O FIRMIE
Skontaktuj się
-
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy -
22 517 88 66
-
michal.sekunda@seka.pl
- Formularz kontaktowy
Ludzie, Klienci, Wspólnota i Zysk
To ludzie tworzą naszą firmę
Kimball Electronics Poland produkuje wysokiej jakości wyroby elektroniczne dla branży motoryzacyjnej, przemysłowej oraz wyroby i urządzenia medyczne. Z powstających u nas podzespołów korzystają najwięksi producenci z wielu krajów świata.
Rozmowa z Kamilem Silskim, głównym specjalistą ds. BHP, Kimball Electronics Poland Sp. z o.o.
ROZMAWIAŁ: Maciej Mazerant / Magazyn SEKA
Produkują Państwo wyroby medyczne, a także elektroniczne, które służą w branży motoryzacyjnej, przemysłowej i związanej z bezpieczeństwem publicznym. Jakie to stawia wyzwania w organizacji produkcji i jak zadbać o jakość tak wrażliwych produktów?
Kimball Electronics Poland produkuje wysokiej jakości wyroby elektroniczne dla branży motoryzacyjnej, przemysłowej oraz wyroby i urządzenia medyczne. Z powstających u nas podzespołów korzystają najwięksi producenci z wielu krajów świata. Dlatego też jednym z naszych najwyższych priorytetów jest dbałość o satysfakcję klientów oraz produkcja wyrobów o wysokim stopniu niezawodności. Ma to odzwierciedlenie zarówno w naszej Polityce Zarządzania, jak i w Podstawowych Wartościach firmy, którymi są Ludzie, Klienci, Wspólnota i Zysk. Wszyscy mamy również świadomość tego, że duża gama naszych wyrobów może wpływać na bezpieczeństwo ich końcowego użytkownika, stąd najpoważniejszym wyzwaniem jest dla nas taka organizacja produkcji, która pozwala na tworzenie wyrobów wolnych od jakichkolwiek wad oraz kontrola jakości pozwalająca na wczesne wykrycie potencjalnych uszkodzeń przed wysyłką podzespołów do klienta. Stawiamy tutaj na współpracę i proaktywne działania wszystkich naszych pracowników. Pamiętamy, że wspólnie każdego dnia tworzymy jakość naszych wyrobów, a każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo osób, które tych wyrobów później używają.
Kimball Electronics to zakład zatrudniający ponad tysiąc pracowników przy produkcji bardzo zaawansowanych i precyzyjnych wyrobów. W jaki sposób dbają Państwo o bezpieczeństwo i higienę pracy, a także ppoż. w tak dużym zakładzie?
To ludzie tworzą naszą firmę – tak brzmi pierwsze zdanie naszych Wartości Podstawowych. Dlatego również stawiamy przede wszystkim na ludzi w sprawach związanych z bezpieczeństwem i wychodzimy z założenia, że w codziennej pracy zależy ono od każdego z nas. Bardzo mocno stawiamy na współpracę i zaangażowanie wszystkich pracowników. Dobrym przykładem jest tutaj program wspierania inicjatyw pracowniczych, w ramach którego każdy pracownik może zgłosić tzw. pomysły „o mało co”, poprawiające zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort pracy (ostatni rok w Kimball Electronics Poland to 552 pomysły, z czego ponad 400 zgłosili pracownicy produkcji i magazynu). Nasi pracownicy mają też możliwość udziału w tworzeniu swoich własnych stanowisk pracy w ramach procesu konsultacji pracowniczych, który wdrożyliśmy na etapie przygotowań do audytu certyfikującego na zgodność z normą dotyczącą systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy – ISO 45001 (tu warto nadmienić, że Kimball Electronics Poland Sp. z o.o. uzyskał certyfikat na zgodność z tą normą już w styczniu 2019 roku jako jeden z pierwszych zakładów w kraju). Bierzemy udział w różnych kampaniach społecznych związanych z bezpieczeństwem pracy. Obecnie jest to kampania „Moda na bezpieczeństwo” organizowana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy i Państwowy Instytut Badawczy. W ramach tej kampanii nasz zespół składający się z przedstawicieli BHP i działu personalnego przygotował szereg różnych aktywności i plakatów pod hasłem W pracy/Po pracy – ubierz się w bezpieczeństwo (plakat na stronie obok).
W ramach tej kampanii zachęcamy wszystkich pracowników i gości odwiedzających naszą firmę do ochrony oczu, głowy i rąk – nie tylko w pracy, ale również w czasie wolnym. Chcemy pokazać, że warto to robić dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa. Oprócz tego staramy się doskonalić nasze stanowiska pracy i procesy, szukając ciągle sposobów na poprawę. Jeden z naszych projektów polegający na wewnętrznym opracowaniu nowej generacji lamp wykorzystujących promieniowanie ultrafioletowe w ramach procesu kontroli wizyjnej pozwolił znacznie ograniczyć ryzyko zawodowe, a także wyraźnie poprawił ergonomię (komfort pracy). Za ten projekt uzyskaliśmy II nagrodę w 46. Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy – w kategorii rozwiązań technicznych.
W innym projekcie niedawno udało nam się poprawić wózki materiałowe, zmniejszając o ponad połowę wartości sił, których musi używać pracownik podczas ich przesuwania. W magazynie wprowadzamy nowoczesne rozwiązania ergonomiczne pozwalające zautomatyzować proces zabezpieczenia jednostek paletowych przed ich wysyłką do klienta. To oczywiście tylko niewielki fragment naszej działalności związanej z bezpieczeństwem, a wszystko to jest zasługą zespołowego podejścia i zaangażowania wielu naszych pracowników, którym należą się tu podziękowania za ich codzienną pracę i wkład w bezpieczeństwo.
Czy zakład w Polsce czerpie doświadczenia dotyczące BHP, ppoż., ochrony środowiska z zakładów zlokalizowanych w innych częściach świata? Jakie to są doświadczenia, dobre praktyki czy procedury?
Jesteśmy częścią firmy posiadającej oddziały produkcyjne w różnych częściach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Meksyku, Rumunii, Tajlandii, Chinach. Dzięki temu mamy możliwość wzajemnej kooperacji, uczenia się i wymiany doświadczeń. Już od wielu lat wybrani przedstawiciele wszystkich naszych zakładów odpowiedzialni za bezpieczeństwo, zdrowie, ochronę środowiska oraz infrastrukturę tworzą tzw. radę, która spotyka się co roku, by dzielić się dobrymi praktykami oraz ustalać wspólne standardy postępowania. My sami jako Kimball Electronics Poland staramy się iść jeszcze o krok dalej. Dzielimy się bowiem dobrymi praktykami również z innymi firmami spoza naszej grupy, którym tak samo jak nam zależy na bezpieczeństwie swoich pracowników. W tym roku gościliśmy kilkudziesięciu gości, reprezentantów służby BHP i kierowników z różnych firm, którzy odwiedzili Wielkopolskę w ramach konferencji Forum Nowoczesne BHP organizowanej przez firmę MOVIDA. Kilka lat temu razem z partnerskim zakładem, w ramach kampanii społecznej Podziel się bezpieczeństwem. Promuj dobre praktyki BHP, zbudowaliśmy unikalne przedsięwzięcie, w ramach którego udało się zorganizować wymianę doświadczeń na temat bezpieczeństwa nie pomiędzy kadrą techniczną i zarządzającą, a pomiędzy pracownikami produkcji. Mogli oni porównać swoje warunki pracy i wymienić się własnymi doświadczeniami na temat pracy i bezpieczeństwa na pierwszej linii „frontu”.
Co sprawia, że pracownicy potrafią się odnaleźć w tak rygorystycznym pod względem czystości środowisku pracy? W jaki sposób przygotowują Państwo zespół do wymagających warunków?
Staramy się, żeby nasze środowisko pracy było przyjazne dla pracowników, a liczne wymogi bardziej ułatwiały pracę niż przeszkadzały w jej wykonywaniu. To w połączeniu z naszymi Wartościami Podstawowymi, a zwłaszcza z wartościami Ludzie i Wspólnota powoduje, że w miarę łatwo jest się odnaleźć pracownikom w naszym środowisku pracy. Dla każdego z nich przygotowywany jest pakiet szkoleń obejmujący zasady bezpieczeństwa, ESD, jakości, poruszania się w zakładzie itp. W samym wdrożeniu nowych osób bardzo pomaga nam koordynator ds. szkoleń produkcyjnych i zespół kilkudziesięciu trenerów wewnętrznych, którzy na pierwszym etapie pracy szkolą nowych pracowników i pomagają im się wdrożyć.
Są Państwo firmą, która działa w zgodzie z zasadami biznesu odpowiedzialnego społecznie. W jaki sposób realizują Państwo tę misję w odniesieniu do bezpieczeństwa i ochrony środowiska?
Tu znowu muszę się odwołać do dwóch naszych Podstawowych Wartości, którymi są Ludzie i Wspólnota. Mocno upraszczając, staramy się profesjonalnie i z życzliwością podchodzić do pracowników oraz społeczności lokalnej Tarnowa Podgórnego i okolic. Organizujemy Dni zdrowia w KEPS, w ramach których pracownicy mają możliwość nieodpłatnego skorzystania ze specjalistycznych badań, np. mammografii.
Promujemy liczne aktywności sportowe naszych pracowników związane z grą w piłkę nożną, jazdą na rowerze
czy też z bieganiem (w 2018 roku nasi Kimrunnersi przebiegli łącznie 18234 km). W ramach ochrony środowiska organizujemy coroczne zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a każdy pracownik w zamian za taki odpad dostaje sadzonkę drzewka (w 2019 roku zebraliśmy ponad 600 kg takich odpadów). Podczas pikników rodzinnych nasz koordynator ds. ochrony środowiska przygotowuje różne atrakcje i konkursy dla dzieci, aby promować dobre praktyki dbania o środowisko już od najmłodszych lat. Warto również wspomnieć, że jako cała korporacja bierzemy udział w projekcie Carbon Disclosure, którego zadaniem jest ograniczenie naszego wpływu
na środowisko.
Jakie wyzwania stają przed zakładem w niedalekiej przyszłości w kontekście zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy, bezpieczeństwa produkcji, ochrony środowiska?
Dynamicznie zmieniająca się gospodarka, rozwój nowych technologii produkcyjnych, zmiany w sposobie organizacji pracy czy też różnice pokoleniowe i kulturowe pomiędzy pracownikami to nasze dzisiejsze wyzwania w obszarze szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. W coraz większym stopniu będzie zachodzić zjawisko przenikania się zagrożeń zawodowych pomiędzy różnymi stanowiskami pracy. Pojawią się nowe niespotykane do tej pory problemy podczas interakcji pracowników z maszynami, np. samobieżnymi wózkami transportowymi czy też robotami współpracującymi z człowiekiem. Wierzymy jednak, że nasze świadome działania takie jak szkolenia, ciągłe podnoszenie świadomości oraz danie większej odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo samym pracownikom przełożą się w efekcie końcowym na dalszą poprawę bezpieczeństwa w naszej firmie.
Kamil Silski,
główny specjalista ds. BHP,
Kimball Electronics
Poland Sp. z o.o.
Główny Specjalista ds. BHP, inspektor ochrony przeciwpożarowej, kieruje pracą zakładowej służby BHP, uczestniczy w pracach korporacyjnej rady ds. bezpieczeństwa, biegły sądowy, Kimball Electronics Poland Sp. z o.o.