Prawie wszyscy posiadacze działek lub domków jednorodzinnych są wyposażeni w kosiarki elektryczne lub spalinowe. Niestety, proces koszenia trawnika czy nawet łąki niesie ze sobą poważne zagrożenia. Wśród najistotniejszych niebezpieczeństw wymienić można odpryski kamieni, które mają potencjał poważnie uszkodzić nasze oczy. W związku z tym, w trakcie prac koszenia, niezwykle istotne jest noszenie ochronnych okularów, które zapewnią odpowiednią ochronę.
Istnieje również ryzyko wystawienia się na poważne obrażenia stóp i nóg związane z kontaktami z szybko wirującym nożem kosiarki lub ostrą żyłką tnącą. W takich sytuacjach, często dochodzi do poważnych urazów, włącznie z amputacją palców. Dlatego, przygotowując się do prac koszenia trawnika, konieczne jest założenie odpowiedniego obuwia, które zapewni ochronę całej stopy. Trzewiki, półbuty lub buty stanowią odpowiedni wybór, natomiast noszenie sandałów lub klapek podczas koszenia może prowadzić do bolesnych konsekwencji.
Wielu ludzi bagatelizuje również zasady bezpieczeństwa związane z obsługą kosiarek elektrycznych. Niestety, te urządzenia często ulegają blokadom. Próba odblokowania noża kosiarki bez odłączania jej od źródła zasilania może prowadzić do poważnych obrażeń. Warto pamiętać, aby nie używać kosiarek elektrycznych podczas opadów deszczu lub na mokrej trawie. W najlepszym przypadku naruszymy sprzęt, ale w gorszym narażamy się na ryzyko porażenia prądem.
Dużo większe zagrożenia niesie ze sobą koszenie za pomocą tzw. kos spalinowych. Są to z reguły urządzenia o dużej mocy. Podczas ich obsługi konieczne jest stosowanie:
– osłony twarzy chroniącej oczy przed odpryskami kamieni, łodyg roślin itp.;
– ochronników słuchu (natężenie hałasu zwykle znacznie przekracza dopuszczalny poziom 85 db);
– obuwia chroniącego stopy i podudzia (skuteczną ochronę stanowią kalosze).
Warto także pamiętać o założeniu grubych rękawic. Kosiarki często generują drgania mechaniczne, które mogą powodować nieprzyjemne mrowienie w dłoniach po dłuższym okresie koszenia.
Jeśli chodzi o kosiarki spalinowe, warto zwrócić uwagę na dostępną w specjalistycznych sklepach odzież ochronną do ich obsługi. W takich miejscach zazwyczaj można znaleźć dedykowany sprzęt, który zapewnia ochronę. Wystarczy zapytać sprzedawcę, który doradzi odpowiedni zestaw osłon, włącznie z ochroną twarzy i słuchu.
Jeśli nie chcemy kupować „firmowego sprzętu”, tańszym rozwiązaniem może być zastosowanie osłony twarzy oraz wkładek przeciwhałasowych.
Źródło: materiały CIOP i PIB
najbliższe szkolenia BHP
Zobacz też: