Szkolenia są bardzo ważnym elementem rozwoju pracowników. Jedne są obowiązkowe, takie jak np. z zakresu bhp, inne dodatkowe, podnoszące kompetencje pracowników. Przeprowadzenie zarówno jednych jak i drugich w dobie pandemii wywołanej COVID-19 ustanowiło nowe standardy w sektorze szkoleniowym. Możemy więc śmiało powiedzieć, że rok 2020 przyniósł nam szkolenia on-line.
Jak będzie wyglądał 2021 rok w dobie trwającej pandemii, co już przeżyliśmy i jak się w tym odnaleźć?
Przed pandemią „królowały” szkolenia stacjonarne. Znaliśmy je, mieliśmy w tym doświadczenie, można by powiedzieć – było dużo prościej. Po ogłoszeniu pandemii i zamknięciu nas wszystkich w domach, znaleźliśmy nowe rozwiązanie – szkolenia on-line. Postawiły one nam nowe wyzwania, ale dały też nowe możliwości.
Era szkoleń on-line
Najważniejszą z zalet szkoleń on-line jest z pewnością dostęp do nich z każdego miejsca, gdzie jest Internet. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas, ale też pieniądze na dojazdy czy noclegi.
Dostosowanie czasu do uczestników, to kolejna zaleta tych szkoleń. Materiały wysyłamy przed szkoleniem i pracujemy na nich w trakcie szkolenia on-line – zarówno trener, jak i uczestnik mają to samo w tym samym czasie. Jedyną trudnością może być komunikacja pomiędzy trenerem a uczestnikiem, z uwagi na to, że szkolenia on-line rzadko są interaktywne tak, jak stacjonarne. Podczas takiego szkolenia to uczestnicy zadają pytania na czacie, a trener musi je odpowiednio weryfikować, żeby żadnego nie pominąć.
Szkolenia on-line to również wyzwanie dla trenera, który musi zainteresować tematem uczestników, by pozostali z nim do końca i czynnie w nim uczestniczyli. Ważny jest też sprzęt i odpowiednie oprogramowanie.
Bardziej niż zwykle chroń swoje dane osobowe
Podczas szkoleń on-line wykorzystywane są dane osobowe uczestników. Jest to konieczne, by zweryfikować osobę podczas logowania i wystawiania zaświadczenia. Każdy uczestnik powinien pamiętać, by zadbać o ochronę swoich danych osobowych. Co możesz zrobić?
- czytaj regulamin korzystania z danej platformy;
- zapoznaj się z polityką prywatności programu;
- sprawdź czy rozmowy będą nagrywane i czy prowadzący będzie miał dostęp do twojego wizerunku;
- jeżeli szkolenie będzie nagrywane, dowiedz się czy również twoje dane zostaną udostępnione potencjalnym innym uczestnikom;
- zapoznaj się z obowiązkiem informacyjnym, który powinien być udostępniony przed zapisaniem się na szkolenie.
Co nas czeka w przyszłości? Szkolenia on-line nawet po zakończeniu pandemii na pewno z nami pozostaną. Są one dobrym rozwiązaniem w każdym czasie. Dlatego warto zainwestować w dobry sprzęt i zdobywać doświadczenie w nauczaniu za pośrednictwem Internetu.
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA