarge w Polsce
ROZMAWIAŁ: Maciej Mazerant / Magazyn SEKA
Lafarge jest jednym z wiodących producentów cementu, kruszyw i betonu na polskim rynku, globalnie zatrudnia blisko 90 000 ludzi – to duża odpowiedzialność zarówno w kwestiach pracowniczych, biznesowych, ale również ekologicznych i społecznych. Czym wyróżnia się firma na tle innych tego typu przedsiębiorstw działających w Polsce i na świecie?
We wszystkich naszych działaniach kierujemy się zasadą
mówiącą, że postępując odpowiedzialnie, działamy dla siebie, swojej rodziny, otoczenia. Jako firmie z sektora budowlanego zależy nam na budowaniu lepszych miast, swoimi działaniami chcemy przede wszystkim przyczynić się do kształtowania bardziej odpowiedzialnych społecznie zachowań. Dla nas człowiek zawsze stoi w centrum zainteresowania – wszystkie działania zaczynają się od ludzi, są skupione na ludziach i skierowane do nich. W codziennej działalności ogromny nacisk kładziemy na dbałość o środowisko, bioróżnorodność oraz wprowadzanie
gospodarki obiegowej. Już dziś około 70-80% energii cieplnej, potrzebnej do wypału klinkieru, generujemy z paliw alternatywnych. Stale podejmujemy wysiłek, żeby
iść dalej w tym kierunku i jeszcze bardziej obniżać emisję CO2. W działalności wydobywczej kruszyw również dbamy o odbudowę bioróżnorodności i jak najlepsze ukształtowanie krajobrazu, przyczyniając się do tworzenia zbiorników wodnych, które stają się potencjalnym miejscem rozwoju lokalnej fauny i flory
Zrównoważony rozwój dla Lafarge to?
Zrównoważony rozwój jest bardzo ważnym elementem naszej strategii biznesowej. Standardy odpowiedzialne go biznesu to sposób, aby wnieść wartość w życie ludzi, związanych z naszą firmą: pracowników, klientów, lokalnych społeczności, mieszkańców miast, użytkowników infrastruktury. Nasze zobowiązania do prowadzenia odpowiedzialnego biznesu w Polsce koncentrują się na filarach,
takich jak: bezpieczeństwo i ochrona zdrowia, troska o naszych sąsiadów i środowisko oraz gospodarka w obiegu zamkniętym. Jest to część Planu 2030, który zawiera cele środowiskowe, społeczne i biznesowe dotyczące całej Grupy LafargeHolcim
Stworzyli Państwo „Kodeks postępowania biznesowego – uczciwość w budownictwie”. W jakim celu powstała ta publikacja?
W Lafarge stawiamy na wysokie standardy etyczne
i sprawiedliwy biznes. Wierzymy, że nasze wartości stanowią solidną podstawę długofalowego rozwoju, a naszym obowiązkiem jest działanie w sposób uczciwy oraz umożliwienie tego samego innym. Uczciwość jest jedną z podstawowych wartości, które według nas stanowią podwaliny kultury korporacyjnej, która opisuje to, kim jesteśmy i co robimy. „Kodeks postępowania biznesowego – uczciwość w budownictwie” jest ucieleśnieniem tego, co uczciwość oznacza dla nas w praktyce. Nasz kodeks oferuje wytyczne i przykłady, które pomogą w trudnych
sytuacjach podczas codziennej pracy. Zawiera on również odniesienia do polityki LafargeHolcim, stosowanych przepisów prawa oraz regulacji. Wszystko w myśl zasady, że uczciwe działanie buduje zaufanie, chroni naszą reputację, obniża koszty działalności biznesowej i zwiększa wartość dla interesariuszy.
Bezpieczeństwo i higiena pracy w firmie produkcyjnej to duże wyzwanie. Jakie zasady panują w tym obszarze w Lafarge?
