Maksymalny dopuszczalny wymiar czasu pracy na pełen etat wynosi 8 godzin dziennie, co sumuje się do 40 godzin tygodniowo. Niemniej jednak, pracownik może zostać zatrudniony na niższym wymiarze czasu pracy. Zgodnie z artykułem 18(3a) Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić równość traktowania pracowników, uwzględniając m.in. zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony oraz w pełnym bądź niepełnym wymiarze czasu pracy.
Wysokość wynagrodzenia
Różnicą między zatrudnieniem na pełen etat a pracą na część etatu jest przede wszystkim wysokość wynagrodzenia. Pracownik z niższym wymiarem czasu pracy zazwyczaj otrzymuje niższe wynagrodzenie. To proporcjonalne obniżenie dotyczy również minimalnego wynagrodzenia, o którym mówi rozporządzenie Rady Ministrów regulujące wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz ustalające minimalną stawkę godzinową.
Wymiar urlopu wypoczynkowego
W przypadku pracownika zatrudnionego na część etatu, wymiar urlopu jest ustalany proporcjonalnie do jego czasu pracy, zaokrąglając niepełny dzień urlopu w górę do pełnego dnia. W przeciwieństwie do pracownika zatrudnionego na pełen etat, który, w zależności od stażu pracy, ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu, osoba pracująca na część etatu ma proporcjonalnie mniejszy wymiar urlopu wypoczynkowego.
Proces nabywania prawa do urlopu w przypadku umowy na część etatu jest analogiczny do zatrudnienia na pełen etat. Pracownik rozpoczynający pracę po raz pierwszy w danym roku kalendarzowym uzyskuje prawo do urlopu wraz z każdym kolejnym miesiącem pracy, w proporcji 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu pełnego roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa corocznie w każdym następnym roku kalendarzowym.
Zasiłek chorobowy i związany z rodzicielstwem
Zatrudnienie na część etatu nie wpływa na prawo do urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego, ani na prawo do zasiłku chorobowego. Bez względu na to, czy pracownik pracuje na pełen etat czy na pół etatu, przysługuje mu prawo do urlopów w identycznym wymiarze. Jedynie podstawa wymiaru świadczeń z tytułu tych okresów będzie niższa, ustalana na podstawie uzyskiwanych przez pracownika zarobków.
Ogólny staż pracy
Okres pracy w niepełnym wymiarze etatu jest wliczany do stażu pracy w pełnym zakresie, co oznacza, że ma on pełny wpływ na ustalanie prawa do nagrody jubileuszowej, odprawy i innych pracowniczych uprawnień. Praca na część etatu nie wpływa również na długość okresu wypowiedzenia.
źródło: zielonalinia.gov.pl
najbliższe szkolenia z zakresu prawa pracy
Prawo pracy dla brygadzistów i osób kierujących pracownikami |
Warszawa |
06.03.2025 |
Zobacz więcej |
Sygnaliści – nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 25.09.2024 |
Białystok |
17.03.2025 |
Zobacz więcej |
Zobacz też: