O FIRMIE
Skontaktuj się
-
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy -
22 517 88 66
-
michal.sekunda@seka.pl
- Formularz kontaktowy
Bezpieczeństwo to wartość nadrzędna
„Zero Harm”
Realizujemy Politykę „Zero Harm” KGHM POLSKA MIEDŹ S.A., dążąc do zminimalizowania zagrożeń dla pracowników, lokalnych społeczności i środowiska naturalnego.
Rozmowa z Agnieszką Ryżewską, Kierownikiem Wydziału HR Business Partnerów KGHM Polska Miedź S.A.
ROZMAWIAŁ: Maciej Mazerant / Magazyn SEKA
Są Państwo liderem w produkcji miedzi i srebra, dużym pracodawcą, a tym samym firmą, na której spoczywa ogromna odpowiedzialność nie tylko za pracowników, ale również za całe otoczenie biznesowe. W jaki sposób zareagowali Państwo w obliczu wyzwania, jakim stała się pandemia?
Bezpieczeństwo to wartość nadrzędna w KGHM, wpisana w DNA firmy. Bardzo szybko powołaliśmy sztab kryzysowy w Spółce. Zaczęliśmy analizować scenariusze i nasze działania już w lutym 2020. Ruszyliśmy z szeroką kampanią informacyjną na temat zagrożeń, które niesie za sobą wirus. Kluczowy stał się bieżący kontakt z pracownikiem. Uruchomiliśmy skrzynkę mailową oraz całodobową infolinię dedykowaną pracownikom Spółki i ich rodzinom. To miejsca, które umożliwiają pozyskanie informacji o zasadach postępowania, zgłaszanie swoich uwag, pomysłów, weryfikację faktów. Narzędzia działają do dzisiaj. Dodatkowo pracownikom, którzy ukończyli 65. rok życia, jako grupie wysokiego ryzyka daliśmy możliwość pracy zdalnej lub – jeśli charakter pracy na to nie pozwalał – pozostania w domu z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Do odwołania wstrzymano wszystkie delegacje oraz udział w konferencjach i szkoleniach. Wdrożone zostały procedury działania w przypadku zgłoszenia lub podejrzenia zarażenia. Wielokrotnie nasze decyzje o samoizolacji uprzedzały decyzje Sanepidu, żeby minimalizować ryzyko zarażenia innych pracowników. W kolejnym kroku wprowadzono pomiar temperatury przy użyciu kamer termowizyjnych. Zmniejszyliśmy liczbę osób przewożonych w autobusach pracowniczych i osób w górniczych klatkach zjazdowych. Ograniczyliśmy też możliwość kontaktu pracowników z różnych zmian. W przypadku pracowników biurowych wprowadziliśmy możliwość pracy zdalnej z rotacją kluczowych pracowników. Z tą samą czujnością, co na początku, lecz już z większą wiedzą działamy teraz – czasem niestandardowo. Chcąc chronić naszą społeczność, dbamy o bezpieczne powroty pracowników z urlopów, analizując miejsca, w których odpoczywają i w razie potrzeby odsyłamy ich do samoizolacji lub na testy. Wprowadziliśmy szereg procedur, które wpłynęły na bezpieczeństwo pracowników przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości produkcji, a co za tym idzie stabilności zatrudnienia.
Proszę opowiedzieć o programie „Zero szkód”.
Bezpieczeństwo jest dla Spółki wartością nadrzędną, wobec czego realizujemy Politykę „Zero Harm” KGHM POLSKA MIEDŹ S.A., dążąc do zminimalizowania zagrożeń dla pracowników, lokalnych społeczności i środowiska naturalnego. Pracownicy kopalń i hut pracują w trudnych warunkach, w których występuje kilkadziesiąt zagrożeń. Najistotniejsze dla życia i zdrowia pracowników w kopalniach KGHM są zagrożenia naturalne. Traktując bezpieczeństwo pracowników jako priorytet, podejmujemy szereg działań prewencyjnych i zabezpieczających, m.in. w zakładach górniczych prowadzone są systematyczne obserwacje sejsmologiczne z wykorzystaniem rozbudowanej sieci stanowisk sejsmicznych, obejmujących swym zasięgiem wszystkie rejony i pola eksploatacyjne kopalń. Spółka realizuje zintegrowany model zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Pandemia i wdrażane działania już od pierwszych chwil pokazały wyraźnie, że KGHM angażuje się w kwestie bezpieczeństwa, odważnie podejmując często niestandardowe decyzje.
Jak zmieniło się podejście do bezpieczeństwa w kontekście obostrzeń sanitarnych?
Pracownicy wyposażani są w środki ochrony osobistej. Zapewniamy stały dostęp do środków higieny oraz płynów do dezynfekcji. Trwa systematyczna dezynfekcja wspólnych przestrzeni na terenie Oddziałów, prowadzona w przerwach między zmianami. Dezynfekcje w kopalniach obejmują m.in. wejścia, klatki zjazdowe, łaźnie, regały z aparatami, lampownie, autobusy pracownicze, punkty wydawania napojów. Zamówiono sprzęt do ozonowania, przystosowany do kubatury pomieszczeń w oddziałach KGHM. Wykorzystując pomysł pracowników w ZG Rudna, zamontowano specjalne kurtyny izolujące załogę podczas zjazdu i wyjazdu. Stołówki pracownicze sprzedają jedzenie wyłącznie na wynos. Została też ograniczona liczba osób wchodzących na teren kantyn.
Które stanowiska pracy wymagały najwięcej zmian i wdrożenia nowych procedur?
Dla KGHM człowiek jest najważniejszy, wobec czego chronimy całą załogę. Procedury, które wdrożyliśmy, zaostrzając reżim sanitarny, dotyczą wszystkich stanowisk pracy – na powierzchni i pod ziemią. Wprowadziliśmy wczesną prewencję w oparciu o wytyczne Sanepidu oraz zalecenia GIS. Działania te, wspierane przez wewnętrzną komunikację i edukację, przy tak dużej organizacji okazały się kluczowe. Miały na celu zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo i – co najważniejsze – wciąż się sprawdzają.
W jaki sposób firma włączyła się w działania wspierające walkę z pandemią poza firmą?
KGHM w tym szczególnie trudnym czasie włączył się w walkę z pandemią. Grupa Kapitałowa KGHM działa w tym obszarze od momentu pierwszego przypadku koronawirusa. I tak NITROERG zajmujący się produkcją ładunków wybuchowych uruchomił błyskawicznie linię technologiczną do produkcji płynu biobójczego. Fundacja KGHM Polska Miedź przekazała z końcem marca 20 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji Nitrosept szpitalom, hospicjom i innym placówkom medycznym na terenie całej Polski. Spółki KGHM ZANAM, MERCUS Logistyka i Zagłębie Lubin rozpoczęły produkcję masek i fartuchów ochronnych. Uszyte i wysterylizowane środki ochrony osobistej trafiają do najbardziej potrzebujących. W marcu 2020 r. Fundacja KGHM przekazała ponad 1,2 mln zł na zakup sprzętu niezbędnego do ratowania zdrowia i życia, w tym respiratory, testy, dozowniki tlenowe. Pomoc trafiła do Szpitala MCZ w Lubinie i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Czy i jak zmieni się funkcjonowanie firmy w przyszłości? Jakie rozwiązania organizacyjne pozostaną, ponieważ się sprawdziły w obecnej sytuacji, a które znikną i dlaczego?
Trudno powiedzieć, jak długo potrwa zagrożenie epidemiczne i jak będą wyglądać ostateczne procedury w firmie. Do tej pory nasze działania się sprawdziły, niemniej cały czas szukamy pomysłów i rozwiązań, które pozwolą nam jeszcze lepiej przygotować się do obecnej rzeczywistości, ponieważ trudno mówić tutaj o stanie przejściowym. Na ten moment działamy efektywnie, współpracując odpowiedzialnie dla dobra wszystkich
Agnieszka Ryżewska
Kierownik Wydziału HR Business Partnerów KGHM Polska Miedź S.A.Socjolog, Trener biznesu Kompletny HR-owiec. Zdobyła szerokie doświadczenie w obszarze HR, pracując zarówno w obszarze wynagrodzeń i kontrolingu personalnego, jak również przy budowaniu programów rozwojowych pracowników.