Bezpieczeństwo jest dla nas wartością nadrzędną.Chcemy, aby było ono wpisane w naszą naturę. Postępujemy bezpiecznie nie dlatego, że musimy, ale dlatego, że chcemy. Traktujemy bezpieczeństwo jako wartość nadrzędną.Priorytetem jest dla nas unikanie niebezpieczeństw w miejscu pracy, czyli zasada „zero wypadków”.Aby dodatkowo wzmocnić wagę tego zagadnienia w naszej organizacji, postawiliśmy na personalizację bezpieczeństwa.
Chcemy, aby każdy pracownik Lafarge w Polsce czuł się odpowiedzialny za bezpieczeństwo i dbał o bezpieczne wykonywanie zadań, ponieważ widzi w tym wartość, nie tylko ważną dla firmy, ale dla niego samego oraz współpracowników.
W Lafarge mamy 5 głównych zasad związanych z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia: przed rozpoczęciem każdego zadania oceniamy i kontrolujemy ryzyko, wykonujemy tylko te czynności, do których jesteśmy upoważnieni, zawsze stosujemy zgodnie z przeznaczeniem środki bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz środki ochrony indywidualnej, nie pracujemy pod wpływem alkoholu ani substancji odurzających, zgłaszamy wszystkie zagrożenia i wypadki. Na każdym etapie naszej działalności staramy się dbać o bezpieczeństwo swoje, naszych kolegów, klientów i podwykonawców. Prowadzimy bardzo intensywne działania w zakresie ochrony zdrowia w pracy, promujemy kulturę bezpieczeństwa i jako lider branży, chcemy wyznaczać standardy. Szukamy też najlepszych praktyk i dzielimy się wiedzą,m.in. poprzez członkostwo w stowarzyszeniach, jak np. Koalicja Bezpieczni w Pracy.
W Państwa logo znajduje się napis „Budujemy lepsze miasta”. Jakie właściwie powinno być miasto dla mieszkańców, którzy w nim żyją i pracują?
W 2050 r. blisko 70% światowej populacji będzie mieszkać w miastach. Urbanizacja na taką skalę będzie wyzwaniem, ale także szansą dla społeczeństw na całym świecie, w tym także firm budowlanych. Jednym z głównych wyzwań, stojących przed architektami i inżynierami, jest sprawienie,aby życie w miastach stało się wygodne i komfortowe. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Lafarge przyczynia się do powstawania nowych mieszkań, które są trwalsze, piękniejsze i wygodniejsze.
Jako Grupa intensywnie wspieramy zrównoważoną architekturę, czyli taką architekturę budynków i przestrzeni, która jest projektowana i realizowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Uwzględnia ona uwarunkowania środowiskowe i odpowiedzialne korzystanie ze środowiska naturalnego oraz potrzeby ludzi. Włącza myślenie długofalowe – dba o możliwości zaspokojenia potrzeb ludzi i całych społeczności teraz i w przyszłości.
Staramy się uczestniczyć w budowaniu lepszych miast poprzez tworzenie trwałej, zwartej i pięknej zabudowy. W kontekście wciąż powiększających się aglomeracji bardzo ważny jest także aspekt budownictwa infrastrukturalnego, czyli tworzenia lepszej komunikacji w miastach. Ważnym wyzwaniem stojącym przed miastami jest także budowa większej liczby przystępnych cenowo mieszkań i domów dla stale rosnącej liczby mieszkańców miast.
Magdalena Grońska
z Lafarge w Polsce związana jest od 2004 r. Od września
2018 r. pełni funkcję dyrektora ds. bezpieczeństwa,
ochrony zdrowia i zrównoważonego rozwoju.
Swoją karierę zawodową rozpoczęła jako inżynier
górnik w Kopalni Dolomitu Radkowice. Następnie
od 2007 r. w spółce Kopalnie Odkrywkowe Surowców
Drogowych w Rudawie pełniła kolejne funkcje –
od stanowiska inżynierskiego, po prowadzenie projektów
oraz koordynowanie procesów przeróbczych. W latach
2011-2018, jako dyrektor produkcji odpowiadała za pracę
6 zakładów produkujący kruszywa Lafarge w Polsce,
m.in. Kopalnię Dolomitu Dubie.
Jest absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
gdzie uzyskała dyplom magistra inżyniera górnictwa
i geologii oraz zarządzania i marketingu w przemyśle.
Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu BHP.