O FIRMIE
Skontaktuj się
-
Michał Sekunda
Dyrektor handlowy -
22 517 88 66
-
michal.sekunda@seka.pl
- Formularz kontaktowy
AUNDE Poland Sp. z o.o.
BHP to przede wszystkim odpowiedzialność za zdrowie i życie pracowników
BHP to przede wszystkim odpowiedzialność za zdrowie i życie pracowników, którzy są największą wartością firmy. Bez nich nie osiągnęlibyśmy takiego poziomu, na jakim jesteśmy.
Rozmowa z Beatą Stępień, Human Resources Manager AUNDE Poland Sp. z o.o.
ROZMAWIAŁ: Maciej Mazerant / Magazyn SEKA
Firma AUNDE to przedsiębiorstwo produkcyjne o włoskich korzeniach, działające na skalę międzynarodową w branży włókienniczej. Na czym polega działalność firmy w Polsce, jakie produkty powstają w Państwa fabryce?
Nasz polski oddział to trzy działy produkcyjne – mamy produkcję tkanin, wycinanie i wytłaczanie wysokoczęstotliwościowe kształtek z tkanin oraz szwalnię. Tak szeroki zakres działalności sprawia, że AUNDE w Polsce to pierwsza firma na świecie, która kupuje przędzę i sprzedaje gotowe poszycia dla nowych samochodów. Dzięki temu mamy wielu klientów, którymi chętnie się chwalimy – wśród nich wymienić można, chociażby marki takie jak Fiat, Volkswagen, General Motors czy Mercedes.
„Bezpieczeństwo i higiena pracy – co dla Państwa oznacza w praktyce biznesowej?
BHP to przede wszystkim odpowiedzialność za zdrowie i życie pracowników, którzy są największą wartością firmy. Bez nich nie osiągnęlibyśmy takiego poziomu, na jakim jesteśmy. A więc bezpieczeństwo i higiena pracy to przede wszystkim nasza troska o to, by na terenie zakładu nie było wypadków; to jednak także starania bardziej długoterminowe – o to, by pracownicy nie popadali w tzw. choroby zawodowe. Dzięki temu praca jest dla nich wciąż interesująca – na tyle, by warto było wkładać codzienny wysiłek w swoje obowiązki. Potwierdzeniem naszych starań w zakresie BHP jest zaproszenie do udziału w konkursie Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”, jakie otrzymaliśmy od wspomnianej instytucji. To niezwykle prestiżowe wydarzenie – w konkursie mogą uczestniczyć jedynie pracodawcy, którzy uzyskali pozytywną ocenę stanu bezpieczeństwa i warunków pracy. Nagrodą jest statuetka MECUM TUTISSIMUS IBIS, a nagrodzeni dołączani są do Złotej Listy Pracodawców.
AUNDE to część międzynarodowego koncernu – czy zauważają Państwo różnice w podejściu do BHP przedstawicielstw firmy w innych krajach? Jakie dobre praktyki można byłoby przenieść i wdrożyć w polskim oddziale?
Polska placówka stoi na wysokim poziomie względem przestrzegania przepisów BHP – implementujemy także procedury z zagranicy w zakresie funkcjonowania OHSAS 18001. Staramy się, by nasza wiedza była zawsze aktualna, by nie odbiegać od międzynarodowych standardów – sądzę, że to właśnie dzięki temu oddziały z innych krajów mogą uczyć się od nas, a nie odwrotnie.
Jak wygląda dzień pracy w firmie AUNDE? Jaką rolę w bieżącej pracy załogi odgrywają stosowane w Państwa firmie procedury BHP?
Procedury dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy to nie tylko regulamin czy zasady istniejące na papierze – to raczej wytyczne ułatwiające nam całościowy proces produkcyjny. BHP postrzega my jako wskazówki, dzięki którym nasi pracownicy czują się bezpiecznie na swoich stanowiskach pracy, a co za tym idzie – osiągają lepsze wyniki produkcyjne. Dobra i bezpieczna organizacja wszystkich działań to przecież wyższa efektywność, a właśnie na jak najwyższych i najlepszych wynikach nam zależy.
Czy oprócz bieżących działań o charakterze nadzorczym oraz szkoleniowym propagują Państwo w inny sposób ideę bezpieczeństwa w pracy?
Ogromną rolę przywiązujemy do świadomości pracowników względem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – a więc z jednej strony szkolenia, nadzór, a z drugiej starania o to, by sami pracownicy wiedzieli, jak pracować i dzięki tej wiedzy (przekazywanej również między sobą) organizowali swoje obowiązki lepiej i efektywniej. Jest to swego rodzaju system samokontroli i ciągłego doskonalenia.
Czy bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona środowiska mogą być dla przedsiębiorców elementem strategii CRS, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu?
Przestrzegamy wszystkich przepisów ochrony środowiska wymaganych polskim prawem – to podstawa, od której należy zacząć. Wdrożyliśmy także system zarządzania ochroną środowiska 14.001 – wspomaga nas on w zakresie monitorowania zmian w przepisach. Dzięki temu jesteśmy zawsze na bieżąco i z wyprzedzeniem potrafimy przewidzieć, a następnie wcielić w życie konieczne zmiany czy ulepszenia.
W działalności firmy – obok BHP – duże znaczenie mają również przepisy związane z ochroną środowiska. Ostatnio dużo mówi się o rosnących wymaganiach stawianych przez nie przedsiębiorcom – jak Państwo radzą sobie z tymi wymogami?
To podstawa tej strategii – to oczywiste, że nieprzestrzeganie zarówno jednych, jak i drugich przepisów wiąże się z ogromnymi kosztami ekonomicznymi, rynkowymi – należy jednak zwrócić uwagę także na koszty ważniejsze – wizerunkowe i związane ze strategią działania firmy. Społeczna odpowiedzialność biznesu to dziś coś naturalnego, co tak że firma AUNDE wciela w życie i realizuje każdego dnia. Staramy się, by nasze poczynania biznesowe i produkcyjne były zawsze nowoczesne i zgodne z najwyższymi standardami.
Proszę powiedzieć, jakie są plany AUNDE Poland na najbliższą przyszłość?
Planów jest oczywiście bardzo dużo – nie wystarczyłoby nam czasu ani miejsca, by o nich wszystkich tu opowiedzieć! Z pewnością planujemy rozwijać dotychczasowe technologie, a także poszerzać grono klientów motoryzacyjnych. W najbliższej przyszłości zamierzamy także uruchomić – obok tkalni – dziewiarnię, by móc bardziej elastycznie podchodzić do zleceń przy zmieniających się trendach rynkowych. Nasze plany dotyczą ponadto kwestii zatrudnienia – pracujemy nad zwiększeniem wolumenów produkcyjnych na szwalni, co pozwoli zatrudnić kolejnych 120–140 pracowników.
Beata Stępień
Human Resources Manager
AUNDE Poland Sp. z o.o.