CELE SZKOLENIA
Celem szkolenia jest omówienie wymagań jakie obowiązują producentów, importerów, dystrybutorów i użytkowników substancji chemicznych wynikających z rozporządzenia REACH, rozporządzenia CLP oraz innych aktów prawnych, w tym przedstawienie zmian wynikających z przepisów oraz terminami ich wdrożenia
ADRESACI SZKOLENIA
Szkolenie jest przeznaczone dla:
– pracodawców, kadry kierowniczej firm zajmujących się wytwarzaniem i sprzedażą substancji i mieszani chemicznych,
– importerów chemikaliów z krajów poza UE/EOG,
– pracowników firm zajmujących się dystrybucją substancji i mieszanin chemicznych na terenie UE/EOG,
– osób zarządzających i nadzorujących pracę na stanowiskach, na których stosowane są chemikalia,
– pracowników stosujących na stanowiskach pracy substancje i mieszaniny chemiczne.
KORZYŚCI
Uczestnik podczas szkolenia uzyskuje aktualną i praktyczną wiedzę w zakresie wymagań prawnych zawartych w REACH i CLP dotyczącą szeroko rozumianego zarządzania i postępowania z chemikaliami, obejmującą obowiązki producentów, importerów, dystrybutorów oraz użytkowników. Wartością dodaną są praktyczne informacje z organizacji miejsc i stanowisk pracy, na których stosowane są substancje i mieszaniny chemiczne
ZAKRES TEMATYCZNY
1. Pakiet legislacyjny obowiązujący na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) zgodnie z Rozporządzeniem (WE) Nr 1907/2006 (REACH) oraz Rozporządzeniem (WE) Nr 1272/2008 (CLP).
2. Podstawowe cele i zasady systemu stworzonego przez rozporządzenie REACH.
3. Europejskie i polskie wymagania prawne związane z rozporządzeniem REACH.
4. Wymagania, obowiązki i odpowiedzialność producentów, importerów, dystrybutorów oraz użytkowników wynikające z przepisów rozporządzenia REACH i CLP.
5. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) – rejestracja, ocena, udzielanie zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów obowiązująca dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej i w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).
6. System klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin zgodnie z Rozporządzeniem CLP.
7. Zharmonizowany system klasyfikacji i oznakowanie substancji i mieszanin chemicznych wynikający z rozporządzenia CLP.
8. Zmiany w identyfikacji i nazywaniu substancji obowiązujące od 19.12.2023 r., które zawarte są w poradniku „Guidance for identification and naming of substances under REACH and CLP”.
9. Wymagania i obowiązki wynikające z umieszczenia substancji stanowiącymi bardzo duże zagrożenie (SVHC) na liście kandydackiej zgodnie z rozporządzeniem REACH. Lista kandydacka substancji chemicznych ECHA – aktualizacja na rok 2024.
10. Procedury gromadzenia i oceny informacji o właściwościach i zagrożeniach związanych z substancjami chemicznymi na stanowisku pracy. Organizacja pracy z chemikaliami zapewniająca spełnienie zasad bhp.