CELE SZKOLENIA
Spawanie laserowe jest to rodzaj techniki spawania polegającego na stapianiu obszaru styku wiązką promieni laserowych. Spawanie takie prowadzone jest w osłonie gazu obojętnego lub – jeżeli materiał spawany nie utlenia się – w powietrzu i zapewnia dużą wytrzymałość spoin. To najbardziej zaawansowany rodzaj spawania znajdujący zastosowanie w wielu branżach, od sprzętu lotniczego i medycznego po produkcję biżuterii.ADRESACI SZKOLENIA
Spawanie laserowe ma wszechstronny charakter. Spoina ma głębokie połączenia i lepszą tolerancję na dopasowanie połączenia. Zapewnia również mniejszą porowatość wewnętrzną i pękanie.Ze względu na wysoką precyzję, szybszy czas obróbki, szeroką tolerancję materiałową i niezmienną jakość, spawanie laserowe ma różne zastosowania, w tym:
– branża motoryzacyjna
– konstrukcje stalowe
– przemysł stoczniowy
– budowa narzędzi
KORZYŚCI
Wysoka precyzja sprawia, że system spawania laserowego nadaje się do wytwarzania narzędzi. Technologia doskonale sprawdza się produkcji precyzyjnych narzędzi do tłoczenia, wykrawania i odlewania.Ponieważ proces ten wymaga niskiego dopływu ciepła, występuje mniej naprężeń termicznych. Skupiona wiązka topi tylko niewielką powierzchnię metalu, co powoduje zminimalizowanie wewnętrznych naprężeń i zniekształceń obrabianego przedmiotu wywołanych ciepłem.
Wiązkę laserową można kontrolować i skupiać na małym obszarze. Pozwala to na spawanie elementów z wysoką precyzją. Elastyczny rozmiar plamki sprawia, że spawanie laserowe najlepiej nadaje się do delikatnych lub cienkich metali.
Posiadamy certyfikację TUV.
ZAKRES TEMATYCZNY
- Kurs swoim zakresem obejmuje następujące zagadnienia:
Spawanie – charakterystyka metod spawalniczych.
Bezpieczeństwo pracy.
Cięcia termiczne metali.
Materiały podstawowe – stale; budowa i ich właściwości.
Szkolenia i egzaminowanie spawaczy wg PN-EN ISO 9606.
Zakres procesów spajania (spawania, lutowania, zgrzewania) i ich przegląd.
Przygotowanie elementów do spawania, oznakowanie spoin na rysunkach, pozycje spawania.
Naprężenia i odkształcenia powstające przy spawaniu, sposoby ich usuwania.
Wady i niezgodności spoin, metody badania połączeń spawanych.
Charakterystyka metod.
Zajęcia praktyczne.
Terminy szkolenia