Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy

lady-justice-2388500_1920

1 września 2019 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw odnoszących się do prawa pracy. Wprowadziła kilka istotnych i wartych zapamiętania zmian, które dotyczą m.in. kwestii świadectwa pracy, dyskryminacji i mobbingu.

Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw ma na celu wzmocnienie ochrony pracowników. Z punktu widzenia pracodawcy zmiany te są neutralne, ponieważ nie nakładają na niego nowych obowiązków, nie wiążą się również z dodatkowymi kosztami.

Najważniejsze zmiany w nowelizacji Kodeksu pracy

  1. Zakaz dyskryminacji (zmiany w art. 113 i 183a 1 Kodeksu pracy). Zgodnie ze zmianami „jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, jest niedopuszczalna”. Obecnie każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację.
  2. Kwestie mobbingu (zmiany w art. 943 Kodeksu pracy). Ustawodawca uzupełnił ten przepis o możliwość dochodzenia od pracodawcy odszkodowania także w sytuacji, gdy pracownik nie rozwiązał stosunku pracy. Tym samym mógłby on ubiegać się o odszkodowanie w dwóch przypadkach: w razie rozwiązania, wskutek mobbingu, umowy o pracę oraz w razie wyrządzenia mu, w rezultacie stosowania mobbingu, szkody, niezależnie od tego, czy stosunek pracy nadal trwa czy też został on rozwiązany przez pracodawcę.
  3. Wydawanie świadectwa pracy (dodanie § 14 oraz zmiana § 21 w art. 97 Kodeksu pracy). Zmiany dotyczą przede wszystkim wydłużenia terminów do wystąpienia z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy do pracodawcy oraz żądaniem jego sprostowania do sądu pracy z 7 do 14 dni. Ponadto dodany 14 uprawnia pracownika, w przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy, do wystąpienia z roszczeniem do sądu pracy.

Źródło: Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA


Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.