Badania przeprowadzone przez Koalicję Bezpieczni w Pracy ukazało, że ponad 80% Polaków odczuwa stres w pracy. Pracodawcy mają więc zadanie, by poprawić warunki pracy i tym samym wyeliminować, a przynajmniej zminimalizować jego poziom. Istnieją jednak zawody, w których stres jest nieodłącznym elementem podejmowania prawie wszystkich czynności.
Na poziom stresu wpływa kilka czynników, jednak każdy człowiek odczuwa je indywidualnie. Jedni poradzą sobie bez problemu, inni będą sparaliżowani strachem.
Jakie zawody są najbardziej stresujące?
- Żołnierz, policjant i strażak. Wiele badań dowodzi, że najwięcej stresu wywołują prace, które wiążą się z zagrożeniem życia. Podstawowym czynnikiem powodującym stres jest tutaj ryzyko utraty zdrowia i życia. Podczas rekrutacji prowadzi się więc specjalne testy psychologiczne, które mają ukazać, czy ta osoba poradzi sobie na tym stanowisku.
- Lekarz, pielęgniarka, położna, pilot i kontroler lotów. Kolejnym czynnikiem wpływającym na poziom stresu jest odpowiedzialność za innych. Są to zawody, w których ponosi się odpowiedzialność za zdrowie i życie innych osób.
- Dziennikarz, aktor, muzyk czy tancerz. Niektórzy odczuwają ogromny stres, gdy muszą wystąpić przed dużą publicznością.
- Zawód związany z terminowością. Czas, a właściwie jego ograniczenie, czyli terminowość, to kolejny czynnik, który wywołuje stres.
Occupational Information Network (O*NET) opracowało inny sposób mierzenia poziomu stresu. W swoich opracowaniach stosuje 100-stopniową skalę do jego oceny. Im więcej punktów, tym wyższy stres.
Zgodnie z zestawieniem, najbardziej stresującymi zawodami są:
- ginekolog, dyspozytor policyjny, lotniczy lub medyczny, tancerz/tancerka – 97 pkt.;
- chirurg – 96 pkt.;
- pilot samolotu, event manager/planer – 95 pkt.;
- internista, pielęgniarz/pielęgniarka, arteterapeuta, strażnik więzienny, dyrektor generalny, – 94 pkt.;
- właściciel domu pogrzebowego, pracownik socjalny – 93,3 pkt.;
- Położnik/położna, strażak, policjant, psychoterapeuta, terapeuta oddechowy, kurator sądowy, agent gwiazd, artystów itd., sędzia sportowy – 93 pkt.
Źródło: https://www.praca.pl, https://www.onetonline.org
Zobacz też:
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA