Kodeks pracy: jawność wynagrodzenia w ofertach pracy

79

Pracodawca publikując oferty pracy będzie zobowiązany podać również wysokość oferowanego wynagrodzenia na danym stanowisku. Jest to jedna z najważniejszych zmian w poselskim projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Obecnie po I czytaniu na posiedzeniu Sejmu projekt został skierowany Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

W uzasadnieniu projektu napisano, że celem nowelizacji jest zobowiązanie pracodawców do przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach zatrudnienia proponowanego wynagrodzenia, które planują zaproponować aplikującym na dane stanowisko kandydatom.

Brak informacji o proponowanym wynagrodzeniu w ofertach pracy uderza szczególnie mocno w najbardziej narażone na nierówne i dyskryminacyjne traktowanie grupy zatrudnionych: młodych pracowników oraz kobiety. Ponadto podkreślają, że wynagrodzenia w Polsce to temat tabu, a rekruterzy i pracodawcy często uznają pytania dotyczące wynagrodzenia za przejaw braku kultury, roszczeniowości albo arogancji.

Autorzy nowelizacji przekonują, że zmiana zwyczajów na rynku będzie korzystna zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców.

Projekt ma duże szanse na wejście w życie, ponieważ na ostatnim posiedzeniu Sejmu taką zmianę poparło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

Stanisław Szwed, sekretarz stanu w MRPiPS podkreślił, że stanowiska rządu co do tego projektu jeszcze nie ma, ale opinia resortu jest pozytywna. Wymaga on jednak prac legislacyjnych.

System widełkowego określania wysokości płac na stanowiskach obowiązuje już w sferze budżetowej i wywołuje pewne wątpliwości. Na pewno temat jawności płac wymaga kompleksowej analizy. Ale zgadzamy się co do kierunku zmian zawartego w projekcie – dodał.

Zmianę przepisów popierają związki zawodowe. Pozytywną opinię przedstawiła NSZZ „Solidarność”. Wskazała, że brak informacji o wysokości pensji często ma na celu zatajanie nierównego traktowania pracowników oraz pozyskanie zatrudnionych jak najniższym kosztem. Projekt popierają też eksperci.

W celu nawiązania współpracy w zakresie prawa pracy skontaktuj się z Robertem Maliszewskim Dyrektorem Działu Prawnego SEKA S.A. 225178844 robert.maliszewski@seka.pl

Źródło: www.infor.pl

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA


Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.