Przepisy BHP są nierozerwalnie związane z każdym zakładem pracy – bez względu na jego wielkość czy rodzaj wykonywanych zadań. Dlatego pracodawca zawsze ma obowiązek ich przestrzegania, nawet jeśli zatrudnia tylko jednego pracownika. Nie ma też znaczenia, czy jest to hala obróbki metali, montażownia, przetwórnia spożywcza, czy biuro. W każdym z takich miejsc muszą być spełnione określone przepisami zasady BHP. Które z nich obowiązują w biurze?
Higiena i estetyka wnętrz – BHP w biurze
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi bezpiecznych i komfortowych warunków wykonywania zadań. W przypadku biura oznacza to przede wszystkim utrzymanie porządku i czystości oraz zadbanie o estetyczny wygląd wnętrz i wyposażenia. Co to oznacza w praktyce?
Pomieszczenia biurowe, socjalne i sanitarne muszą być regularnie sprzątane. Jeśli biuro jest duże i nie ma możliwości zatrudnienia pracownika na takim etacie, należy podpisać umowę z firmą sprzątającą. Czynności takie jak ścieranie kurzu czy odkurzanie blatów i wykładzin powinny być przeprowadzane codziennie. Okresowo są też zalecane mycie okien, pranie wykładzin i inne gruntowne porządki.
Na pracodawcy spoczywa też obowiązek utrzymania pomieszczeń w dobrym stanie technicznym. Jego opis należy uwzględnić, sporządzając ewentualny protokół powypadkowy, jeśli np. powodem wypadku będzie urwana oprawa oświetleniowa. Protokół jest dowodem bieżącego wykonywania napraw różnych usterek technicznych oraz planowanych remontów.
Oświetlenie i klimatyzacja
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca ma również obowiązek zapewnić pracownikom dostęp do światła dziennego. Wyjątkiem są firmy znajdujące się w nietypowych lokalizacjach, np.:
- przejścia podziemne,
- dworce kolejowe,
- podziemne garaże i piwnice,
- hotele,
- pomieszczenia gastronomiczne i usługowe,
- obiekty handlowe,
- obiekty zabytkowe.
W wymienionych wyżej budynkach trzeba zapewnić sztuczne oświetlenie o poziomie jasności odpowiednim do wykonywanych zadań. Odpowiednie wytyczne znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Powierzchnia biurowa i wyposażenie a BHP w biurze
W myśl przepisów BHP w biurze pracownicy muszą też mieść do dyspozycji odpowiednią przestrzeń. Zgodnie z wytycznymi na jednego pracownika przypada:
- 2 m2 powierzchni podłogi, która nie jest zajęta przez meble czy wyposażenie,
- 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia.
Jeśli pomieszczenie nie jest klimatyzowane, to jego wysokość nie może być mniejsza niż 3 m, lub 2,5 m – w przypadku maksimum czterech pracowników. Na każdego z nich przypada 15 m3 wolnej objętości wnętrza. Natomiast jeżeli w biurze znajduje się klimatyzacja i wentylacja, to:
- nie powinno w nim być przeciągów,
- klimatyzacja powinna być regularnie czyszczona i konserwowana,
- temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić minimum 18 st. C.
Ponadto ścianki działowe tzw. boksów – gdy są zamontowane – nie mogą być wykonane z tłukących się materiałów. Powinny być też stabilne i solidnie zamontowane. Jeśli na skutek ich przewrócenia się dojdzie do urazu, protokół powypadkowy powinien uwzględnić ewentualne odstępstwa od tej zasady.
Woda i środki sanitarne
Kolejnym ważnym obowiązkiem pracodawcy, jeśli chodzi o m.in. BHP w biurze, jest zaopatrzenie pracowników w wodę do picia oraz środki higieny osobistej. Tutaj istnieje wiele możliwości – począwszy od wstawiania dystrybutorów, przez stosowanie filtrów nakranowych, po stałą dostawę wody butelkowanej. Mydło, ręczniki czy papier toaletowy są kupowane ze środków socjalnych lub też pracownik otrzymuje dodatek do pensji przeznaczony na ich zakup.