O FIRMIE
Skontaktuj się
-
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy -
22 517 88 66
-
michal.sekunda@seka.pl
- Formularz kontaktowy
Koalicja Bezpieczni w Pracy
Zaufanie, lojalność, satysfakcja
Czy Polacy czują się bezpiecznie w pracy? Jakie branże uważają za najbardziej niebezpieczne? Jak często spotykają się z naruszeniami przepisów lub wypadkami w miejscu pracy?
Rozmowa z Przedstawicielami „Koalicji Bezpieczni w Pracy”
ROZMAWIAŁ: Maciej Mazerant / Magazyn SEKA
Zawiązana w 2014 roku Koalicja skupia liderów w obszarze szeroko pojętego bezpieczeństwa w pracy. CWS-boco, PW Krystian, Lafarge oraz TenCate Protective Fabrics, SEKA S.A. oraz Inter Cars realizują wyznaczone przez siebie cele, poprzez działalność edukacyjną na temat obowiązujących norm i procedur oraz pokazywanie dobrych praktyk i informowanie o korzyściach wynikających z wdrażania wysokich standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Głównymi celami Koalicji są:
– Popularyzacja kultury bezpieczeństwa pracy wśród pracowników i pracodawców
– Edukowanie w zakresie obowiązujących norm i procedur BHP
– Informowanie o najlepszych stosowanych praktykach rynkowych wspierających zarówno bezpieczeństwo pracowników, jak i wykonywanych przez nich procesów
– Inspirowanie do zmiany postaw i poprawy warunków pracy poprzez wdrażanie odpowiednich rozwiązań i standardów.
Głównym kanałem komunikacji koalicjantów jest strona internetowa www.bezpieczniwpracy.pl. Poprzez to medium eksperci dzielą się wiedzą teoretyczną i praktycznym doświadczeniem z pracownikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w setkach firm działających na terenie Polski. Na stronie tej znajdują się wyniki prowadzonych systematycznie od 2014 roku badań dotyczących bezpieczeństwa pracy w Polsce – światło dzienne ujrzały trzy raporty podsumowujące kolejne edycje badań. Publikowane są artykuły eksperckie, dobre praktyki, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, omawiane są normy bezpieczeństwa, polecane są branżowe publikacje.
Bardzo ciekawym narzędziem udostępnionym poprzez platformę www jest mapa zagrożeń, która stanowi swoistego rodzaju przewodnik po występujących w środowisku pracy niebezpieczeństwach.
I tak na mapie znajdziemy zagrożenia fizyczne, chemiczne, biologiczne i psychofizyczne wszystkie opisane tak, aby można było je w razie konieczności łatwo zidentyfikować a przede wszystkim zawczasu im przeciwdziałać.
W ostatnim czasie w obrębie zainteresowań koalicji pojawiła się tematyka związana z bezpieczeństwem kierowców. Problemy nadwagi kierowców i ich problemy zdrowotne, przekraczanie prędkości i skutki takich działań to tylko niektóre z problemów omawianych w ramach przedsięwzięcia. Bezpieczeństwo pracowników branży transportowej, kierowców to temat, który dotyczy wszystkich użytkowników dróg, dlatego jego podjęcie jest godne uznania. Działania Koalicji Bezpieczni w Pracy nie ograniczają się jednak tylko do działań w internecie. Spektakularnym i angażującym szerokie grono firm przedsięwzięciem są „Mistrzostwa Kadry BHP”. Jest to konkurs, którego zadaniem jest popularyzacja zagadnień związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Celem tej inicjatywy jest stworzenie prestiżowego rankingu ekspertów, którzy wyznaczając standardy w branży i przedsiębiorstwach, każdego dnia przyczyniają się do budowy bezpieczniejszego środowiska pracy. „Mistrzostwa Kadry BHP” to również okazja do zintegrowania grona osób aktywnie zaangażowanych w propagowanie kultury bezpieczeństwa w pracy.
SEKA S.A. jako partner Koalicji Bezpieczni w Pracy aktywnie wspiera przedsięwzięcie pod kątem rozpowszechniana wiedzy oraz dobrych praktyk. Kluczowym dla sukcesu inicjatywy jest budowanie jej ogólnopolskiego zasięgu oraz kreowanie przestrzeni do współpracy podmiotów zaangażowanych w rozwój Koalicji. Jednym z jej członków-założycieli jest firma CWS-boco, wspierająca przedsiębiorstwa w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy – reprezentowana przez Pana Andrzeja Smółko, Prezesa CWS-boco oraz Przewodniczącego Koalicji Bezpieczni w Pracy.
ROZMAWIAŁ: Maciej Mazerant, ZDJĘCIA: dzięki uprzejmości CWS-boco
Określacie się Państwo mianem „lidera outsourcingu czystości w Polsce”. To ogromna odpowiedzialność dbać o czystość” tj. bezpieczeństwo i higienę pracy firm działających w Polsce.
Tak to prawda. Jesteśmy obecni na rynku z dwiema silnymi markami. Marka boco, związana jest z wynajmem i serwisem odzieży roboczej, ochronnej, specjalistycznej. Marka CWS z kolei wyposaża naszych klientów w nowoczesne rozwiązania do 5 higieny w toaletach i łazienkach. Można zatem powiedzieć, że obie nasze marki serwisowe to kwintesencja bezpieczeństwa i higieny. Staramy się jednak, aby nasza pozycja lidera w tym sektorze nie była związana wyłącznie z produktami i usługami oferowanymi przez CWS-boco. Zaangażowaniem poza biznesowym w sprawy istotne dla bezpieczeństwa i higieny pracy chcielibyśmy wpłynąć na realne zmiany w naszym otoczeniu. Zależy nam, aby pracownicy naszej firmy, ale również większości firm w Polsce czuli się w pracy bezpiecznie dzięki wysokim standardom BHP. W tym celu powołaliśmy i współtworzymy inicjatywę – Koalicja Bezpieczni w Pracy.
Jesteście Państwo częścią globalnej marki CWS-boco International. Jak Państwo dbacie o BHP swoich pracowników?
CWS-boco Polska w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników, spełnia wymagania prawa polskiego w tym zakresie, ale także realizuje szereg działań dodatkowych. Przykładem działań dodatkowych w obszarze BHP realizowanych przez CWS-boco są:
- monitorowanie zdarzeń potencjalnie wypadkowych i zagrożeń występujących w firmie,
- przeprowadzanie przez Brygadzistów na początku zmiany obchodów BHP z wykorzystaniem list kontrolnych,
- przeprowadzanie co roku, w każdym z zakładów CWS-boco próbnych ćwiczeń ewakuacyjnych,
- poprawa ergonomii pracy np. poprzez stosowanie mat ergonomicznych na stanowiskach wymagających pozycji stojącej, czy wykorzystywanie specjalistycznego wózka do przewożenia beczek z substancjami chemicznymi,
- stosowanie w zakładach licznych oznaczeń graficznych informujących o zagrożeniach lub przypominających o przestrzeganiu zasad BHP,
- wdrożenie standardu 5S w działach produkcyjnych,
- organizacja licznych programów edukacyjnych, np. okazji Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy pracownicy CWS-boco brali udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy.
W naszej firmie działa także system sugestii pracowniczych „Fabryka Pomysłów”, w ramach którego regularnie zgłaszane są propozycje usprawnień, z których wiele dotyczy właśnie obszaru BHP. Najciekawsze są wdrażane i nagradzane.
Posiadacie Państwo certyfikaty zarządzania jakością. W czym one są pomocne i co gwarantują Państwu, jak i klientom?
Posiadamy wdrożone i certyfikowane Systemy Zarządzania Jakością zgodne z ISO 9001 oraz EN 14065. Zapewniają nam one wiele korzyści. Najważniejsze to uporządkowanie, usystematyzowanie procesów zachodzących w firmie, jednoznaczne przypisanie odpowiedzialności w zakresie procesów i ich optymalizacji, minimalizowanie błędów i strat, wzrost efektywności i wydajności, większy komfort pracy pracowników, a przede wszystkim poprawa jakości dostarczanych usług. Dzięki odpowiednim systemom zarządzania jakością zwiększyliśmy zaufanie, lojalność i satysfakcję naszych klientów. Praktyka CWS-boco pokazuje, że jakość można zaplanować, kontrolować i doskonalić. Wysoka jakość produktów i usług to nasz sposób na pozyskiwanie zadowolonych Klientów oraz budowanie przewagi konkurencyjnej.
Czego może oczekiwać klient zgłaszający się do Państwa firmy? Czy może to zrobić właściciel małego sklepiku i menadżer dużego zakładu produkcyjnego?
Jesteśmy firmą ogólnopolską, obsługującą klientów z różnych sektorów, zatrudniających zarówno kilku, jak i kilka tysięcy pracowników. Są to pojedyncze sklepy, jak i firmy, sklepy sieciowe, wielooddziałowe. O każdego klienta dbamy tak samo. Naszym priorytetem jest, aby odzież dostosowana była do wymogów danego stanowiska pracy i w pełni zabezpieczała potrzeby jej użytkowników. To szczególne ważne w przypadku odzieży ochronnej, certyfikowanej, która chroni pracownika przed zagrożeniami, jakie spotyka on w czasie wykonywania swoich obowiązków. Istotne jest, by spełniała odpowiednie normy, uszyta była z wysokiej jakości materiałów, ale także była odpowiednio serwisowana. Należy bowiem pamiętać, że część odzieży, aby zapewniała swoje funkcje ochronne, musi być w odpowiedni sposób konserwowana – a to możliwe jest wyłącznie w pralniach przemysłowych. Poza bezpieczeństwem naszym klientom oferujemy także wygodę związaną ze wspomnianym wcześniej regularnym serwisem odzieży, którą dostarczamy do szafek pracowniczych. Nasze działania w tym zakresie mają wpływ na zdecydowaną poprawę komfortu pracy oraz kreowanie pozytywnego wizerunku klienta w oczach pracownika, ale również partnera biznesowego.
CWS-boco stawia na zrównoważony rozwój i wspiera swoich Klientów w skutecznych działaniach proekologicznych. Na czym polega to wsparcie?
Każdego roku Grupa CWS-boco ocenia swoje działania w różnych zakresach tematycznych, a wyniki badań publikowane są w postaci obszernego raportu CSR. Bogaty zbiór danych obejmuje m.in. tematykę związaną z samymi produktami i łańcuchem dostaw, naszymi zakładami i stosowanymi w nich technologiami i usprawnieniami logistycznymi. Opracowanie wiele uwagi poświęca także kwestiom
interakcji firmy z jej Klientami i pracownikami. Nasz wpływ na otoczenie traktujemy bardzo poważnie i dokładamy wszelkich starań, aby z roku na rok się doskonalić (zmniejszać zużycie detergentów, racjonalnie wykorzystywać wodę i inne zasoby naturalne, ograniczać emisję CO2 dzięki systemowi optymalizacji tras naszych samochodów serwisowych itd.). W ofercie posiadamy m.in. kolekcje odzieży roboczej Profi Line czy Profi Line Plus, w której 100% użytej bawełny pochodzi z wyselekcjonowanych plantacji certyfikowanych znakiem Fair Trade (handel sprawiedliwy – w ramach którego nie wykorzystuje się pracy kobiet i dzieci, płaci sprawiedliwe wynagrodzenie, nie stosuje pestycydów oraz dotuje rozwój lokalnych społeczności). Naszych Klientów namawiamy także do wdrażania ekologicznych rozwiązań w toalecie – już od dwóch lat odznaczamy specjalną tabliczką ecoilet te firmy, które wyposażą swoje sanitariaty w trzy najbardziej „zielone” urządzenia CWS. Etykietka ta wspiera i promuje przedsiębiorców, którzy korzystają z produktów wspierających ochronę środowiska naturalnego, takich jak np. ręczniki bawełniane, które mogą być prane 100-krotnie, co pozwala zaoszczędzić nawet 30 tys. listków papierowych!
Andrzej Smółko
Prezes CWS-boco,
Przewodniczący Koalicji Bezpieczni w Pracy
W grudniu 2017 r. odebrał z rąk Minister Pracy
i Polityki Społecznej, nagrodę im. Haliny Krahelskiej
za wybitne osiągnięcia w dziedzinie poprawy warunków
pracy i eliminowania zagrożeń dla zdrowia i życia
w środowisku pracy.