O FIRMIE
Skontaktuj się
-
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy -
22 517 88 66
-
michal.sekunda@seka.pl
- Formularz kontaktowy
Przyjazne środowisko pracy
Green Office
Budynki centrali naszego banku w Katowicach i w Warszawie uzyskały certyfikat ekologiczny Green Office. To potwierdzenie ekologicznego zarządzania biurem, czyli – w praktyce – generowania oszczędności poprzez racjonalne zarządzanie zasobami, a także podnoszenie świadomości ekologicznej pracowników.
Rozmowa z Moniką Mastalerz, ING Bank Śląski
ROZMAWIAŁ: Maciej Mazerant / Magazyn SEKA
ING Bank Śląski to potężna instytucja finansowa z ponad 330 oddziałami, tysiącami pracowników raz blisko pięcioma milionami klientów indywidualnych i ponad 60 tysiącami klientów firmowych – to ogromna społeczność, na którą można mieć wpływ, edukując ją, wspierając, zmieniając... Jak wykorzystują Państwo ten potencjał w kontekście ochrony środowiska czy odpowiedzialnego biznesu?
W banku mamy świadomość, że każdy aspekt naszej działalności ma wpływ na społeczeństwo i środowisko – zarówno finansowane przez nas projekty, jak i np. oświetlenie biur. Strategię Zrównoważonego Rozwoju realizujemy zgodnie z czterema priorytetami wspólnej odpowiedzialności:
– Bank dla przedsiębiorczych;
– Bank równych szans;
– Bank zielonych inwestycji;
– Bank świadomy ekologicznie.
Przestrzegamy praw człowieka. Dbamy o środowisko, starając się zminimalizować niekorzystny wpływ lub odpowiednio nim zarządzać. Wspieramy naszych klientów i pracowników, aby byli o krok do przodu w życiu i w biznesie. Współpracujemy z lokalnymi społecznościami, angażujemy się w akcje wolontariackie. We wszystkie te inicjatywy zaangażowanych jest wielu pracowników banku z różnych zespołów i departamentów. A nasze działania przynoszą efekty. Aż trzydzieści jeden dobrych praktyk naszego banku znalazło się w tegorocznym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu (Raport Odpowiedzialny biznes w Polsce 2018). ING został też nagrodzony Złotym Listkiem CSR POLITYKI 2019 jako jedna z organizacji wyróżniających się działaniami z zakresu zrównoważonego rozwoju. Nagrody rozdawane są od ośmiu lat, a bank jest obecny w zestawieniu od pierwszej edycji badania. To potwierdzenie dobrego kierunku działań, a także zobowiązanie do dalszych działań.
Przyjęli Państwo Deklarację środowiskową ING. Do czego obliguje Państwa ten dokument?
Naszym obowiązkiem, jako instytucji mającej znaczący wpływ na życie gospodarcze w Polsce, jest odpowiedzialny i aktywny udział w inicjatywach poprawiających jakość życia. Dlatego też w grudniu 2017 roku ING Bank Śląski ogłosił Deklarację Ekologiczną, zgodnie z którą w działalności biznesowej priorytetem są projekty realizowane w trosce o środowisko naturalne, w tym projekty:
– w zakresie odnawialnych źródeł energii realizowane przez grupy energetyczne;
– wspierające rozwój nowoczesnej infrastruktury przesyłu i dystrybucji energii;
– ESCO, polegające na oferowaniu kompleksowych rozwiązań energetycznych, które przyczyniają się do oszczędzania energii;
– wspierające elektromobilność;
– inne mające na celu zapobieganie zanieczyszczeniom oraz zwiększanie możliwości recyklingu.
Proaktywnie wspieramy i promujemy inicjatywy związane z ochroną środowiska naturalnego, a naszą szczególną rolę widzimy w podejmowaniu inicjatyw na rzecz:
– tworzenia i oferowania nowych produktów;
– wspierania przedsięwzięć proekologicznych;
– kształtowania świadomości proekologicznej;
– zarządzania ryzykiem środowiskowym i społecznym.
Otrzymali Państwo Certyfikat ekologiczny Green Office, przyznawany przez Fundację dla Edukacji Ekologicznej. Jak należy przygotować instytucję do aplikowania? Jakie warunki trzeba pełnić? Czy to jest trudne?
Budynki centrali naszego banku w Katowicach i w Warszawie uzyskały certyfikat ekologiczny Green Office. To potwierdzenie ekologicznego zarządzania biurem, czyli – w praktyce – generowania oszczędności poprzez racjonalne zarządzanie zasobami, a także podnoszenie świadomości ekologicznej pracowników. Czy to trudne? Przyznanie certyfikatu Green Office wiąże się ze spełnieniem kryteriów standardu ekologicznego. Pierwszą grupą są kryteria techniczne, do których zaliczamy zarządzanie zużyciem wody, energii elektrycznej i segregacją odpadów. Drugą grupą są kryteria związane z edukacją ekologiczną pracowników, klientów, dostawców,
a także tworzeniem przyjaznego środowiska pracy. Wszyscy chętnie przyłączamy się do inicjatyw, które ograniczają nasz negatywny wpływ na środowisko. Niezależni audytorzy z międzynarodowej Fundacji dla Edukacji Ekologicznej potwierdzili, że ING Bank Śląski jest
bankiem o wysokiej świadomości ekologicznej, działa zgodnie z przyjętą Deklaracją Ekologiczną i osiąga cele wyznaczane przez Program Środowiskowy.
Czy Państwa organizacja korzysta – a jeżeli tak, to w jakim zakresie – z usług outsourcingowych w kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska? Jeżeli nie, to dlaczego tego typu działania realizują Państwo we własnym zakresie?
Jesteśmy dynamicznie zmieniającą się organizacją i zakres usług, z jakich korzystamy, również podlega wielu zmianom. W naszym banku pracują specjaliści z wysoko rozwiniętymi kompetencjami, dzięki czemu o komfort pracy i ochronę środowiska możemy dbać we własnym
zakresie.
Czym w Państwa rozumieniu jest „dobre miejsce pracy”?
W tym roku po raz dziesiąty zdobyliśmy tytuł Top Employers Polska. To dowód na to, że nie przestajemy się rozwijać jako pracodawca. Dokładamy wszelkich starań, aby być o krok do przodu, dawać naszym pracownikom możliwości do ciągłego rozwoju oraz stwarzać takie miejsce pracy, do którego pracownicy po prostu chcą przychodzić. To właśnie jest dla nas definicja „dobrego miejsca pracy”.
Monika Mastalerz
Starszy specjalista ds. BHP
i Ochrony Środowiska.
W banku dba o komfortowe warunki pracy oraz prowadzi projekty związane z edukacją ekologiczną pracowników oraz corporate wellness.