CELE SZKOLENIA
Zapoznanie uczestników z zagadnieniami prawnymi oraz ekonomicznymi dotyczącymi odnawialnych źródeł energii, szacowanie opłacalności, czasu zwrotu z inwestycji w OZE, funkcjonowanie systemów wsparcia zgodnie z ustawami i regulacjami unijnymi.
ADRESACI SZKOLENIA
• inwestorzy i deweloperzy źródeł OZE
• odbiorcy energii zainteresowani własną instalacją OZE lub zakupem energii z OZE
• pracownicy organów administracji publicznej uczestniczących w procesie inwestycyjnym instalacji OZE
• przedstawiciele jednostek samorządowych i administracji publicznej odpowiedzialni za odnawialne źródła energii
• spółki obrotu energią
• prawicy świadczący usługi prawne dla sektora OZE
• pracownicy banków finansujących inwestycje w odnawialne źródła energii
• wszystkie osoby zainteresowane omawianą tematyką.
KORZYŚCI
Znajomość cech charakterystycznych budynków jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej oraz budynków przemysłowych spełniających kryteria zero emisyjności i energooszczędności, wiedza z zakresu nowoczesnych rozwiązań OZE oraz korzyści płynących z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii np. słońca, wiatru, biomasy, wody, odpadów itp. umiejętność przygotowania audytów energetycznych i audytów zapotrzebowania na energię cieplną, wiedza na temat rozwiązań prawnych i ekonomicznych z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego, regulacje krajowe i unijne.
ZAKRES TEMATYCZNY
1. Regulacje prawne i charakterystyka budynków pasywnych i energooszczędnych.
2. Ćwiczenia z zakresu przygotowanie audytów efektywności energetycznej: na jakie elementy należy zwracać uwagę, co wpływa na efektywność energetyczną, jakie dane techniczne budynków wpływają na prawidłowe sporządzenie audytów, uczestnicy przygotują audyt budynków jednorodzinnych, wielorodzinnych i przemysłowych.
3. Development projektów instalacji odnawialnych źródeł energii: instalacje fotowoltaiczne, instalacje wiatrowe, pompy ciepła, magazynowania energii.
4. Projektowanie praktycznego wykorzystywania energii: programy do projektowania, kalkulatory zużycia energii, gazu, ciepła, faktury za energię elektryczną jak czytać dane, jakie opłaty ponosimy i na czym możemy zaoszczędzić?
5. Finasowanie projektów inwestycyjnych OZE: dotacje, kredyty, pożyczki, leasing. Przygotowanie wniosków i dokumentów wymaganych do ubiegania się o dofinansowanie.
6. Sprzedaż energii, świadectw pochodzenia energii, zielone certyfikaty, błękitne certyfikaty, białe certyfikaty z OZE na rynku giełdowym i poza emisyjnym (OTC).
7. Gospodarka obiegu zamkniętego, minimalizowanie zużycia surowców i wielkości odpadów oraz emisji i utraty energii. Optymalna gospodarka zasobami. Zwiększenie efektywności wykorzystywania dóbr i surowców.
8. Sposoby optymalnego wykorzystywania surowców odnawialnych i kopalnych, nowoczesne pomysły radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata.
9. Szanse i zagrożenia zrównoważonego rozwoju.
10. Podsumowanie oraz sesja pytań i odpowiedzi.