Hydrolodzy apelują o uaktualnienie schematów obiegu wody w przyrodzie

31-maja-–-Światowy-Dzień-bez-Tytoniu-1

Człowiek w coraz większym stopniu wpływa na naturalny obieg wody w przyrodzie. Na skutek jego działalności obniża się poziom wód podziemnych, zmniejsza się powierzchnia terenów retencyjnych, wody (atmosferyczne, powierzchniowe, a nawet gruntowe) ulegają zanieczyszczeniu, kurczą się zasoby wody pitnej. Naukowcy apelują więc, by uaktualnić schematy obiegu wody uwzględniając w nich wpływ działalności człowieka.  

Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga i Michigan State University w USA oraz Uniwersytetu w Birmingham w Wielkiej Brytanii, wraz z partnerami z Francji, Kanady, Szwajcarii i Szwecji przebadali ponad 450 schematów obiegu wody w podręcznikach, literaturze naukowej i Internecie. Badanie ukazało, że 85% schematów nie wykazuje żadnego wpływu człowieka na obieg wody. Ponadto prawie wszystkie badane przykłady przedstawiały zielone krajobrazy o łagodnym klimacie i obfitej słodkiej wodzie – zwykle z jednym dorzeczem.

W związku z tym naukowcy apelują o aktualizację schematów obiegu wody w przyrodzie. Twierdzą, że te przestarzałe wprowadzają odbiorców w błąd, tworząc złudne poczucie bezpieczeństwa, że wody zawsze wystarczy. Ma to kluczowe znaczenie w kwestii osiągnięcia globalnego rozwiązania światowego kryzysu wodnego.

Nowe diagramy, opracowane przez zespół, pokazują bardziej złożony obraz, który obejmuje takie elementy, jak woda roztopowa z lodowców, szkody powodziowe spowodowane zmianami użytkowania gruntów, zanieczyszczenia i wzrost poziomu morza.

Po raz pierwszy nowy schemat obiegu wody w odpowiedni sposób odzwierciedla znaczenie nie tylko ilości wody, ale także jej jakość oraz  zanieczyszczenia jako kluczowe kryteria w ocenie zasobów wodnych – stwierdza profesor Stefan Krause, szef Birmingham Water Council. Bardziej dokładne rysunki obiegu wody nie rozwiążą globalnego kryzysu wodnego, ale mogą zwiększyć świadomość konsekwencji, jakie niosą za sobą lokalne zużycie wody oraz zmiany klimatu.

Źródło: https://www.eurekalert.org

Zobacz też:
bhp i ppoz seka sa 100x40szkolenia zawodowe seka sa 100x40prawo pracy i ubezpieczen spolecznych seka sa 100x40kursy komputerowe seka sa 100x40pierwsza pomoc seka sa 100x40ochrona srodowiska seka sa 100x40rekrutacje i zatrudnienie seka sa 100x40szkolenia miekkie seka sa 100x40
kursy metodyczne seka sa 100x40srodki ochrony roslin seka sa 100x40rachunkowosc i finanse seka sa 100x40prawo zamowien publicznych seka sa 100x40

 

 

Zapraszamy do odwiedzenia: Facebook | LinkedIn | YouTube | Twitter | Google | Magazyn SEKA


Pobierz najnowsze wydanie magazynu SEKA
Zobacz także
Wyszukiwarka szkoleń
Znajdź szkolenie

Nadchodzące szkolenia

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.