Męcząca (wymuszona i niewygodna) pozycja ciała lub pozycja sprawiająca ból to jeden z najczęstszych czynników, który niekorzystnie wpływa na zdrowie fizyczne pracowników., zwłaszcza w branży transportowej i gospodarce magazynowej.
W 2020 r. w krajach członkowskich Unii Europejskiej przeprowadzono badanie „Wypadki przy pracy i problemy zdrowotne związane z pracą”. Na podstawie danych z II kwartału ub. roku Urząd Statystyczny w Gdańsku zrealizował badanie modułowe przy badaniu podstawowym BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności).
Na ich podstawie uzyskano wiedzę o skali występowania w miejscu pracy czynników, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pracujących.
Czynniki w miejscu pracy, które niekorzystnie wpływają na zdrowie fizyczne
10,7 mln osób wskazało na występowanie w miejscu pracy czynników, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie fizyczne. Jest to wzrost o 7,0 p.proc. w porównaniu z wynikami badania realizowanego w 2013 r.
Najczęstsze czynniki:
- męcząca (wymuszona, niewygodna) pozycja ciała lub pozycja sprawiająca ból – 19,3% pracujących,
- wysiłek fizyczny związany z przemieszczaniem ciężkich ładunków – 11,3%,
- czynności wymagające dużej koncentracji wzroku – 8,5%,
- powtarzalne ruchy dłoni lub ramion – 8%.
Z badania wynika, że to mężczyźni byli częściej narażeni na te niedogodności – 70,0% pracujących mężczyzn wskazywało występowanie w miejscu pracy przynajmniej jednego czynnika niekorzystnego dla zdrowia.
Natomiast kobiety częściej narażone były na powtarzalne ruchy dłoni lub ramion (25,5% kobiet i 23,6% mężczyzn) oraz czynności wymagające dużej koncentracji wzroku (21,3% kobiet i 19,7% mężczyzn).
Najwięcej pracujących, którzy wskazali występowanie w miejscu pracy przynajmniej jednego czynnika niekorzystnego, odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (81,9% pracujących), rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (80,4%) oraz budownictwo (78,8%).
Czynniki w miejscu pracy, które niekorzystnie wpływają na dobrostan psychiczny
7,3 mln pracujących wskazało występowanie w miejscu pracy czynników, które mogą mieć niekorzystny wpływ na dobrostan psychiczny, w tym 66,5% wskazało więcej niż jeden niekorzystny czynnik.
W porównaniu z edycją badania realizowanego w 2013 r. odnotowano wzrost udziału pracujących narażonych na tego typu czynniki o 4,7 p.proc.
Najczęściej występującym czynnikiem niekorzystnym, wskazanym przez 24,2% pracujących, była duża presja czasu lub nadmierne obciążenie ilością pracy (dla 18,9% pracujących był to główny czynnik niekorzystny dla dobrostanu psychicznego).
Drugim czynnikiem oddziałującym niekorzystnie, wskazanym przez 20,9% pracujących, był kontakt z trudnymi klientami, pacjentami, uczniami itp. (dla 14,2% pracujących był to główny czynnik niekorzystny).
Na czynniki niekorzystne dla dobrostanu psychicznego częściej narażone były kobiety – 48,4%. Mężczyźni z kolei częściej wskazywali dużą presję czasu lub nadmierne obciążenie ilością pracy (24,4% mężczyzn i 23,8% kobiet) oraz przemoc lub zagrożenie przemocą (odpowiednio 1,2% i 0,8%).
Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku
Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA