Bezpieczeństwo to wartość nadrzędna
KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. to lider w produkcji miedzi i srebra, jest też jednym z większych pracodawców w kraju. Bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną wpisaną DNA firmy. Spółka poczuwa się nie tylko do odpowiedzialności za swoich pracowników, ale również za całe otoczenie biznesowe.
Działania w dobie epidemii
Już na początku epidemii koronawirusa została powołany sztab kryzysowy, który już w lutym rozpoczął analizę sytuacji i przygotowując się na różne scenariusze rozwoju sytuacji. Pierwszym działaniem, jakie podjęto, było przeprowadzenie kampanii informacyjnej za pośrednictwem specjalnie uruchomionej info linii oraz skrzynki mailowej dedykowanej pracownikom i ich rodzinom. W celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa tam gdzie to było możliwe wprowadzono pracę zdalną. Pracownicy powyżej 65 roku życia zyskali możliwość pozostania w domu z utrzymaniem wynagrodzenia. Wszystkie wyjazdy na szkolenia czy delegacje zostały wstrzymane. Zmniejszono liczbę osób przewożonych w autobusach pracowniczych i osób w górniczych klatkach zjazdowych. Ograniczono możliwość kontaktu pracowników z różnych zmian. Chcąc chronić swoją społeczność, zadbano o bezpieczne powroty pracowników z urlopów, analizując miejsca, w których odpoczywają i w razie potrzeby odsyłając ich do samoizolacji lub na testy. Wprowadzono wreszcie pomiar temperatury ciała za pomocą kamer termowizyjnych.
„Zero szkód”
KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. realizuje politykę „Zero Harm” dąży do minimalizacji zagrożeń dla pracowników, społeczności lokalnych oraz środowiska. Pracownicy hut i kopalń pracują w niezwykle trudnych warunkach narażeni są na kilkadziesiąt poważnych zagrożeń. W warunkach kopalnianych najpoważniejsze są zagrożenia naturalne. Spółka wprowadziła system monitorowania zagrożeń sejsmicznych. KGHM realizuje zintegrowany model zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wdrażane działania już od pierwszych chwil pokazały wyraźnie, że KGHM angażuje się w kwestie bezpieczeństwa, odważnie podejmując często niestandardowe decyzje.
Obostrzenia sanitarne
„Pracownicy wyposażani są w środki ochrony osobistej. Zapewniamy stały dostęp do środków higieny oraz płynów do dezynfekcji. Trwa systematyczna dezynfekcja wspólnych przestrzeni na terenie Oddziałów, prowadzona w przerwach między zmianami. Dezynfekcje w kopalniach obejmują m.in. wejścia, klatki zjazdowe, łaźnie, regały z aparatami, lampownie, autobusy pracownicze, punkty wydawania napojów. Zamówiono sprzęt do ozonowania, przystosowany do kubatury pomieszczeń w oddziałach KGHM. Wykorzystując pomysł pracowników w ZG Rudna, zamontowano specjalne kurtyny izolujące załogę podczas zjazdu i wyjazdu. Stołówki pracownicze sprzedają jedzenie wyłącznie na wynos. Została też ograniczona liczba osób wchodzących na teren kantyn.” Powiedziała Agnieszka Ryżewska Kierownik Wydziału HR Business Partnerów KGHM Polska Miedź S.A.
Zaostrzone zasady bezpieczeństwa dotyczą wszystkich stanowisk pracy. W oparciu o wytyczne Sanepidu oraz GIS przeprowadzono szereg działań prewencyjnych. Jak wykazała praktyka najbardziej efektywne okazały się działania edukacyjne.
Społeczna odpowiedzialność KGHM
„KGHM w tym szczególnie trudnym czasie włączył się w walkę z pandemią. Grupa Kapitałowa KGHM działa w tym obszarze od momentu pierwszego przypadku koronawirusa. I tak NITROERG zajmujący się produkcją ładunków wybuchowych uruchomił błyskawicznie linię technologiczną do produkcji płynu biobójczego. Fundacja KGHM Polska Miedź przekazała z końcem marca 20 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji Nitrosept szpitalom, hospicjom i innym placówkom medycznym na terenie całej Polski. Spółki KGHM ZANAM, MERCUS Logistyka i Zagłębie Lubin rozpoczęły produkcję masek i fartuchów ochronnych. Uszyte i wysterylizowane środki ochrony osobistej trafiają do najbardziej potrzebujących. W marcu 2020 r. Fundacja KGHM przekazała ponad 1,2 mln zł na zakup sprzętu niezbędnego do ratowania zdrowia i życia, w tym respiratory, testy, dozowniki tlenowe. Pomoc trafiła do Szpitala MCZ w Lubinie i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.” Agnieszka Ryżewska.
Działania na przyszłość
Na dzisiaj trudno powiedzieć, jakie działania będzie trzeba podjąć w przyszłości, ale okazało się, że działania, które zostały podjęte do tej pory okazały się skuteczne. Ponieważ jednak sytuacja jest nieprzewidywalna KGHM poszukuje nowych rozwiązań, które mają na celu zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa.
Materiał jest także umieszczony na platformie wydawniczej, przyjaznej do czytania treści na smartfonie, zobacz poniżej:
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa; audytu, szkolenia i nadzoru, skontaktuj się z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel. 22 517 88 66 e-mail: michal.sekunda@seka.pl.
W cyklu DOŚWIADCZENIE, opisaliśmy już kilka bardzo ciekawych case study działań SEKA S.A. ze swoimi klientami, do których należą największe światowe marki:
Shell – interweniuj, przestrzegaj, szanuj Więcej…
AMREST – Quick service & casual dining Więcej…
Rolls-Royce – organizator pracy bezpiecznej Więcej…
DHL – „O mały włos” Więcej…
PROSAVE.pl – Życie chronione wiedzą Więcej…
SEKA S.A. zaprasza na spotkanie biznesowe on-line w formie szkolenia, podczas którego zostaną omówione najważniejsze kwestie dotyczące audytu RODO w kadrach.
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA