Większość chemikaliów występujących w obrocie towarowym charakteryzuje się właściwościami niebezpiecznymi stwarzającymi zagrożenie dla pracowników, grożącymi skażeniem środowiska, zniszczeniem lub uszkodzeniem obiektów magazynowych, środków transportu. Magazyny, w których są składowane substancje chemiczne i ich mieszaniny o właściwościach niebezpiecznych stanowią miejsca pracy o wysokim stopniu zagrożenia.
Wentylacja pomieszczeń magazynowych
Magazyn, w którym są przechowywane substancje chemiczne i ich mieszaniny powinien spełniać szereg wymagań technicznych. Pomieszczenia magazynowe przeznaczone do składowania substancji chemicznych muszą być wyposażone w wentylację mechaniczną, która powinna zapewnić od 3 do 6 wymian na godzinę. W przypadku składowania substancji bardzo toksycznych należy zapewnić co najmniej 10 wymian na godzinę. Wentylacja mechaniczna powinna mieć również możliwość pracy w trybie awaryjnym, który zapewnia możliwość nie mniej niż 10 wymian na godzinę.
Konstrukcja pomieszczeń
Wentylacja powinna zapewnić utrzymanie stężeń szkodliwych substancji chemicznych na poziomie mniejszym niż najwyższe dopuszczalne stężenie. Otwory wyciągowe wentylacji powinny być rozmieszczone zgodnie z grawitacyjnym ruchem par i gazów, tzn. dla par i gazów cięższych od powietrza otwory rozmieszcza się nad powierzchnią podłogi, dla par i gazów lżejszych od powietrza lub o tym samym ciężarze pod stropem.
W magazynach chemikaliów nie można stosować instalacji ogrzewającej z odkrytymi elementami grzewczymi, jak np. spirale. Konstrukcja i materiały użyte do budowy magazynu powinny zapewnić izolowanie substancji chemicznych od środowiska naturalnego. Na wypadek niekontrolowanego wycieku magazyn powinien być wyposażony w bezodpływową kanalizację awaryjną, umożliwiającą gromadzenie cieczy w przypadku awarii. Posadzka, podłoże i fundament również powinny być nieprzepuszczalnie dla chemikaliów.
W pomieszczeniach przeznaczonych do przechowywania substancji palnych podłoga musi być wykonana w wersji odprowadzającej ładunki elektrostatyczne. Magazyny powinny być wyposażone w sprawną infrastrukturę przeciwpożarową zgodną z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.
Oświetlenie i drogi ewakuacyjne
Magazyn substancji chemicznych powinien być wyposażony w oświetlenie awaryjne (zapasowe oraz kierunkowe ewakuacji).W oświetlenie awaryjne należy również wyposażyć korytarze i dojścia z zewnątrz budynku prowadzące do magazynu. Oprawy lamp oświetleniowych powinny mieć wysoki stopień szczelności co najmniej IP 65 (pył nie wnika do wnętrza oprawy, silna struga wody nie powinna dostać się do wnętrza oprawy w ilości mogącej wywołać szkodliwe skutki). Ponadto należy, zwłaszcza w magazynach substancji chemicznych o własnościach Pomieszczenia magazynowe powinny posiadać co najmniej dwa wyjścia ewakuacyjne prowadzące bezpośrednio na zewnątrz magazynu lub korytarz. Przy wejściu powinny być rozmieszczone:
- prysznice ratunkowe
- płuczki do płukania oczu
- umywalka z ciepłą wodą,
– usytuowane w ten sposób, aby z każdego miejsca magazynu odległość do nich nie przekraczała 20 m.
Transport wewnętrzny
W procesie magazynowania i transportu wewnętrznego należy przede wszystkim unikać niebezpiecznych zachowań zidentyfikowanych za pomocą np. oceny ryzyka zawodowego przeprowadzonej na danych stanowiskach pracy. Kierować się trzeba informacjami zawartymi w kartach charakterystyki chemikaliów, które pozwalają określić potencjalne zagrożenia, powstające podczas magazynowania i transportu wewnętrznego towarów niebezpiecznych. Na podstawie tych informacji można przewidzieć, jakie mogą być ich skutki oraz jak można im przeciwdziałać. W miejscach składowania chemikaliów muszą być wywieszone instrukcje określające sposób składowania, pakowania, załadunku i transportu towarów niebezpiecznych. Z treścią instrukcji należy zapoznać pracowników, zwłaszcza zatrudnionych przy tych pracach.
W instrukcjach należy także uwzględniać sytuacje awaryjne. Sposób składowania substancji chemicznych w magazynie powinien zapewniać:
- przestrzeganie ograniczeń dotyczących wspólnego składowania i stosowania materiałów towarów
- ograniczenie ilości jednocześnie składowanych materiałów do ilości dopuszczalnej dla danego materiału i danego pomieszczenia; przestrzeganie zasad rotacji towarów z zachowaniem dopuszczalnego czasu składowania poszczególnych substancji
- zachowanie dodatkowych wymagań specyficznych dla składowania towarów i ich stosowania; rozmieszczenie towarów w sposób umożliwiający prowadzenie kontroli ich składowania.
Źródło materiały CIOP i PIB
najbliższe szkolenia szkolenia z zakresu prawa pracy
KURS SPECJALISTA DS. KADR I WYNAGRODZEŃ Z KODEM ZAWODU |
Szkolenie zdalne/wideokonferencja |
17.01.2025 |
Zobacz więcej |
Sygnaliści – nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 25.09.2024 |
Białystok |
17.03.2025 |
Zobacz więcej |
Zobacz też: