Aktywność fizyczna oraz prawidłowa dieta leżą u podstaw dobrego samopoczucia. Piramida zdrowego żywienia w sposób graficzny, a przy tym zwięzły ukazuje zasady zdrowego stylu życia. Aktualna Piramida jest odpowiedzią na zalecenia WHO i zawiera w sobie ideę „Mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika”.
Piramida zdrowego żywienia jest jednym z elementów informacyjnej kampanii społecznej CIOP-PIB pn. „Aktywni w pracy”, promującej aktywność fizyczną wśród osób pracujących. Warto podkreślić, że przedstawione zalecenia dotyczą osób zdrowych, niektóre schorzenia, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie czy wrzody żołądka wymagają indywidualnej diety.
Aktywność fizyczna
Ostatnia wersja piramidy, opublikowana w 2016 r. i obowiązująca do dzisiaj, u podstawy przedstawia aktywność fizyczną. Według zaleceń WHO codziennie powinniśmy przynajmniej 30-45 minut poświęcić na sport. Nie musi to być typowe uprawianie sportu, poprzez aktywność fizyczną rozumie się: chodzenie po schodach, spacer, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie, etc.
Owoce i warzywa
Podstawą diety powinny być warzywa i owoce. Dostarczają one wielu niezbędnych składników mineralnych, witamin i polifenoli. Zmniejszają zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę i nowotwory oraz wydłużają długość życia. Należy je spożywać jak najczęściej i w jak największej ilości – muszą stanowić przynajmniej połowę tego, co jemy. Pamiętać też należy o właściwych proporcjach: ¾ warzywa i ¼ owoce.
Produkty zbożowe
W aktualnej Piramidzie produkty zbożowe zostały zastąpione warzywami i owocami – nadal jednak stanowią ważny składnik naszego żywienia. Rekomenduje się spożywanie produktów z pełnego ziarna, a także kasze i brązowy ryż. Wszystkie te pokarmy są źródłem błonnika, wspomagają pracę jelit i chronią przed nowotworami.
Mleko i jego przetwory
Na kolejnym piętrze zostały umieszczone produkty mleczne. Zaleca się spożywanie co najmniej 2 dużych szklanek mleka, które można zastąpić np. kefirem, jogurtem i – częściowo – serem. Produkty te są źródłem wapnia i witaminy D.
Mięso i ryby
Specjaliści Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) zalecają ograniczenie spożywania mięsa, zwłaszcza czerwonego, do 0,5 kg na tydzień, i zastąpienia go rybami, roślinami strączkowymi i jajkami.
Tłuszcze
Na szczycie Piramidy zostały umieszczone tłuszcze. Specjaliści zalecają jednak, by ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych i zastąpić je olejami roślinnymi. Dobrym źródłem tłuszczy są też orzechy, które znalazły się na szczycie obok olejów.
Zalecenia IŻŻ
Oprócz podstawowych produktów na Piramidzie zostały umieszczone dodatkowe symbole, takie jak: dzbanek z wodą, przekreślone kostki cukru i solniczka, zioła. Zgodnie z zaleceniami należy więc:
- unikać spożywania cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
- nie dosalać potraw i kupować produkty z niską zawartością soli. Zamiast tego używać ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak potraw.
- pamiętać o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie.
- nie spożywać alkoholu.
Źródło: Instytut Żywności i Żywienia
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA