Kary za nieprawidłowe prowadzenie ewidencji BDO
Każdy posiadacz odpadów musi prowadzić ich ewidencję.
Wyjątki: zgodnie z Art. 66 pkt.4. Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 o odpadach obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy:
1) wytwórców:
a) odpadów komunalnych,
b) odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
c) będących rolnikami gospodarującymi na powierzchni użytków rolnych poniżej 75ha, o ile nie podlegają wpisowi do rejestru na podstawie art.51ust.1;2)osób fizycznych i jednostek organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na potrzeby własne, zgodnie zart.27ust.8;3)podmiotów, o których mowa wart.45ust.1pkt1;
Od 1 stycznia 2020 r. wszystkie dokumenty w ewidencji powinny być przygotowywane za pośrednictwem BDO. Jeżeli pomimo tego obowiązku przedsiębiorca nie będzie prowadził ewidencji lub będzie to robił nieterminowo albo niezgodnie z faktyczną ilością czy rodzajami przekazywanych odpadów, będzie mu groziła kara grzywny lub aresztu.
Art.180. 1.Kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi ewidencji odpadów albo prowadzi tę ewidencję w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym, podlega karze grzywny.
W obecnej sytuacji, ze względu na epidemię COVID-19, ewidencję odpadów można prowadzić jeszcze w formie papierowej do 31 grudnia 2020 r. Jednak najpóźniej do 31 stycznia 2021 r. wszystkie wystawione w tym czasie karty trzeba przenieść do Systemu BDO
Jakie kary i za co przy błędach w ewidencji BDO?
Jeśli przedsiębiorca będzie prowadził swoją działalność bez wpisu do BDO to może mu grozić kara grzywny od 100 zł do ponad 1 miliona złotych.
Administracyjna kara pieniężna za naruszenia, o których mowa w ust.1, wynosi nie mniej niż 5000zł i nie może przekroczyć 1000000zł.
Kara aresztu może grozić m.in. za:
- poddawanie odzyskowi odpadów medycznych i weterynaryjnych, których odzysk jest niedopuszczalny
- unieszkodliwianie odpadów medycznych lub weterynaryjnych
- unieszkodliwianie zakaźnych odpadów medycznych lub weterynaryjnych przez ich współspalanie.
W art. 171-193 ustawy o odpadach wymienione są wszystkie sytuacje, za które grożą kary grzywny lub aresztu.
Ponadto art. 194 – art. 202 ujmuje kwestię administracyjnych kar pieniężnych.
Grzywna, areszt i administracyjna kara pieniężna za nieprawidłowości w BDO.
Oprócz grzywny lub aresztu za złamanie przepisów ustawy o odpadach przedsiębiorcy może grozić też administracyjna kara pieniężna w wysokości od 5 tys. zł do 1 mln złotych nałożona przez właściwego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
Administracyjne kary pieniężne zgodnie z Art. 194b zaczynają się od 1000,00 zł
Karze podlega m.in.:
- prowadzenie działalności wymagającej wpisu do Rejestru BDO bez tego wpisu,
- transport odpadów niezgodny z wymaganiami, o których mowa w art. 24 ustawy
o odpadach, - zmiana klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne przez ich rozcieńczanie lub mieszanie ze sobą lub z innymi odpadami, substancjami
lub materiałami, prowadzące do obniżenia początkowego stężenia substancji niebezpiecznych do poziomu niższego niż poziom określony dla odpadów niebezpiecznych.
Pełna lista sytuacji, w których organ może nałożyć administracyjną karę pieniężną znajduje się w art. 194 ustawy o odpadach.
Administracyjne kary pieniężne zostały uregulowane w art. 194 – art. 202
Źródło: biznes.gov.pl
☎️ Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia raportowania środowiskowego, skontaktuj się teraz z Aleksandrem Florkiem Zastępcą Dyrektora Działu Handlowego ds. ochrony środowiska tel.: 503 091 080, e-mail: aleksander.florek@seka.pl
Więcej:
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA