Jak udzielić pierwszej pomocy przy oparzeniach?

aktualnosci_pierwsza_pomoc

Oparzenia chemiczne, termiczne czy też elektryczne powstają nagle. Mogą nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Znajomość podstaw pierwszej pomocy w takich przypadkach jest kluczowa, pomaga ograniczyć następstwa oparzenia.

W każdym zakładzie pracy obowiązkowo powinna być apteczka pierwszej pomocy, w której muszą się znaleźć środki umożliwiające udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Obowiązkiem pracodawcy jest też zaznajomienie pracowników z zasadami udzielania pierwszej pomocy i zasad korzystania z tej apteczki, ale przede wszystkim stworzenie skutecznego systemu jej udzielania.

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku oparzeń termicznych?

Po pierwsze, zanim przystąpimy do udzielania pomocy, konieczne jest odcięcie źródła oparzenia i upewnienie się, że wszyscy są bezpieczni.

W kolejnym kroku należy schłodzić oparzenie przez minimum 15 minut, np. polewając to miejsce zimną wodą. Ale uwaga! Strumień wody nie kierujemy bezpośrednio na ranę, lecz nad nią, z odległości około kilkunastu centymetrów. Dopiero wówczas można to miejsce zabezpieczyć sterylnym opatrunkiem.

Pamiętajmy, że czas reakcji gra kluczową rolę. Ponadto nie przekłuwamy pęcherzy i nie odrywamy przywartych, spalonych ubrań.

Należy też sprawdzić, czy drogi oddechowe nie uległy poparzeniu. Jeżeli tak, a na dodatek osoba poparzona straciła przytomność, natychmiast wzywamy pogotowie ratunkowe.

Jak udzielić pierwszej pomocy po oparzeniu chemicznym?

W przypadku poparzenia chemicznego pierwsza pomoc przebiega podobnie, ale nieco inaczej. Na początku (tak samo jak powyżej) należy upewnić się, że wszystkie osoby są bezpieczne. Następnie konieczne jest jak najszybsze pozbycie się zanieczyszczonej odzieży i obfite spłukanie skóry zimną wodą. Jeżeli żrąca substancja dostała się do wewnątrz, w żadnym wypadku nie należy prowokować wymiotów, bo może to dodatkowo podrażnić i uszkodzić przełyk. Ważne jest aby ustalić jaka substancja spowodowała poparzenie i odnieść się do zaleceń producenta zawartych w Karcie Charakterystyki tej substancji.

Jak udzielić pierwszej pomocy po oparzeniu elektrycznym?

Tutaj też pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest upewnienie się, że poszkodowany jest już bezpieczny i nie ma kontaktu ze źródłem prądu. W celu odcięcia tego źródła należy przesunąć poszkodowanego używając do tego przedmiotu, który nie przewodzi prądu. Zalecane też, o ile jest to bezpieczne, odłączenie zasilania.

W przypadku oparzenia elektrycznego konieczna jest hospitalizacja, więc w tym przypadku natychmiast należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Zapytaj o współpracę w zakresie kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa w Twojej firmie, skontaktuj się teraz z Michałem Sekundą Dyrektorem handlowym SEKA S.A. tel.: 22 517 88 66 | e-mail: michal.sekunda@seka.pl


Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA

Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.