Wszyscy wiemy, że śmieci należy segregować. Jest to niezbędne, ponieważ w późniejszym etapie zostaną one przetworzone na inne lub te same przedmioty codziennego użytku. Warto jednak robić to poprawnie, ponieważ segregacja śmieci wcale nie jest tak jednoznaczna jak nam się wydaje.
Świadczą o tym poniższe przykłady.
- Wyrzucamy słoiki i puszki do odpadów zmieszanych
Jest to poważny błąd, ponieważ na szkło i metal są odpowiednie pojemniki. W późniejszym etapie słoiki i butelki zostaną przetopione i nie będą zalegały na wysypiskach śmieci.
Ważne! Przed wyrzuceniem szklanych pojemników lub puszek po jedzeniu nie należy ich myć – trzeba je opróżnić. Zostaną one umyte w sortowni.
- Nie wszystko jest szkłem na jakie wygląda
Okazuje się, że nie każde szkło nadaje się do wyrzucenia do tego samego pojemnika. Dotyczy to naczyń żaroodpornych, stłuczonych szklanek, luster, szyb samochodowych czy okularów. Przedmioty te mają inną temperaturę topnienia, niż tzw. szkło stołowe. Do pojemnika na szkło należy więc wrzucać tylko butelki i słoiki po napojach i żywności, a także szklane opakowania po kosmetykach.
- Resztki zwierzęce to nie odpady biodegradowalne
Do odpadów biodegradowalnych nie wolno wrzucać mięsa, kości czy resztek jedzenia z mięsem. Nie powinny tam trafiać również włosy, sierść, odchody czy trociny lub żwirek z odchodami.
- „Kartony” nie są papierem
Pojemniki po mleku lub soku to tzw. tetra-paki, więc należy je wyrzucać do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne. Niestety, nie zawsze o tym wiemy i tego przestrzegamy.
- Paragony też nie są papierem
Jest to jeden z najczęstszych błędów. No bo przecież paragon wydrukowany jest na papierze i tak nam najczęściej się kojarzy. A to błąd. Paragony drukowane są na papierze termicznym, który zawiera niezdrowy bisfenol A, dlatego nie nadają się do recyklingu. Należy je wrzucać do czarnych pojemników na odpady zmieszane.
Źródło: https://onet.pl
Zobacz też:
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA