Jednym z głównych zadań Państwowej Inspekcji Pracy jest sprawowanie nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy, w szczególności zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dotychczas kwestia zawiadamiania przedsiębiorcy o kontroli PIP była dyskusyjna. Do konsultacji trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo przedsiębiorców. Projektowane przepisy mają zezwolić na przeprowadzenie kontroli PIP bez uprzedzenia.
W polskim prawie widać pewną sprzeczność w tym zakresie – z jednej strony inspektorzy PIP mogą przeprowadzać kontrole bez uprzedzenia, z drugiej jednak muszą wcześniej zawiadomić o tym fakcie przedsiębiorcę. Nie jest też jasne, kiedy taka kontrola może się odbyć. O każdej porze dnia i nocy czy 7 dni od doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli?
Stanowią o tym dwa przepisy.
- Art. 23 ustawy o PIP stanowi, że inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy.
- Z kolei zgodnie z art. 48 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców „organ zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli, a kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli”.
Jak już zostało wspomniane – podstawowym celem działań PIP jest uzyskanie poprawy stanu przestrzegania prawa pracy w kontrolowanych zakładach. Dlatego też niezapowiedziane kontrole mają większą szansę na jego realizację.
Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA