Okres pandemii to czas wielu pytań, zarówno o kwestie prawne, jak i te codzienne – bytowe. Obowiązek noszenia maseczek oraz używania jednorazowych rękawiczek prowadzi do gromadzenia się nowych odpadów, których prawidłowe pozbycie się przysparza kłopotu. A co z odpadami wytworzonymi przez osoby przebywające na kwarantannie? Koalicja 5 frakcji wyjaśnia wątpliwości.
Zasada jest prosta: pandemia nie zwalnia z obowiązków narzuconych przez prawo (no chyba że Rząd wprowadzi zmiany w ustawach). Oznacza to, że segregacja śmieci nadal obowiązuje, a przepisy należy przestrzegać.
Sortowanie na 5 frakcji
Dla przypomnienia, śmieci należy sortować na 5 frakcji:
- papier – pojemnik niebieski,
- tworzywa sztuczne i metale – pojemnik żółty,
- szkło – pojemnik zielony,
- bio – pojemnik brązowy,
- odpady zmieszane – pojemnik czarny.
Elektrośmieci należy oddawać do odpowiednich miejsc, czyli np. sklepów ze sprzętem AGD/RTV czy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) działających w każdej gminie.
Zużyte maseczki i rękawiczki jednorazowe – gdzie i jak się ich pozbyć?
Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia maseczki chirurgiczne, materiałowe czy pyłowe, a także rękawiczki jednorazowe to odpady komunalne zmieszane i należy je wrzucać do czarnego pojemnika.
Na maseczce i rękawiczkach może pozostać groźny wirus, dlatego przed wyrzuceniem należy je włożyć do plastikowej torebki i szczelnie zawiązać. Jest to bardzo ważne, ponieważ osoby, które zajmują się zbiórką czy sortowaniem takich odpadów (ładowacze śmieciarek czy osoby pracujące w sortowaniach odpadów) mogą się zarazić i roznosić ten wirus dalej.
W biurze czy innych miejscach pracy warto wyznaczyć miejsce wyrzucania takich odpadów, może to być zwykłe pudełko w łazience czy w szatni.
Jak postępować z odpadami na kwarantannie?
Osoby skierowane na kwarantannę przez Sanepid w żadnym wypadku nie mogą wychodzić z domu. Nawet z odpadami! Poniżej ważne wytyczne rządowe dla osób przebywających w izolacji (chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną):
- odpady należy gromadzić w worku, do max ¾ jego objętości;
- worek trzeba szczelnie zawiązać i spryskać płynem dezynfekującym;
- zanim worek z odpadami zostanie przekazany do wyrzucenia należy odczekać 72h;
- osoba odbierająca odpady, zaopatrzona w rękawiczki, wkłada wystawione odpady do drugiego worka;
- szczelnie zamyka, oznacza datą, godziną zamknięcia i literą C;
- worek umieszcza w szczelnym pojemniku na odpady zmieszane, zdejmuje bezpiecznie rękawiczki, myje/dezynfekuje ręce,
W czasie izolacji odpady problemowe, takie jak: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory czy świetlówki powinny być pozostawione w domu, do PSZOK mogą być przekazane dopiero po okresie izolacji.
Źródło: eneris.pl
Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA