Kogo nie można zwolnić z pracy?

Kogo_nie_mozna_zwolnic_z_pracy

Pracownicy, których nie mnożna zwolnić z pracy

Grupa pracowników, których nie można wprost zwolnić z pracy, albo zwolnienie ich jest bardzo trudne i możliwe tylko w szczególnych okolicznościach, jest bardzo szeroka. Kogo więc dotyczy?  

Niektóre grupy pracowników są chronione prawem przed zwolnieniem. Czynniki, które wpływają na ten zakaz to m.in.: wiek, rodzicielstwo, urlop czy nawet przynależność do związku zawodowego.

Wiek przedemerytalny

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, któremu do osiągnięcia wieku emerytalnego zostało nie więcej niż cztery lata , a okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Muszą być jednak spełnione dwa warunki:

  1. pracownik musi osiągnąć wiek niezbędny do przyznania mu prawa do emerytury, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
  2. pracownik musi legitymować się odpowiednim stażem pracy.

Warto zaznaczyć, że niektórzy pracownicy osiągają wiek emerytalny wcześniej niż powszechnie przyjęty. W takim przypadku korzystają oni z ochrony w okresie czterech lat przed jego osiągnięciem.

Urlop lub zwolnienie lekarskie

Zgodnie z przepisami pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, który przebywa na urlopie, bądź jego nieobecność jest usprawiedliwiona chorobą.

Ciąża i urlop macierzyński

Kobiety, które są w ciąży czy przebywają na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym podlegają ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy. Ochroną objęty jest także ojciec, który korzysta z urlopu tacierzyńskiego.

Działacz związkowy

Kolejną grupą pracowników, którym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, są działacze związkowi. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszyscy podlegają ochronie, tych chronionych wskazuje pracodawcy zarząd zakładowej organizacji związkowej. Wówczas pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem albo z innym pracownikiem.

Inne grupy

Z ochrony stosunku pracy korzystają również m.in.:

  • osoby skierowane do pracy przy zwalczaniu epidemii,
  • aptekarze pełniący funkcję z wyboru w organach izb aptekarskich,
  • pielęgniarki lub położne pełniące funkcję z wyboru w organach odpowiednich izb samorządowych,
  • lekarze pełniący funkcję z wyboru w organach izb lekarskich oraz lekarze weterynarii pełniący funkcję z wyboru w organach izb lekarsko-weterynaryjnych,
  • posłowie i senatorowie oraz radni,
  • żołnierze powołani do czynnej służby wojskowej,
  • społeczni inspektorzy pracy.

Źródło: https://www.infor.pl/

 

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA


Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.